ភ្នំពេញ ៖ បន្ទាប់ពីទទួលរងនូវការបោកបក់យ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរដោយរលកកូវីដ-១៩ សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាហាក់ចាប់ផ្ដើមកម្រើកខ្លួន និងទប់ជំហរឡើងវិញតាមរយៈរូបភាពផ្សេងៗជាច្រើន ដោយក្នុងនោះទាំងស្ថាប័នរដ្ឋ និងវិស័យឯកជន បានខិតខំក្នុងការជួយជ្រោមជ្រែងអាជីវកម្មគ្រប់ប្រភេទ ដើម្បីសម្រេចគោលដៅចម្បងមួយ គឺរុញច្រានសេដ្ឋកិច្ចជាតិឲ្យងើបឡើងវិញ។
យ៉ាងណាមិញ ប្រភេទអាជីវកម្មដែលទើបនឹងត្រូវបានបង្កើតថ្មីថ្មោង ក៏ដូចជាប្រភេទអាជីវកម្មខ្នាតតូច និងមធ្យម ក៏ត្រូវបានចាត់ចូលជាអាជីវកម្មស្ថិតក្នុងភាពប្រឈម ដែលអាចមានហានិភ័យខ្ពស់ក្នុងការក្ស័យធន។ ហេតុដូច្នេះ បានជាសហគ្រិនខ្មែរ (Khmer Enterprise) ដែលគាំទ្រដោយក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ បានបង្កើតឡើង ភ្ជាប់ជាមួយគោលបំណងជួយជ្រោមជ្រែងម្ចាស់អាជីវកម្មទាំងផ្នែកចំណេះដឹង និងផ្ដល់ជាហិរញ្ញប្បទាន។
បើតាមលោកបណ្ឌិត ឈៀង វណ្ណមុនីណ្ឌ នាយកប្រតិបត្តិនៃសហគ្រិនខ្មែរបានឲ្យដឹងថា មកទល់ពេលបច្ចុប្បន្ននេះ សហគ្រិនខ្មែរបានបង្កើត កម្មវិធីស្នូលចំនួន៤សំខាន់ៗរួមមាន៖
១- កម្មវិធីទី១ លើកកម្ពស់វប្បធម៌សហគ្រិនភាពដែលសំដៅលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីសារសំខាន់នៃវិស័យនេះទៅកាន់យុវជន ក៏ដូចជា បញ្ជ្រាបអំពីចំណេះដឹងពីរបៀបនៃការចាប់យកឱកាសដែលគាំទ្រដោយរដ្ឋាភិបាលនេះផងដែរ។
២- កម្មវិធីទី២ គឺកម្មវិធីកសាងសមត្ថភាពសហគ្រិនដែលសំដៅទៅលើការវិនិយោគទៅលើធុរកិច្ចថ្មីក្នុងដំណាក់កាលបង្កើតផលិតផលថ្មី ឬការសាកល្បងក្នុងទីផ្សារដោយហេតុថាដំណាក់កាលនេះមានហានិភ័យខ្ពស់ទាំងពេលវេលា និងថវិការ។ ដូច្នេះ កម្មវិធីសហគ្រិនខ្មែរបានជួយធុរកិច្ចថ្មីក្នុងការទទួលទុនអាជីវកម្មតាមរយៈមូលនិធិអភិវឌ្ឍអាជីវកម្ម ម្ចាស់ជំនួយ ដៃគូរអភិវឌ្ឍន៍ និងអ្នកវិនិយោគជាលក្ខណៈបុគ្គលជាដើម។
៣- កម្មវិធីកសាងបណ្ដាញធុរកិច្ចថ្មី ឬអាជីវកម្ម ដែលជាកម្មវិធីផ្ដោតលើការគិតគូររបស់វិនិយោគិនអំពីផលប្រយោជន៍នៃការវិនិយោគ និងត្រូវដឹងថាតើគំនិត និងតម្លៃរបស់ក្រុមហ៊ុនមួយមានលក្ខណៈសមស្របដែលអាចវិនិយោគបាន។
៤- កម្មវិធីផ្ដល់ទុនសម្រាប់គាំទ្រដល់ធុរកិច្ចថ្មីតាមរយៈមូលនិធិអភិវឌ្ឍអាជីវកម្ម ម្ចាស់ជំនួយ ដៃគូរអភិវឌ្ឍន៍ និងអ្នកវិនិយោគជាលក្ខណៈបុគ្គលជាដើម។
លោកបណ្ឌិតបានរំលេចបន្ថែមថា ៖
“ក្រៅពីនេះក៏នៅមានកម្មវិធីលើកទឹកចិត្ត និងបណ្ដុះបណ្ដាលមួយចំនួនទៀតដែលដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការជំរុញសហគ្រិន ជាពិសេស សហគ្រិនវ័យក្មេង”
តាមការរៀបរាប់របស់លោកបណ្ឌិត កម្មវិធីលើកទឹកចិត្តទាំងនោះរួមមាន ៖ កម្មវិធីពន្លកសហគ្រិនខ្មែរ ដែលជាកម្មវិធីប្រកួតប្រជែងពានរង្វាន់សិស្សានុសិស្សថ្នាក់វិទ្យាល័យ កម្មវិធីសហគ្រិនខ្មែរក្នុងធុរកិច្ចបង្កើតថ្មី ដែលជាការប្រកួតប្រជែងពានរង្វាន់សម្រាប់ធុរកិច្ចថ្មី។ កម្មវិធីសហគ្រិវ័យក្មេងកម្ពុជា ដែលជាកម្មវិធីប្រកួតប្រជែងពានរង្វាន់អាជីវកម្មសម្រាប់ធុរកិច្ចតូច និងមធ្យម កម្មវិធីសហគ្រិនថ្នាក់ជាតិឆ្នាំ២០២១ ដែលជាកម្មវិធីពានរង្វាន់ថ្នាក់ជាតិប្រចាំឆ្នាំដែលមានការប្រកួតប្រជែងទាំង២៥រាជធានីខេត្ត។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា ដោយសារកូវីដ-១៩ សហគ្រិនខ្មែរបានរៀបចំឡើងនូវកម្មវិធីធំមួយហៅថាកញ្ចប់ជំនួយសហគ្រិន ដោយកម្មវិធីនេះ មានអ្នកដាក់ចូលពី ២៣រាជធានីខេត្ត ហើយមាន ៥៩ក្រុមហ៊ុន ដែលបានទទួលឥណទានឥតសំណងពីសហគ្រិនខ្មែរ និងមាន ៣០ ក្រុមហ៊ុនទៀតទទួលបានប្រាក់លើកទឹកចិត្ត។ ជាមួយគ្នានេះ សហគ្រិនខ្មែរមានវិស័យអាទិភាពចំនួន៤ រួមមាន ទី១ វិស័យព័ត៌មានវិទ្យា និងទូរគមនាគមន៍ ទី២ វិស័យកសិកម្មដែលបូកបញ្ចូលវិស័យទេសចរណ៍បដិសណ្ឋារកិច្ច និងដឹកជញ្ជូន ទី៣ វិស័យកសិកម្ម ដែលផ្ដោតលើផលិតផលសម្រាប់ការនាំចេញ និងទី៤ វិស័យកម្មន្ដសាលដែលផ្ដោតលើអាជីវកម្មជំនួសការនាំចូល។ លើសពីនេះ ក៏មានកិច្ចសហការពីដៃគូរស្ថាប័នរដ្ឋមួយចំនួន ក៏ដូចជាដៃគូរអន្តរជាតិដើម្បីបន្ថែមប្រសិទ្ធិភាពការងារផងដែរ៕