ពិភពលោកជួបវិបត្តិស្បៀង ខណៈកម្ពុជាជាប្រទេសមានសន្និធិស្បៀង និងបានត្រៀមខ្លួនទប់ទល់នឹងអសន្តិសុខស្បៀង
ភ្នំពេញ៖ ក្រោយ​ពេល​ការ​ផ្ទុះ​សង្គ្រាម​ឈ្លានពាន​របស់​រុ​ស្ស៊ី​ទៅ​លើ​អ៊ុយ​ក្រែ​ន ដែលកំពុងតែអូសបន្លាយបានធ្វើពិភព​លោកជួបវិបត្តិ និងកើតមានអតិផរណា ជាពិសេសមាន​ក្ដី​បារម្ភ​កាន់តែ​ខ្លាំង​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​វិបត្តិ​សន្តិសុខស្បៀងអាហារ ដ្បិតថា​ការ​នាំ​ចេញ​​​របស់​រុ​ស្ស៊ី​កំពុង​រង​សម្ពាធ​កាន់តែ​ខ្លាំង ដោយសារ​តែ​ទណ្ឌកម្ម​នានា​ពី​សំណាក់​លោក​ខាងលិច​ដែលបាន​រំខាន​ដល់​ការ​នាំ​ចេញទៅកាន់ទីផ្សារសកល។
​ក្ដី​បារម្ភ​ពី​វិបត្តិ​ស្បៀងអាហារ​ កើតមានដោយសារតែទាំង​រុ​ស្ស៊ី និង​អ៊ុយ​ក្រែ​ន ​តំណាង​ឱ្យ​ជិត​មួយ​ភាគ​បី​នៃ​ការ​ផ្គត់ផ្គង់​ស្រូវ​សាលី​សកល ហើយ​ការ​ខ្វះខាត​ការ​នាំ​ចេញ​គ្រាប់​ធញ្ញជាតិ​សំខាន់​ៗ រួមមាន​ពោត និង​ប្រេង​ផ្កា​ឈូករ័ត្ន ​ ខណៈដែលអ៊ុយ​ក្រែ​ន​ក៏​ជា​ប្រទេស​នាំ​ចេញ​ដ៏​ធំ ប៉ុន្តែកំពុង​កកស្ទះនៅ​កំពង់​ផែ​​។
យោងតាមទិន្នន័យ និងការព្យាករណ៍ពីការផ្គត់ផ្គង់អាហាររបស់សកលលោកបានអះអាងថា ក្នុងស្ថានភាពបច្ចុប្បន្ននេះបញ្ហាអសន្តិសុខម្ហូបអាហារសកលលោកកំពុងឡើងដល់កម្រិតដ៏អាក្រក់បំផុតមិនធ្លាប់មានគិតចាប់តាំងតែពីវិបត្តិឆ្នាំ២០០៨ ហើយបានព្រមានថាសកលលោកនៅសល់ពេលវេលាត្រឹមតែ១០សប្តាហ៍ទៀតប៉ុណ្ណោះមុនពេលផលិតផលស្រូវសាឡីនឹងអាចអស់ពី​​​ស្តុក។
“ការព្យាករទុកឱ្យហើយ គឺឆ្នាំ២០២៣ អាចជាឆ្នាំវិបត្តិស្បៀង​ ដើរទន្ទឹមជាមួយវិបត្តិថាមពល ដែលបាននឹងកំពុងកើតរួចស្រេច ហើយប៉ះពាល់ដល់យើង​”
បច្ចុប្បន្ននេះ ខ្សែច្រវ៉ាក់ផលិត និងផ្គត់ផ្គង់ស្បៀងកំពុងជាប់គាំងស្ទើរទាំងស្រុង និងកំពុងស្វែងរកការចរចាណាមួយដើម្បីអាចនាំចេញ ខណៈដែលផលប៉ះពាល់ក៏បានកើតមាន។ ជាក់ស្ដែង ប្រទេសឥណ្ឌាជាប្រទេសនាំចេញធំនូវផលិតផលកសិកម្មបានប្រកាសផ្អាក​នាំចេញស្រូវសាលី ព្រោះឥទ្ធិពលនៃរលកកម្តៅបានប៉ះពាល់ដល់ការផលិត។ ប្រទេសឥណ្ឌូនេស៊ី ជាប្រទេសលំដាប់​លេខ​មួយលើ​ពិភពលោកនាំចេញប្រេងដូង បានផ្អាកការនាំចេញមួយរយៈធ្វើឱ្យតម្លៃ​ប្រេង​ឆា​លើ​ទីផ្សារពិភពលោក ដែល​តានតឹង​ស្រាប់​ដោយ​សង្គ្រាម​នៅ​អ៊ុយក្រែន ឡើង​ថ្លៃ​ដល់​កំរិត​កំពូល​​ជា​ប្រវត្តិសាស្ត្រ ​។ ប្រទេសម៉ាឡេស៊ីក៏បានហាមឃាត់​ការ​នាំ​ចេញ​មាន់​ចំនួន​៣​លាន​៦​សែន​ក្បាល​ក្នុង​មួយ​ខែ ដើម្បី​សម្រួល​ដល់​ការ​កើនឡើង​នូវ​តម្លៃ​ម្ហូបអាហារ និង​ដើម្បី​ធានា​ដល់​ការ​ផ្គត់ផ្គង់​ក្នុងស្រុក​ឱ្យ​បាន​គ្រប់គ្រាន់​ផង​ដែរ​។
លោកស្រី តុង ចាន់ធាង ទីប្រឹក្សាឯករាជ្យលើវិស័យកសិកម្ម​ បានប្រាប់ AMS ថា ពាក់ព័ន្ធទៅនឹងបញ្ហាស្បៀងសាកលដែលបណ្តាលមកពីសង្គ្រាមនៅអ៊ុយក្រែន បើទោះជាវានឹងមានឥទ្ធិពលមកដល់កម្ពុជាក៏ដោយតែវាជារឿងដែលមិនបារម្ភពេកទេ ព្រោះថាប្រជាកសិករកម្ពុជានៅតែផលិតជាធម្មតា ហើយអាចផលិតបន្ថែមនៅពាក់កណ្តាលរដូវបានទៀត ដូច្នេះទិន្នផលនូវតែទទួលបាន ហើយនឹងលក់បានថ្លៃទៅតាមការឡើងចុះនៃទីផ្សារ។
“ជាការល្អ ជាសារព្រមានពីបញ្ហាកង្វះស្បៀង​​​​​​អាហារសាកល កំពុងវិវត្តន៍កាន់តែអាក្រក់ទៅ ព្រោះវានឹងជះឥទ្ធិពលខ្លាំងលើចរន្តស្បៀងអាហារក្នុងទីផ្សារពិភពលោក ចាំបាច់ត្រូវលុបចោលការរឹតបន្តឹងមិនចាំបាច់ ដើម្បីធានាឱ្យមានស្ថិរភាពលំហូរស្បៀង តែបញ្ហាវិបត្តិស្បៀងនៅកម្ពុជា សម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋទូទៅគាត់ប្រកបមុខរបរផ្សេង អាចជួបការលំបាកខ្លះ តែចំពោះកសិករ បញ្ហាមិននាំទៅរកក្តីបារម្ភធ្ងន់ធ្ងរពេកទេ”
យោងតាមក្រសួងកសិកម្ម គិតត្រឹមថ្ងៃទី២៥ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២២  កសិករសម្រេចដាំដុះដំណាំស្រូវវស្សាបានចំនួន ៥០២ ៧៩៩ហិកតា ស្មើនឹង១៩,១៩% នៃផែនការ ២ ៦១៩៥០០ ហិកតា ក្នុងនោះស្រូវស្រាលចំនួន ៣១៧ ៦៦៣ហិកតា ស្រូវកណ្ដាលចំនួន ៩៩ ៣១១ហិកតា ស្រូវធ្ងន់ចំនួន ៧៩ ០៤​៥ ហិកតា ស្រូវចម្ការចំនួន ៦៣៧ហិកតា និងស្រូវឡើងទឹកចំនួន ៦ ១៤៣ហិកតា៕