ការប្រើប្រាស់របស់មួយទឹក បានកាត់បន្ថយចំណាយ ជួយដល់សហគមន៍ និងបរិស្ថាន
ភ្នំពេញ ៖ ទំនិញមួយទឹក ដ្បិតថាមិនមែនជារបស់ថ្មីគាស់ចេញពីកេស ប៉ុន្តែគុណភាពរបស់វានៅតែអាចប្រើប្រាស់បាន ស្អាត និងមានតម្លៃថោក ដែលជួយអាចកាត់បន្ថយការចំណាយ កាត់បន្ថយសំរាម ហើយថែមទាំងបានចូលរួមជួយដល់សហគមន៍ក្រីក្រ និងថែរក្សាបរិស្ថានថែមទៀតផង។
សម្ភារៈប្រើប្រាស់ ក៏ដូចជាសម្លៀកបំពាក់មួយទឹក ដែលមានដាក់តាំងលក់នៅក្នុងហាងមួយមានទំហំតូចល្មម ឈ្មោះថា «ស្នួរខោអាវ» ភាគច្រើនបានមកពីការបរិច្ចាគពីសប្បុរសជន ជាពិសេស ជនបរទេសដែលចង់ចែករំលែកក្ដីស្រឡាញ់របស់ខ្លួនទៅអ្នកដទៃ។ ទំនិញដែលបានដាក់លក់នៅក្នុងហាងមួយនេះរួមមានដូចជា សម្លៀកបំពាក់បុរស នារី កុមារ ជាច្រើនឈុត មានគ្រឿងអលង្កា កាបូប ស្បែកជើង ដែលមានតម្លៃសមរម្យ។ ក្រៅពីនេះ ក៏មានទទួលផលិតផលខ្មែរយកមកដាក់លក់ផងដែរ ដូចជា ផលិតធ្វើពីឫស្សី ដីឥដ្ឋ និងសាប៊ូ ជាដើមដែលសុទ្ធសឹងជាផលិតផលក្នុងស្រុក។
ក្នុងកាយវិការបង្ហាញពីកិច្ចស្វាគមន៍ចំពោះវត្តមានអ្នកយកព័ត៌មាន AMS នៅទីតាំងលក់ផ្ទាល់ អ្នកនាង យ៉ិន ចិន្ដា ដែលជាស្ថាបនិកហាងលក់របស់មួយទឹក «ស្នួរខោអាវ» បានរៀបរាប់ថា
“ខ្ញុំជាអ្នកចូលចិត្តប្រើរបស់មួយទឹក ព្រោះវាមានតម្លៃថោក ហើយនៅស្រុកខ្មែរផលិតផលខោអាវមានច្រើនមែនទែនដែលគេគិតទៅលើ fashion និងភ្លេចពីបញ្ហាទាក់ទងនឹងបរិស្ថានដែលយើងបោះចោលទៅលើភពផែនដីនោះដែរ ហើយថែមទាំងចំណាយលុយច្រើនទៅទិញរបស់ថ្មីៗទៀត”
“ហាងយើងខុសប្លែកពីហាងដទៃទៀត ដោយសារខោអាវ និងសម្ភារៈដែលយើងបានមក គឺយើងអត់ទិញពីផ្សារ ឬក៏យើងទិញពី អូឫស្សីទេ គឺបានមកពីការបរិច្ចាគរបស់អតិថិជនយើងដែលគាត់ធ្លាប់ទិញខោអាវយើង ហើយគាត់គិតថាគាត់អត់ចង់បោះចោលខោអាវរបស់គាត់ប្រើរួច ហើយចង់ផ្ទេរក្ដីស្រឡាញ់របស់គាត់ទៅអ្នកដទៃតាមរយៈការយកសម្លៀកបំពាក់របស់គាត់មកបរិច្ចាគឱ្យយើង។ អ្វីដែលប្លែក គឺអ្នកមកទិញឥវ៉ាន់នៅកន្លែងនេះ គាត់បានចូលរួមចំណែកជួយដល់សហគមន៍ដោយមិនដឹងខ្លួន…ហើយតម្លៃខោអាវទាំងអស់នេះមិនថ្លៃពេកនោះទេ”
ម្ចាស់ហាងខាងលើក៏បានបន្តថា
ដោយឈរលើគោលកាណ៍លើកកម្ពស់ការប្រើប្រាស់របស់មួយទឹក និងចែករំលែកនូវក្តីស្រលាញ់ រួមទាំងការថែរក្សាបរិស្ថាន អ្នកនាង ចិន្ដា និងដៃគូម្នាក់ទៀតដែលជាជនជាតិបរទេសមានឈ្មោះថា អេមី (Amy Von Diest) តែងបានព្យាយាមធ្វើការផ្សព្វផ្សាយតាមបណ្ដាញសង្គមជាញឹកញាប់។ ពួកគាត់បានសហការគ្នាបើកហាងស្នួរខោអាវនេះឡើងរយៈពេលជិត6ឆ្នាំ ដោយមានទីតាំងនៅផ្លូវ 122z ជិតវិទ្យាស្ថានភាសាបរទេស IFL ជាមួយនឹងការចំណាយដើមទុនដំបូងប្រមាណ 1,000ដុល្លារ ទៅលើការជួលទីតាំង ការរៀបចំ និងការទិញទំនិញចូលពីខាងក្រៅបន្ថែមខ្លះៗ ដោយសារអតិថិជនភាគច្រើនជាសិស្សដែលចូលចិត្តរបស់តូចៗ ស្អាតៗ និងមិនមាននៅហាងដទៃ។
យ៉ាងណាក៏ដោយអាជីវកម្មនេះបានជួបប្រទះនូវបញ្ហាមួយចំនួនផងដែរ ដូចជា កន្លែងលក់មានទំហំតូច ផ្លូវចូលចង្អៀត ដែលអតិថិជនភាគច្រើនបានមើលរំលង លុះត្រាតែអតិថិជនចាស់ៗប៉ុណ្ណោះទើបស្គាល់។
ពាក់ព័ន្ធទៅនឹងការបើកអាជីវកម្មខ្នាតតូចលក់សម្ភារៈ និងសម្លៀកបំពាក់មួយទឹកនេះ អ្នកនាង ចិន្ដា បានបង្ហាញជាទស្សនៈទានផ្ទាល់ខ្លួនថា សម្រាប់អ្នកដែលចង់បង្កើតអាជីវកម្មអ្វីមួយ គួរតែរកអ្វីដែលថ្មីខុសពីគេ និងមានលក្ខណៈពិសេស កុំមានភាពភ័យខ្លាច ហើយសួរខ្លួនឯងថា តើយើងចូលចិត្តទេ យើងហ៊ានទេ ហើយយើងបានព្យាយាមហើយឬនៅ​? ដោយឡែកចំពោះបញ្ហាថវិកាដែលជាដើមទុន អាចគិតពេលក្រោយទៀត សំខាន់យើងធ្វើចាប់ផ្ដើមវាជាជំហានដំបូងមុនសិន។ ជាចុងក្រោយ អ្នកនាង ចិន្តា ក៏ដូចជាដៃគូស្ថាបនិកហាង «ស្នួរខោអាវ» ចង់ឱ្យអតិថិជនមានការគាំទ្រច្រើនជាងនេះ ពិសេសអតិថិជនចាស់ៗដែលនិយមគាំទ្រ និងស្រឡាញ់របស់មួយទឹកកន្លងមកបន្តគាំទ្រ និងស្ថិតនៅជាមួយ ស្នួរខោអាវ។ មួយវិញទៀត ក៏ចង់លើកទឹកចិត្តឱ្យប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរងាកមកមើល និងឱ្យតម្លៃទៅលើសម្ភារៈប្រើប្រាស់ ក៏ដូចជាសម្លៀកបំពាក់មួយទឹក ដែលអាចជួយកាត់បន្ថយចំណាយ ជួយថែរក្សាបរិស្ថាន និងអាចជួយដល់សហគមន៍ថែមទៀតផង៕