បញ្ហាកាកសំណល់នៃសំបកកង់រថយន្តចាស់ៗរាប់លានដែលបានបោះចោលនៅតាមប្រទេសនានាលើសកលលោក រហូតក្លាយជាបញ្ហាដ៏ឈឺក្បាលមួយផ្សេងទៀតក្នុងចំណោមបញ្ហាបម្រែបម្រួលរបស់អាកាសធាតុ ពីព្រោះថាសារជាតិដែលវាបានផលិតពីប្រេង និងសារជាតិគីមីពុលគឺអាចបញ្ចេញចូលក្នុងទឹកនៅក្នុងដី និងបរិយាកាសផងដែរ។
នៅរយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះ បញ្ហាបម្រែបម្រួលអាកាសធាតុបានក្លាយទៅជាការងារដ៏សំខាន់របស់បណ្តាប្រទេសជឿនលឿន និងមានសេដ្ឋកិច្ចខ្ពស់ ដើម្បីយកមកដោះស្រាយជាបន្ទាន់ ដែលក្នុងនោះរួមមានដូចជាមហាអំណាចសេដ្ឋកិច្ចចិន អាមេរិក និងកាណាដា ជាដើមដោយការកែច្នៃសំណល់ផ្សេងៗយកមកប្រើប្រាស់ឡើងវិញ។
ក្នុងចំណោមវិធីជាច្រើនទាំងនោះគេសង្កេតឃើញថា ប្រទេសតួកគី បានប្រើវិធីសាស្ត្រដ៏ល្អក្នុងការយកសំបកកង់រថយន្តចាស់ៗដែលត្រូវបានអជ្ញាធរប្រមូលយកមកកែច្នៃតាមបច្ចេកទេសរបស់ខ្លួន ដោយការដុត និងទាញយកថាមពលអគ្គិសនីសម្រាប់ប្រើប្រាស់បាន និងផ្គត់ផ្គង់ពលរដ្ឋរហូតដល់ទៅជាង ៣០ ០០០គ្រួសារជារៀងរាល់ថ្ងៃ។
ការទាញយកសំបកកង់ចាស់មកផលិតជាថាមពលអគ្គិសនីរបស់ប្រទេសតួកគីបានចូលរួមចំណែកសេដ្ឋកិច្ចយ៉ាងធំធេងដល់ប្រទេសពីព្រោះថា ខ្លួនគឺជាប្រទេសដែលនាំចូលថាមពលដ៏ច្រើន ទាំងប្រេង និងហ្គាស ហើយបើយោងតាមការអ្នកជំនាញ ERA (Environmen Technology)បានមើលឃើញថាការកែច្នៃសំបកកង់រថយន្តចាស់ៗទាំងនេះអាចជួយដល់ទំហំសេដ្ឋកិច្ចប្រទេសប្រមាណជា៨លានដុល្លារជារៀងរាល់ឆ្នាំផងដែរ។ តាមតួលេខដែលទទួលបានកន្លងមកបានបង្ហាញថា ប្រទេសតួកគី បានធ្វើការកែច្នៃសំបកកង់រថយន្តចាស់ៗក្នុងចំនួនដល់ទៅ ២០ ០០០តោនជារៀងរាល់ឆ្នាំ ប៉ុន្តែបញ្ហានេះត្រូវបានអ្នកជំនាញបរទេសផ្សេងទៀតលើកឡើងថាការដុតសំបកកង់រថយន្តក៏អាចបង្កទៅជាបញ្ហាបំពុលអាកាសដែលមានជាតិពុលខ្ពស់ផងដែរ និងទាមទារឲ្យមានការត្រួតពិនិត្យខ្ពស់សាជាថ្មីម្តងទៀតចំពោះវិធីសាស្ត្រនៃការកែច្នៃនីមួយៗ៕