អភិបាលខេត្តទាំង៤ ​នៅប៉ែកឦសាន្ត​​ ប្ដេជ្ញា​បង្កើនភាពទាក់ទាញ​ការ​វិនិយោគ​ចូលទៅកាន់ខេត្តរបស់ខ្លួន ​ស្រ​បតាមបំណងរបស់រាជរដ្ឋាភិលបា​ល
ភ្នំពេញ ៖ ​អភិបាលខេត្តទាំង៤ ​ក្នុងតំបន់ភូមិភាគឦសាន​ដែលរួមមានខេត្ត​ក្រចេះ ស្ទឹង​ត្រែង មណ្ឌលគិរី និ​ងរតនគិរី បានប្ដេជ្ញា​ក្នុងការ​​ចូលរួមសហការ​ជាមួយ​ក្រសួង​ ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ ជាពិសេស​ ជាមួយ​ក្រុមការងារ​ជំរុញ​ការវិនិយោគក្នុងភូមិភាគ​ឦសាន​ដើម្បីទាក់ទាញ​ការ​វិនិយោគឱ្យ​កាន់តែ​លេចធ្លោរ និងទទួលបានផ្លែផ្កា ។​ ការ​ប្ដេជ្ញារបស់អភិបាលខេត្តទាំង៤នេះ បានធ្វើឡើង​ក្នុងជំនួប​ជាមួយឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ​ ហ៊ាន សាហ៊ីប រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ និងជាប្រធានក្រុមការងារជំរុញការវិនិយោគភូមិ​ភាគឦសាន្ត​កាលពី​ចុងសប្ដាហ៍កន្លងទៅនេះ ។
នៅក្នុង​​ឱកាស​ដែរ ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត ហ៊ាន សាហ៊ីប បានចែករំលែកពីភាពជោគជ័យ​ ដែលបានអនុវត្តន៍កន្លងមក​នៅខេត្តព្រះសីហនុ ដោយបាននាំមកនូវ​សមិទ្ធផល​សំខាន់ៗជាច្រើន ជូន​សង្គម-សេដ្ឋកិច្ចជាតិ ក៏ដូចជាសង្គម​ និងសេដ្ឋកិច្ច​ក្នុងមូលដ្ឋាន ផងដែរ។
ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត​សភារ្យ​បានមានប្រសាសន៍ថា ការអនុវត្ត​កម្មវិធីពិសេស​ជំរុញការវិនិយោគក្នុងខេត្តទាំង៤ នៅភូមិភាគឦសាននៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ឆ្នាំ២០២៥-២០២៨ ផ្តោតសំខាន់ចំនួន​៣ រួមមាន ១. វិស័យកសិកកម្ម ដែលរួមបញ្ចូលទាំងការជំរុញការប្រើប្រាស់ដីធ្លីឱ្យអស់សក្តានុពល ២. វិស័យកសិ-ឧស្សាហកម្ម ដែលផ្តោតលើការលើកកម្ពស់ការកែច្នៃកសិផលក្នុងស្រុកឱ្យមានតម្លៃបន្ថែមខ្ពស់ និង ៣. វិស័យទេសចរណ៍ ដើម្បីជំរុញការអភិវឌ្ឍផលិតផលទេសចរណ៍ទាក់ទាញតាមសក្តានុពលក្នុងតំបន់ ។
ឯកឧត្តម​បន្ថែមថា  ការណ៍នេះ ទាមទារឱ្យមានការជ្រោមជ្រែង និងភាពបុរេសកម្មរបស់អាជ្ញាធរខេត្តនីមួយៗ ក្នុងការចូលរួមទាក់ទាញការវិនិយោគ ប្រកួតប្រជែងនឹងប្រទេសជិតខាង និងខេត្តនានានៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ព្រមទាំងក្នុងចំណោមខេត្តទាំង៤ នៅក្នុងភូមិភាគឦសានផងដែរ ។ ទន្ទឹមនេះ រដ្ឋបាលខេត្តនីមួយៗ ត្រូវត្រៀមខ្លួនទទួលបន្តការរៀបចំ ការគ្រប់គ្រង និងការថែទាំគម្រោងវិនិយោគទាំងឡាយប្រកបដោយស្មារតីបុរេសកម្ម និងទំនួលខុសត្រូវខ្ពស់បន្ទាប់ពីកម្មវិធីពិសេសត្រូវបានបញ្ចប់នៅចុងឆ្នាំ២០២៨ ។
នៅក្នុងកិច្ចប្រជុំ​នោះដែរ ឯកឧត្តម ​វ៉ា ថន អភិបាលខេត្តក្រចេះ​បាន​បញ្ជាក់ពីការប្ដេជ្ញាចិត្ត​ថា រដ្ឋបាលខេត្ត​នឹង​សហការជាមួយ​វិនិយោគិន​​ និង​ក្រុមការងារជំរុញការ​វិនិយោគខេត្តទាំង៤ ក្នុង​ភូមិ​ភាគឦសាន ដើម្បី​ជំរុញឱ្យមានការ​វិនិយោគ​បន្ថែមទៀត​ក្នុងខេត្ត​ក្រចេះ ។​
លោក​ សាមុត​ លីម៉ា នាយកទីចាត់ការ​ផែនការ​វិនិយោគនៃរដ្ឋបាលខេត្ត​ក្រចេះ បានថ្លែង​ប្រាប់ AMS Economy នៅរសៀល​ថ្ងៃទី២៤ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៥​ បានឱ្យដឹងថា ខេត្តក្រចេះ​មានសក្ដានុពល​ខ្ពស់​លើវិស័យកសិកម្ម និង​កសិ-ឧស្សាហកម ដូច្នេះ ​ក្នុង​រយៈពេល​ប៉ុន្មានឆ្នាំនេះ​ ជាពិសេស​ចាប់តាំងពីរាជរដ្ឋាភិបាលប្រកាស​អនុវត្ត​ន៍កម្មវិធីពិសេស​ជំរុញកា​រវិនិយោគខេត្តទាំង៤ ក្នុងភូមិភាគឦសាន ឃើញថា​វិស័យទាំងពីរ​នេះ​ទទួលបានការទាក់ទាញ ​និងវិនិយោគច្រើន​ ។​
លោក​បន្តថា ដើម្បីទាក់ទាញ ​និងជំរុញការ​វិនិយោគ​នៅក្នុង​ខេត្ត​ក្រចេះឱ្យបានកាន់​តែច្រើនទៀត ​រដ្ឋបាលខេត្ត​នឹង​សម្របសម្រួលជូន​វិនិយោគ​ទាំងអស់​ដែលមក​កាន់មូល​ដ្ឋានខេត្ត​ក្រចេះ កាន់តែងាយស្រួលក្នុងដំណើរការ​វិនិយោគ ដោយមិនឱ្យមានភាពស្មុគ្រស្មាញ​ ដែលអនុវត្ត​ទៅតាម​គោលបំណងរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ។
គួររម្លឹក​ថា ដើម្បី​ផ្ដល់​នូវទំនុកចិត្ត​ដល់​វិនិយោគិន​ដែលបាន​វិនិយោគ​ក្នុងខេត្តទាំង៤នៅភូមិភាគឦសាន​ ក្រុមការងារ​ជំរុញការ​វិនិយោគក្នុង​ភូមិភាគឦសាន តែងតែចុះពិនិត្យ​ស្ថានភាពវិនិយោគរបស់វិនិយោគិនជាបន្តបន្ទាប់ ជាក់ស្ដែង​កាលពីចុងសប្ដាហ៍កន្លងទៅនេះដែរ ឯកឧត្តម​បណ្ឌិ​សភាចារ្យ​ ហ៊ាន សាហ៊ីប បាន​ចុះទៅដល់ក្រុមហ៊ុន ថាកូ អាហ្គ្រី (Thaco Agri Kratie) មានទីតាំងស្ថិតនៅស្រុកស្នួល ខេត្តក្រចេះ ដែលកំពុងវិនិយោគលើការអភិវឌ្ឍវិស័យកសិកម្មបែបទំនើប ដោយពិនិត្យលើប្រសិទ្ធភាពនៃខ្សែច្រវ៉ាក់ផលិតកម្ម ការអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និង ស្ថានភាពប្រើប្រាស់កម្លាំងពលកម្មក្នុងស្រុកឱ្យបានជាអតិបរិមា ដើម្បីផ្ទេរចំណេះដឹង និងជំនាញ ស្របតាមច្បាប់ស្តីពីការវិនិយោគនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ជំរុញការប្រើប្រាស់វត្ថុធាតុដើមក្នុងស្រុក ពិសេស គឺក្នុងពេលដែលប្រជាជនកម្ពុជាកំពុងមានចលនាប្រើប្រាស់ផលិតផលក្នុងស្រុក សំដៅឈានទៅម្ចាស់ការដោយកម្ពុជាខ្លួនឯង បង្កើនទាំងបរិមាណ ទាំងគុណភាព និងប្រភេទមុខទំនិញ ៕