ឆ្នាំ២០២១ទុនវិនិយោគក្នុងវិស័យឧស្សាហកម្មមានជាង ១៣,៨១ពាន់លានដុល្លារ កើនជិត ២ភាគរយ
ភ្នំពេញ ៖ វិស័យឧស្សាហកម្ម បាន និងកំពុងដើរតួនាទីសំខាន់ក្នុងសេដ្ឋកិច្ចជាតិ ហើយវិស័យនេះនៅតែបន្តស្រូបបានទុនវិនិយោគជាបន្តបន្ទាប់ពីក្នុង និងក្រៅប្រទេស។ ជាក់ស្ដែងក្នុងឆ្នាំ២០២១កន្លងទៅនេះ ទុនវិនិយោគសរុបរបស់វិស័យឧស្សាហកម្មមានចំនួនជាង ១៣ ៨១១លានដុល្លារអាមេរិក មានការកើនឡើងចំនួនជាង ២៥៧លានដុល្លារអាមេរិកស្មើនឹង១,៨៩ភាគរយ។ នេះបើតាមប្រសាសន៍រដ្ឋមន្ត្រី ក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ។
ឯកឧត្តម ចម ប្រសិទ្ធិ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ បានលើកឡើងថា ក្នុងឆ្នាំ២០២១ រោងចក្រធុនធំ កំពុងដំណើរការនៅកម្ពុជាមានចំនួន ១ ៨៧៩រោងចក្រ និងផ្ដល់ឱកាសការងារចំនួន ៩៨៦ ៦៧៧កន្លែង ខណៈដែលតម្លៃបរិមាណផលិតផលសរុបប្រមាណជា ៧ ៤៣៣លានដុល្លារអាមេរិក ទាបជាងឆ្នាំ២០២០ ប្រមាណ១៥ភាគរយ ។ ក្នុងនោះដែរ តម្លៃបរិមាណផលិតផលបម្រើទីផ្សារក្នុងស្រុកមានចំនួន ១ ៩៧៧លានដុល្លារអាមេរិក និងតម្លៃបរិមាណផលិតផលនាំចេញទៅក្រៅមានចំនួនជាង៥ ៤៥៦លានដុល្លារអាមេរិក ។
ឯកឧត្តមបន្តថា ជាមួយនឹងកំណែទម្រង់បរិយាកាសវិនិយោគនិងធុរកិច្ចជាបន្តបន្ទាប់របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានផ្ដល់ទំនុកចិត្តនិងបរិស្ថានសមស្របដល់វិនិយោគិនធុរជនក្នុង និងក្រៅប្រទេសឱ្យបន្តបណ្ដាក់ទុនវិនិយោគនៅកម្ពុជាជាបន្តបន្ទាប់។ ជាក់ស្ដែងក្នុងឆ្នាំ២០២១នេះ មានរោងចក្រថ្មីកើតឡើងចំនួន ១៦៣រោងចក្រ ខណៈរោងចកក្របិទទ្វារមានចំនួន ១៤៨រោងចក្រ មានន័យថាទោះបីស្ថិតនៅក្នុងកាលៈទេសៈលំបាកបណ្ដាលមកពីកូវីដ១៩ក៏ដោយ ក៏នៅតែមានតួលេខកំណើនវិជ្ជមានរវាងរោងចក្របើកថ្មីបន្តបន្ទាប់ ។
តាមរយៈការវិនិយោគជាបន្តបន្ទាប់លើវិស័យឧស្សាហកម្មរោងចក្រធុនតូចមធ្យម និងធំបានជំរុញឱ្យបណ្ដាខេត្តជាប់ភ្នំពេញ ជាពិសេសខេត្តកំពង់ស្ពឺទទួលបានការវិនិយោគលើឧស្សាហកម្មកាន់តែច្រើន និងមានតម្រូវការប្រើប្រាស់ដីសម្រាប់សង់សាង់រោងចក្រឧស្សាហកម្មនៅក្នុងខេត្តកាន់តែមានកំណើនឡើងបើទោះបីស្ថិតនៅក្នុងវិបត្តិនៃជំងឺកូវីដ១៩ក្ដី។ ដោយឡែក សម្រាប់តំបន់ដែលមើលឃើញថាមានសក្ដានុពលខ្ពស់ក្នុងការស្រូបទាញវិស័យឧស្សាហកម្មរោងចក្រ មាននៅតាមបណ្ដោយផ្លូវ៥១ ផ្លូវជាងលេខ៤ ផ្លូវលេខ៣ និងផ្លូវលេខ៤១ជាដើម។ សក្ដានុពលផ្សេងទៀតដែលធ្វើឱ្យខេត្តកំពង់ស្ពឺទទួលបានការវិនិយោគក្នុងវិស័យឧស្សាហកម្ម ដោយសារតែទីតាំងភូមិសាស្ត្រល្អ ងាយស្រួលក្នុងការដឹកជញ្ជូនទំនិញទៅកាន់កំពង់ផែទឹកជ្រៅ និងទៅកាន់ច្រកព្រំដែនកម្ពុជាសម្រាប់នាំចេញជាដើម ៕