ភ្នំពេញ ៖ និស្សិតកម្ពុជាជាច្រើនត្រូវបានផ្ដល់ឱកាសនិងលើកទឹកចិត្តឱ្យចូលរួមប្រកួតប្រជែងក្នុងការកែច្នៃផលិតផលពីស្វាយ ទៅជាផលិតផលសម្រេចដើម្បីដាក់ចូលក្នុងទីផ្សារទាំងក្នុងប្រទេស និងក្រៅប្រទេស ដែលកម្មវិធីប្រកួតប្រជែងនេះ ធ្វើឡើងដោយមូលនិធិគីណាល់ ហើយត្រូវបានដាក់ឈ្មោះថា ពានរង្វាន់ត្នោតមាស ឬ Thnot d’Or ។
កាលពីចុងសប្ដាហ៍កន្លងទៅនេះ កម្មវិធីពានរង្វាន់នេះក៏បានរកឃើញនិងប្រកាសជ័យលាភីសម្រាប់និស្សិតឆ្នើមចំនួន៣ក្រុមដែលមានស្នាដៃស្រាវជ្រាវដ៏មានប្រជាប្រិយភាពលើការកែច្នៃ ប្រឌិតនិងអភិវឌ្ឍផលិតផលពីស្វាយនេះដោយបានរៀបចំ ការប្រគល់ពានក្រោមអធិបតីភាព ឯកឧត្តមអ៊ុច បូររិទ្ធ អនុប្រធានទី១ ព្រឹទ្ធសភានៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ។
បើតាមសេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មានរបស់មូលនិធិគីណាល់ បានឱ្យដឹងថាកម្មវិធីប្រកួតប្រជែងពានរង្វាន់ត្នោតមាស សម្រាប់ឆ្នាំ២០២៥នេះ មាននិស្សិតចូលរួមពីសាកលវិទ្យាល័យនានា ចំនួន៦០ក្រុម ដោយជម្រុះនៅជុំទី១នៅសល់ចំនួន ១០ក្រុម សម្រាប់ចូលរួមប្រកួតចុងក្រោយកាលពីថ្ងៃទី ២៦ ខែកក្កដា ២០២៥ ហើយនៅទីបំផុតគណៈកម្មការបានរកឃើញ ៣ក្រុម ជាម្ចាស់ជ័យលាភី ដើម្បីទទួលពាននៅក្នុងថ្ងៃនោះ ។
សេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មាននេះបានឱ្យដឹងបន្ថែមថា នៅក្នុងចំណោមជ័យលាភីទាំង៣ក្រុមនោះ លេខ១បានទៅលើក្រុមនិស្សិតមកពីវិទ្យាស្ថាន បច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជាជាមួយនឹងប្រធានបទ៖ «ការកែច្នៃផ្លែស្វាយទៅជាផលិតផលសម្រេចមានប៊ឺស្វាយ, តែសំបកស្វាយ និងសំបកវិចខ្ចប់ពីស្លឹកស្វាយដើម្បីគាំទ្រដល់បរិស្ថាននិងបង្កើនសេដ្ឋកិច្ចកសិករ» ។ ជ័យលាភីលេខ ២ បានទៅលើនិស្សិត មកពីវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យកម្ពុជាដូចគ្នា ជាមួយនឹងប្រធានបទ៖«ការកែច្នៃផ្លែស្វាយ ឲ្យក្លាយទៅជាផលិតផលនវានុវត្តន៍ ទឹកខ្មេះស្វាយ»។ រីឯជ័យលាភីលេខ៣ បានទៅលើនិស្សិតដែលមកពីវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកំពង់ស្ពឺ ជាមួយនឹងប្រធានបទ៖«ការកែច្នៃ៣ ផលិតផលផ្សេងគ្នាពីផ្លែស្វាយកែវរមៀត»។
នៅក្នុងឱកាសនោះដែរលោកឧកញ៉ាឱសថបណ្ឌិតហៃ លីអ៊ាង ប្រធានមូលនិធិគីណាល់ និងជាប្រធានអគ្គនាយកក្រុមហ៊ុនសហគ្រាសខនហ្វីរេល និងប៉េប៉េអឹម បានមានប្រសាសន៍ថា ពានរង្វាន់នេះបានធ្វើឡើងក្នុងបំណងជំរុញ និងលើកទឹកចិត្តដល់ស្មារតីស្រាវជ្រាវ និងការច្នៃប្រឌិតសម្រាប់យុវនិស្សិតវ័យក្មេងកម្ពុជាឱ្យធ្វើការសិក្សាស្រាវជ្រាវតាមបែបវិទ្យាសាស្រ្តលើបញ្ហាសុខភាពជាចម្បង។
បើតាមការបញ្ជាក់ពីមូលនិធិគីណាល់បានឱ្យដឹងថា កម្មវិធីពានរង្វាន់ត្នោតមាស មានការទទួលស្គាល់ និងល្បីល្បាញគួរឱ្យកត់សម្គាល់ តាមរយៈការចុះឈ្មោះចូលរួមប្រកួតជារៀងរាល់ឆ្នាំរបស់និស្សិត ។ កាលពីឆ្នាំ ២០១៨ ដែលជាឆ្នាំដំបូងមាននិស្សិតចំនួន ១៩ ក្រុម បានចុះឈ្មោះចូលរួមប្រកួត ។ ពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំកម្មវិធីប្រកួតនេះមានការគាំទ្រកាន់តែច្រើនដោយមានការចុះឈ្មោះចូលរួមរបស់និស្សិតមកពីគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សាល្បីៗរួមមានៈ វិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា សាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទកសិកម្ម សាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ សាកលវិទ្យាល័យអន្តរជាតិ វិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកំពង់ស្ពឺ វិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកំពង់ឈឺទាល វិទ្យាស្ថានសន្តប៉ូល – វិទ្យាស្ថានជាតិកសិកម្មព្រែកលៀប វិទ្យាស្ថានជាតិកសិកម្មកំពង់ចាម សាកលវិទ្យាល័យជាតិបាត់ដំបង និងសាកលវិទ្យាល័យជាតិមានជ័យ ។
សម្រាប់ប្រធានបទឆ្នាំ២០២៥ បច្ចេកទេសកែច្នៃផលិតផលចេញពីផ្លែស្វាយការប្រកួតស្នាដៃអត្ថបទស្រាវជ្រាវនៅក្នុងឆ្នាំនេះផ្តោតសំខាន់លើប្រធានបទស្តីអំពី៖ «ការកែច្នៃផលិតផស្វាយ ព្រមទាំងសិក្សាលក្ខណៈបច្ចេកទេសលើខ្សែសង្វាក់ផលិតកម្មប្រកបដោយនវានុវត្តន៍ សម្រាប់ទីផ្សារ» ដែលឆ្លុះបញ្ចាំងពីសក្តានុពលដ៏សំខាន់របស់ប្រទេសកម្ពុជាក្នុងការផលិត និងនាំចេញស្វាយ ៕