រដ្ឋមន្ត្រីកសិកម្មសាទរសមិទ្ធផលថ្មីនៃការនាំចេញស្វាយស្រស់ជាផ្លូវការពីកម្ពុជាទៅចិន
រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ បានបង្ហាញពីក្ដីសាទរចំពោះសេចក្ដីសម្រេច និងអនុញ្ញាតពីរដ្ឋាភិបាលចិនក្នុងនាំចេញស្វាយ​ស្រស់កម្ពុជា​ទៅ​កាន់​ទីផ្សាររបសើប្រទេសចិន ដោយចាប់ផ្តើមពីក្រុមហ៊ុនចំនួន៥ជាលើកដំបូងជាផ្លូវការ។
ឯកឧត្តម វេង សាខុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ តាមរយៈគណនីផ្លូវការបានសរសេរថា ៖
“ក្នុងនាមថ្នាក់ដឹកនាំក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខា​ប្រមាញ់ និងនេសាទនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ខ្ញុំសូមថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅចំពោះ រដ្ឋាភិបាលនៃសាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិន ជាពិសេស​ឯកឧត្តម​អគ្គរដ្ឋបាលគយនៃសាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិន ដែលបានអនុញ្ញាតជាផ្លូវការក្នុងនាំផ្លែស្វាយស្រស់ចេញពីកម្ពុជា”
ឯកឧត្តមបានបញ្ជាក់ថា ចំពោះការរៀបចំពិធីជាផ្លូវការនៃការនាំស្វាយស្រស់ចេញពីកម្ពុជាទៅកាន់ប្រទេសចិន ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ នឹង​សហការជាមួយឯកឧត្តមអគ្គរដ្ឋទូតចិនប្រចាំនៅព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ដើម្បីពិនិត្យមើលលទ្ធភាព និងពេលវេលា ដែលអាចប្រព្រឹត្តនៅក្នុងសប្តាហ៍នេះ ហើយ​ផ្លែស្វាយស្រស់កម្ពុជា គឺជាផ្លែឈើស្រស់ទី2 បន្ទាប់ពីផ្លែចេកស្រស់ដែលអាចនាំចេញទៅប្រទេសចិនដោយផ្ទាល់។ នេះគឺជាសមិទ្ធផលផ្លែផ្កាថ្មីមួយ​ទៀត​ដែលប្រសូត្រចេញពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការដ៏ល្អ ប្រសើររវាងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជានិងសាធារណៈរដ្ឋប្រជាមានិតចិន។
ក្នុងខ្លឹមសារនៃពិធីសារ បានកំណត់ថាស្វាយដែលដាំក្នុងគោលបំណងនាំចេញទៅប្រទេសចិន ត្រូវចុះបញ្ជីនៅអគ្គនាយកដ្ឋានកសិកម្ម និងទទួលស្គាល់ដោយ GACC ហើយគ្រប់ចម្ការស្វាយដែលត្រូវបានចុះបញ្ជី ត្រូវអនុវត្តន៍ការដាំដុះតាមគោលការណ៍ការអនុវត្តកសិកម្មល្អ (GAP) និងផ្លែស្វាយដែលនាំចេញ​ត្រូវឆ្លង​កាត់ការធ្វើប្រព្រឹត្តិកម្មកម្ចាត់ពងរុយចោះផ្លែស្វាយដោយប្រើចំហាយទឹកក្តៅ (Vapor Heat Treatment – VHT) ឬប្រព្រឹត្តិកម្មទឹកក្តៅ (Hot Water Treatment – HWT) ដើម្បីធានាថា ផ្លែស្វាយស្រស់ទាំងនោះ ពុំជាប់នូវសមាសភាពចង្រៃភូតគាមអនាម័យដូចមានចែងក្នុងពិធីសារ។
សូមបញ្ជាក់ថា ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាបានចាប់ផ្តើមទំនាក់ទំនង ចរចាបើកទីផ្សារជាមួយអគ្គរដ្ឋបាលគយ​នៃ​សាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិន (GACC) តាំងពីដើមឆ្នាំ2018 នៅមុនពេលអគ្គរដ្ឋបាលត្រួតពិនិត្យគុណភាព អធិការកិច្ច និងចត្តាឡីស័ក (AQSIQ) ច្របាច់​បញ្ចូលគ្នាជាមួយ GACC ហើយរហូតដល់ថ្ងៃទី28 ខែឧសភា ឆ្នាំ2020 ទើបបានទទួលការឯកភាព និងចុះហត្ថលេខានៅថ្ងៃទី9 ខែមិថុនា ឆ្នាំ2020 លើពិធីសារស្តីពីលក្ខខណ្ឌតម្រូវភូតគាមអនាម័យសម្រាប់ការនាំចេញផ្លែស្វាយស្រស់ពីកម្ពុជាទៅកាន់ប្រទេសចិន។ ជាលទ្ធផលបន្ទាប់ពីការចរចាបើកទីផ្សារ​អស់រយៈពេលជាង3ឆ្នាំ នៅថ្ងៃទី26 ខែមេសា ឆ្នាំ2021នេះ GACC បានអនុម័តទទួលស្គាល់ជាផ្លូវការនូវបញ្ជីឈ្មោះ​ចម្ការស្វាយចំនួន37 និង​រោង​ចក្រវេចខ្ចប់​ចំនួន5 ដែលបានចុះបញ្ជីសម្រាប់នាំចេញផ្លែស្វាយស្រស់កម្ពុជាទៅកាន់ប្រទេសចិន៕