ភ្នំពេញ៖ ក្រោយពេលការផ្ទុះសង្គ្រាមឈ្លានពានរបស់រុស្ស៊ីទៅលើអ៊ុយក្រែន ដែលកំពុងតែអូសបន្លាយបានធ្វើពិភពលោកជួបវិបត្តិ និងកើតមានអតិផរណា ជាពិសេសមានក្ដីបារម្ភកាន់តែខ្លាំងពាក់ព័ន្ធនឹងវិបត្តិសន្តិសុខស្បៀងអាហារ ដ្បិតថាការនាំចេញរបស់រុស្ស៊ីកំពុងរងសម្ពាធកាន់តែខ្លាំង ដោយសារតែទណ្ឌកម្មនានាពីសំណាក់លោកខាងលិចដែលបានរំខានដល់ការនាំចេញទៅកាន់ទីផ្សារសកល។
ក្ដីបារម្ភពីវិបត្តិស្បៀងអាហារ កើតមានដោយសារតែទាំងរុស្ស៊ី និងអ៊ុយក្រែន តំណាងឱ្យជិតមួយភាគបីនៃការផ្គត់ផ្គង់ស្រូវសាលីសកល ហើយការខ្វះខាតការនាំចេញគ្រាប់ធញ្ញជាតិសំខាន់ៗ រួមមានពោត និងប្រេងផ្កាឈូករ័ត្ន ខណៈដែលអ៊ុយក្រែនក៏ជាប្រទេសនាំចេញដ៏ធំ ប៉ុន្តែកំពុងកកស្ទះនៅកំពង់ផែ។
យោងតាមទិន្នន័យ និងការព្យាករណ៍ពីការផ្គត់ផ្គង់អាហាររបស់សកលលោកបានអះអាងថា ក្នុងស្ថានភាពបច្ចុប្បន្ននេះបញ្ហាអសន្តិសុខម្ហូបអាហារសកលលោកកំពុងឡើងដល់កម្រិតដ៏អាក្រក់បំផុតមិនធ្លាប់មានគិតចាប់តាំងតែពីវិបត្តិឆ្នាំ២០០៨ ហើយបានព្រមានថាសកលលោកនៅសល់ពេលវេលាត្រឹមតែ១០សប្តាហ៍ទៀតប៉ុណ្ណោះមុនពេលផលិតផលស្រូវសាឡីនឹងអាចអស់ពីស្តុក។
“ការព្យាករទុកឱ្យហើយ គឺឆ្នាំ២០២៣ អាចជាឆ្នាំវិបត្តិស្បៀង ដើរទន្ទឹមជាមួយវិបត្តិថាមពល ដែលបាននឹងកំពុងកើតរួចស្រេច ហើយប៉ះពាល់ដល់យើង”
បច្ចុប្បន្ននេះ ខ្សែច្រវ៉ាក់ផលិត និងផ្គត់ផ្គង់ស្បៀងកំពុងជាប់គាំងស្ទើរទាំងស្រុង និងកំពុងស្វែងរកការចរចាណាមួយដើម្បីអាចនាំចេញ ខណៈដែលផលប៉ះពាល់ក៏បានកើតមាន។ ជាក់ស្ដែង ប្រទេសឥណ្ឌាជាប្រទេសនាំចេញធំនូវផលិតផលកសិកម្មបានប្រកាសផ្អាកនាំចេញស្រូវសាលី ព្រោះឥទ្ធិពលនៃរលកកម្តៅបានប៉ះពាល់ដល់ការផលិត។ ប្រទេសឥណ្ឌូនេស៊ី ជាប្រទេសលំដាប់លេខមួយលើពិភពលោកនាំចេញប្រេងដូង បានផ្អាកការនាំចេញមួយរយៈធ្វើឱ្យតម្លៃប្រេងឆាលើទីផ្សារពិភពលោក ដែលតានតឹងស្រាប់ដោយសង្គ្រាមនៅអ៊ុយក្រែន ឡើងថ្លៃដល់កំរិតកំពូលជាប្រវត្តិសាស្ត្រ ។ ប្រទេសម៉ាឡេស៊ីក៏បានហាមឃាត់ការនាំចេញមាន់ចំនួន៣លាន៦សែនក្បាលក្នុងមួយខែ ដើម្បីសម្រួលដល់ការកើនឡើងនូវតម្លៃម្ហូបអាហារ និងដើម្បីធានាដល់ការផ្គត់ផ្គង់ក្នុងស្រុកឱ្យបានគ្រប់គ្រាន់ផងដែរ។
លោកស្រី តុង ចាន់ធាង ទីប្រឹក្សាឯករាជ្យលើវិស័យកសិកម្ម បានប្រាប់ AMS ថា ពាក់ព័ន្ធទៅនឹងបញ្ហាស្បៀងសាកលដែលបណ្តាលមកពីសង្គ្រាមនៅអ៊ុយក្រែន បើទោះជាវានឹងមានឥទ្ធិពលមកដល់កម្ពុជាក៏ដោយតែវាជារឿងដែលមិនបារម្ភពេកទេ ព្រោះថាប្រជាកសិករកម្ពុជានៅតែផលិតជាធម្មតា ហើយអាចផលិតបន្ថែមនៅពាក់កណ្តាលរដូវបានទៀត ដូច្នេះទិន្នផលនូវតែទទួលបាន ហើយនឹងលក់បានថ្លៃទៅតាមការឡើងចុះនៃទីផ្សារ។
“ជាការល្អ ជាសារព្រមានពីបញ្ហាកង្វះស្បៀងអាហារសាកល កំពុងវិវត្តន៍កាន់តែអាក្រក់ទៅ ព្រោះវានឹងជះឥទ្ធិពលខ្លាំងលើចរន្តស្បៀងអាហារក្នុងទីផ្សារពិភពលោក ចាំបាច់ត្រូវលុបចោលការរឹតបន្តឹងមិនចាំបាច់ ដើម្បីធានាឱ្យមានស្ថិរភាពលំហូរស្បៀង តែបញ្ហាវិបត្តិស្បៀងនៅកម្ពុជា សម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋទូទៅគាត់ប្រកបមុខរបរផ្សេង អាចជួបការលំបាកខ្លះ តែចំពោះកសិករ បញ្ហាមិននាំទៅរកក្តីបារម្ភធ្ងន់ធ្ងរពេកទេ”
យោងតាមក្រសួងកសិកម្ម គិតត្រឹមថ្ងៃទី២៥ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២២ កសិករសម្រេចដាំដុះដំណាំស្រូវវស្សាបានចំនួន ៥០២ ៧៩៩ហិកតា ស្មើនឹង១៩,១៩% នៃផែនការ ២ ៦១៩៥០០ ហិកតា ក្នុងនោះស្រូវស្រាលចំនួន ៣១៧ ៦៦៣ហិកតា ស្រូវកណ្ដាលចំនួន ៩៩ ៣១១ហិកតា ស្រូវធ្ងន់ចំនួន ៧៩ ០៤៥ ហិកតា ស្រូវចម្ការចំនួន ៦៣៧ហិកតា និងស្រូវឡើងទឹកចំនួន ៦ ១៤៣ហិកតា៕