វិស័យអចលនទ្រព្យវៀតណាមនៅតែខ្លាំងទោះស្ថិតក្នុងស្ថានភាពប្រឈមនាពេលបច្ចុប្បន្ន
បរទេស ៖ បើទោះជាកំពុងស្ថិតក្នុងស្ថានភាពប្រឈមនឹងវិបត្តិជំងឺឆ្លងក៏ដោយ ប្រទេសវៀតណាម បាន និងទទួលវត្តមានវិនិយោគិនអន្តរជាតិថ្មីៗជាច្រើនដែលសម្រុកចូលទៅបណ្តាក់ទុនវិនិយោគលើគ្រប់វិស័យ ដែលក្នុងនោះវិស័យអចលនទ្រព្យមានភាពផុសផុលជាងគេ។
ក្រៅតែពីកិច្ចព្រមព្រៀងដ៏ទូលំទូលាយ និងវឌ្ឍនភាពសម្រាប់ភាពជាដៃគូអន្តរប៉ាស៊ីហ្វិក (CPTPP) វៀតណាមបានទទួលកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីជាច្រើនដូចជា កិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីសហភាពអឺរ៉ុប (EVFTA) និងកិច្ចព្រមព្រៀងភាពជាដៃគូសេដ្ឋកិច្ចគ្រប់ជ្រុងជ្រោយក្នុងតំបន់ (RCEP) ជាដើម ដែលវាត្រូវបានគេមើលឃើញថា កំពុងជម្រុញឲ្យវិនិយោគបរទេសតម្រង់ជួរគ្នាសម្រុកចូលទៅប្រទេសវៀតណាមបើទោះជាស្ថិតនៅក្នុងស្ថានភាពវាយប្រហារដោយកូវីដក្តី។
Vietnam Net ដែលបានចេញផ្សាយកាលពីប៉ុន្មានថ្ងៃកន្លងមកនេះបានបង្ហាញថាទំហំទឹកប្រាក់ដែលបានចុះឈ្មោះនៅក្នុងអាជីវកម្មនៃវិស័យអចលនទ្រព្យគិតចាប់ពីខែមករាដល់ខែសីហាឆ្នាំ២០២១នេះវៀតណាមទទួលបានរហូតទៅដល់១,៦ពាន់លានដុល្លារពីសំណាក់ក្រុមហ៊ុនវិនិយោគបរទេស​ ហើយវាត្រូវបានគេមើលឃើញកំពុងស្ថិតនៅចំណាត់ថ្នាក់លេខ៣ក្នុងចំណោមវិស័យទាំង១៨របស់វៀតណាមដែលនេះបានន័យថា ទោះបីជាស្ថានភាពកូវីដកំពុងនៅតែបន្តវាយទៅលើប្រទេសវៀតណាមក្តី ប៉ុន្តែវិស័យអចលនទ្រព្យរបស់ប្រទេសវៀតណាមគឺនៅតែមានភាពទាក់ទាញខ្លាំងចំពោះវិនិយោគទុនបរទេស។
ទោះបីជាយ៉ាងណាក្តី តួលេខនេះគឺនៅតែមានទំហំតិចជាងទំហំនៃការវិនិយោគសរុបកាលពីឆ្នាំទៅក្នុងពេលវេលាដូចគ្នាដែលវៀតណាមធ្វើបាន២,៨៧ពាន់លានដុល្លារ​ ហើយអ្នកជំនាញអចលនទ្រព្យជាច្រើនបានលើកឡើងថាជារឿងដែលសមហេតុផល ពីព្រោះថាផលប៉ះពាល់ដោយសារកូវីដបានធ្វើឲ្យក្រុមវិនិយោគិនបរទេសពិបាកទាំងការធ្វើដំណើរមកដល់វៀតណាមផងព្រមទាំងពិបាកក្នុងការសម្រេចចិត្តធ្វើវិនិយោគផងដែរ។
នៅក្នុងឆ្នាំនេះកិច្ចព្រមព្រៀងជាច្រើនដែលពាក់ព័ន្ធទៅនឹងការផ្គត់ផ្គង់ប្រភេទអចលនទ្រព្យជាដីធ្លីសម្រាប់បម្រើឲ្យវិស័យឧស្សាហកម្មមានកំណើនខ្លាំង ហើយក្នុងនោះគម្រោងធំៗ កាលពីត្រីមាសដំបូងត្រូវបានទទួលភាគច្រើនមកពីបណ្តាអ្នកវិនិយោគនៃទីក្រុងហុងកុង និងប្រទេសសិង្ហបុរីដោយពួកគេបានចាប់យកគោលដៅគោលដៅអចលនទ្រព្យសំខាន់នៅដូចជាខេត្ត Quang Ninh និងខេត្ត Bac Giangជាដើម។
Savills Hong Kong ក្រុមហ៊ុនអ្នកជំនាញហិរញ្ញវត្ថុនិងវិនិយោគបានអះអាងថា វៀតណាមគឺជាប្រទេសតែមួយគត់នៅលើលោក ដែលទទួលបានតួលេខកំណើនជាវិជ្ជមាននៅក្នុងអត្រានៃការវាយតម្លៃដោយក្រុមហ៊ុនទីភ្នាក់ងារវាយតម្លៃឥណទានអន្តរជាតិទាំងបីគឺ Moody’s, S&P និង Fitch ដូចនេះវៀតណាមគឺនៅតែជាគោលដៅវិនិយោគដ៏ពេញនិយម សម្រាប់វិនិយោគិនបរទេសដដែលរហូតមកដល់បច្ចុប្បន្ននេះ៕