ភ្នំពេញ ៖ ជារឿងមួយដែលគួរមានការប្រុងប្រយ័ត្នសម្រាប់បងប្អូនដែលជាពុទ្ធបរិស័ទមានទម្លាប់ទិញសាដក់យកទៅប្រគេនព្រះសង្ឃនៅក្នុងរដូវបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ ខណៈដែលមានអាជីវករដែលជាអ្នកលក់សាដក់មួយចំនួនតែងយកផលិតផល និងទំនិញផ្សេងៗជិតផុតកាលកំណត់ ឬទំនិញគ្មានគុណភាពរៀបចំដាក់នៅក្នុងសាដក់ ហើយដាក់លក់ជាកញ្ចប់។
ជាទម្លាប់មិនល្អក្នុងការលក់ដូរទំនិញដែលគ្មានគុណភាព ឬទំនិញជិតហួសកាលកំណត់បែបនេះ ជាទង្វើខុសឆ្គងទាំងស្រុង ខុសទាំងផ្នែកវិន័យសាសនា ខុសទាំងសីលធម៌គ្មានភាពស្មោះត្រង់របស់អាជីករលក់ដូរ ដែលអាចបង្កជាបញ្ហាធំបំផុតដល់សុខភាពរបស់ព្រះសង្ឃដែលបានប្រើប្រាស់ភេសជ្ជៈ ឬអាហាកំប៉ុងដែលហួសកាលកំណត់ទាំងនោះ។ ម៉្យាងវិញទៀត ក៏មិនមែនជាលើកទី១ដែរ ដែលក្រសួងធម្មការ និងសាសនា ព្រមាន និងផ្សព្វផ្សាយទៅលើសកម្មភាពបែបនេះ ប៉ុន្តែទោះជាយ៉ាងនេះក្ដី សកម្មភាពទិញ-លក់នេះក៏មិនបានឃ្លាតឆ្ងាយពីសង្គមខ្មែរនៅឡើយ។
ឯកឧត្តម សេង សុមុនី អ្នកនាំពាក្យក្រសួងធម្មការ និងសាសនា បានបង្ហាញការគាំទ្រចំពោះការទិញភេសជ្ជៈ និងគ្រឿងដង្វាយយកទៅរៀបជាសាដក់ដោយខ្លួនឯងរបស់បងប្អូនប្រជាជនខ្មែរដែលជាពុទ្ធបរិស័ទ។
អ្នកនាំពាក្យរូបនេះបានមានប្រសាសន៍ថា ៖
«នៅក្នុងជំនឿព្រះពុទ្ធសាសនា ការយកដង្វាយដែលខូចទៅហើយ ទៅប្រគេនព្រះសង្ឃគឺមិនបានកុសលផលបុណ្យនោះទេ! ដូច្នេះ ការរៀបដោយខ្លួនឯងគឺជាវិធីដ៏ល្អបំផុត»
លើសពីនេះ ឯកឧត្តមបានគូសបញ្ចាក់ថា មិនមានការចែងនៅក្នុងសាសនាណាមួយ ដែលថាការរៀបសាដក់ដោយខ្លួនឯងជារឿងខុសនោះទេ ពោលគឺពុទ្ធបរិស័ទគ្រាន់តែរៀបឲ្យគ្រប់ដង្វាយដាក់ក្នុងកញ្ចប់សាដក់មួយ ដូចដែលសាដក់ទូទៅក៏រួចជាការស្រេច។ ម៉្យាងទៀត នៅក្នុងការរៀបចំសាដក់នេះ ពុទ្ធបរិស័ទអាចជ្រើសរើសទិញនូវទំនិញ ឬផលិតផលក្នុងស្រុក ដើម្បីជាការគាំទ្រដល់ផលិតផលខ្មែរផងដែរ។
ការធ្វើបែបនេះ មិនត្រឹមតែអាចជួយសេដ្ឋកិច្ចខ្មែរ តែក៏ជាការបង្ហាញពីឆន្ទៈគាំទ្រ និងការបង្កើតឲ្យមានរំហូរសាច់ប្រាក់ក្នុងស្រុកក្នុងរដូវកាលភ្ជុំបិណ្ឌផង ដែលខុសពីទម្លាប់ចាយវាយខុសគោលដៅរបស់ប្រជាជនខ្មែរទូទៅមួយចំនួន។ ការដែលសំខាន់ ពួកគេអាចជ្រើសរើសទំនិញដែលមានការបរិច្ឆេទផលិត និងផុតកាលកំណត់ច្បាស់លាស់ ធានាដល់សុខភាពព្រះសង្ឃដែលជាអ្នកប្រើប្រាស់ផ្ទាល់។ គួរជម្រាបដែរថា នៅក្នុងវិន័យរបស់ព្រះពុទ្ធសាសនា ការធ្វើបុណ្យដាក់ទានគឺសំខាន់បំផុតទៅលើភាពជ្រះថ្លានៃអ្នកឲ្យជាទាន ផ្គួបផ្សំជាមួយទានដែលអាចប្រើប្រាស់បាន។ ទង្វើបែបនេះទើបកុសលផលបុណ្យបានផ្សាយបន្តទៅដល់សាច់ញាតិដែលបានចែកឋានទៅហើយ៕