កម្ពុជា កាន់តែមានទីផ្សារនាំចេញយ៉ាងទូលាយ ជាមួយកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មចំនួន ១១ប្រទេស
ភ្នំពេញ ៖ គិតរហូតមកដល់ពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាមានកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មជាមួយប្រទេស​ចំនួន១១ ដែលកាន់តែបើកឱកាសឱ្យទំនិញនាំចេញពីកម្ពុជាទៅកាន់ទីផ្សារអន្តរជាតិកាន់តែទូលំទូលាយ និងជាចំណុចទាក់ទាញបណ្តាវិនិយោគិនបរទេសសម្រេចចិត្តមកកាន់កម្ពុជា។ នេះបើតាមការឱ្យដឹងរបស់ឯកឧត្តម ប៉ែន សុវិជាតិ រដ្ឋលេខាធិការ និងជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម។
ឯកឧត្តម ប៉ែន សុវិជាតិ បានមានប្រសាសន៍ឱ្យដឹងថា កិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មទាំង ១១ប្រទេសនោះរួមមាន ៖ ១)កិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីកម្ពុជា-ចិន, ២) កិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីកម្ពុជា-កូរ៉េ ៣) កិច្ចព្រមព្រៀងភាពជាដៃគូសេដ្ឋកិច្ចគ្រប់ជ្រុងជ្រោយកម្ពុជា- អេមីរ៉ាតអារ៉ាប់រួម ,៤) កិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មទំនិញអាស៊ាន ,៥) កិច្ចព្រមព្រៀងភាពជា ដៃគូសេដ្ឋកិច្ចគ្រប់ជ្រុងជ្រោយក្នុងតំបន់, ៦) កិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីអាស៊ាន-ចិន ,៧) កិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីអាស៊ាន-ហុងកុង ,៨) កិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីអាស៊ាន-សាធារណរដ្ឋកូរ៉េ, ៩) កិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីអាស៊ាន-ឥណ្ឌា ១០) កិច្ច ព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីអាស៊ាន-អូស្ត្រាលី-នូវែលសេឡង់ ១១) កិច្ចព្រមព្រៀងភាពជាដៃគូសេដ្ឋកិច្ចគ្រប់ជ្រុងជ្រោយអាស៊ាន-ជប៉ុន។
ឯកឧត្តម ប៉ែន សុវិជាតិ បានបញ្ជាក់ផងដែរថា៖ ក្រៅពីកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្ម កម្ពុជាក៏មានប្រព័ន្ធអនុគ្រោះពាណិជ្ជកម្ម ជាមួយចិន, ជប៉ុន, អូស្ត្រាលី, ណូវែលហ្សេឡង់, ចក្រភពអង់គ្លេស, អាម៉េរិក, កាណាដា, ឈីលី, ឥណ្ឌា, កូរ៉េ, ន័រវ៉េស, សហព័ន្ធស្វីស, តួគីយ៉េ, និង សហភាព អឺរ៉ុប ព្រមទាំង MFN ក្រោមក្របខ័ណ្ឌអង្គការពាណិជ្ជកម្មពិភពលោក។
គួរបញ្ជាក់ថា៖ កិច្ច​ព្រមព្រៀង RCEP ដែល​ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ឡើង​នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ២០១២ គឺ​ជា​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​ប្រទេស​អាស៊ាន​ទាំង ១០ រួម​ជាមួយ​នឹង​ប្រទេស​ចិន ជប៉ុន កូរ៉េខាងត្បូង អូស្ត្រាលី និង​នូវែលហ្សេឡង់។ កិច្ច​ព្រមព្រៀង​នេះ​រួម​បញ្ចូល​ប្រជាពលរដ្ឋ​ប្រហែល ២ ពាន់ ១ រយ​លាន​នាក់ ដោយ​ប្រទេ​ស​​ជា​សមាជិក​នៃ​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​នេះ​មាន​ផលិត​ផល​ក្នុង​ស្រុក​សរុប GDP ​ស្មើ​នឹងប្រហែល ៣០% នៃ GDP សរុប​នៅ​លើ​ពិភពលោក។
គោល​បំណង​នៃ​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​នេះ​គឺ​បន្ទាប​ពន្ធគយ បើក​ឲ្យ​មាន​ការ​ធ្វើ​ពាណិជ្ជកម្ម​លើ​ផ្នែក​សេវាកម្ម និង​លើក​កម្ពស់​ការ​វិនិយោគ​ដើម្បី​ជួយ​ដល់​បណ្ដា​ប្រទេស​កំពុង​អភិវឌ្ឍន៍​ឲ្យ​តាម​ទាន់​ប្រទេស​ដទៃ​ទៀត​នៅ​លើ​ពិភពលោក។ ពិសេស​ជាង​នេះ​ទៀត កិច្ច​ព្រមព្រៀង RCEP នេះត្រូវ​គេ​រំពឹង​ថា​នឹង​ជួយ​កាត់​បន្ថយ​ការ​ចំណាយ ​និង​ពេលវេលា​សម្រាប់​ក្រុមហ៊ុន​នានាដោយ​អនុញ្ញាត​​ឲ្យ​ពួកគេ​នាំ​ចេញ​ផលិតផល​ទៅ​កាន់​ប្រទេស​ហត្ថលេខី​នៃ​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​នេះ​បានដោយ​មិន​ចាំបាច់​បំពេញ​តាម​តម្រូវការ​ដាច់​ដោយ​ឡែក​សម្រាប់​ប្រទេស​នីមួយៗ៕