" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-business-template post-template-templatesbusiness-template-php single single-post postid-101165 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
វិស័យចំណីអាហារ នឹងក្លាយជាគោលដៅអាទិភាពក្នុងឆ្នាំ២០២៤
ភ្នំពេញ ៖ តាមរយៈចលនាភូមិមួយផលិតផលមួយ ដែលជាវេទិកា​ផ្គូរផ្គងរវា​ងក្រុមអ្ន​កផលិ​ត និងអ្នក​ទិញ ធ្វើយ៉ាងណារកទីផ្សារ​សម្រាប់អ្នកផ​លិតក្នុងស្រុក និង​សហគ្រាស​ធុនមីក្រូ តូច និងមធ្យម មានគោលដៅជំរុញបន្ថែមនូវវិស័យចំណីអាហារ និងភេសជ្ជៈសម្រាប់ឆ្នាំ២០២៤នេះ។
ឯកឧត្តម ​បណ្ឌិត ​សួង ​ណយ អ​គ្គលេខាធិការរងគណៈ​កម្មាធិកា​រជា​តិ​ជំរុញ​ចល​នាភូមិមួយ​ផលិត​ផលមួយនៃ​ទីស្ដីការគណៈរដ្ឋមន្ដ្រីបានមានប្រសាសន៍ទាក់ទងនឹងអាជីវកម្មដែលជាគោលដៅសម្រាប់ឆ្នាំ២០២៤នេះថា៖
«សម្រាប់ឆ្នាំ២០២៤នេះ យើងនឹងជំរុញខ្លាំងជាងគេទៅលើផ្នែកចំណីអាហារ ភេសជ្ជៈ សម្ភារប្រើប្រាស់ និងសម្លៀកបំពាក់ ពោលគឺយើងជំរុញគ្រប់ផ្នែកទាំងអស់ តែយើងផ្ដោតទៅលើផ្នែកចំណីអាហារ និងភេសជ្ជៈនេះខ្លាំងជាងគេ ព្រោះវាជាតម្រូវការចាំបាច់សម្រាប់បងប្អូនយើងជារៀងរាល់ថ្ងៃ»។
ចំពោះគណៈកម្មាធិការជាតិជំរុញចលនាភូមិមួយផលិតផលមួយ បានបំពេញតួនាទីយ៉ាងសកម្មក្នុងការសម្របសម្រួលជាមួយក្រសួង ស្ថាប័នជំនាញ និងដៃគូពាក់ព័ន្ធក្នុងការរៀបចំគោលនយោបាយ និងដាក់ចេញនូវយុទ្ធសាស្ត្រនានា សំដៅលើកកម្ពស់ផលិតផលខ្មែរនៅតាមមូលដ្ឋានតាមរយៈការពង្រឹងនូវសសរស្ដម្ភចំនួន ៣ ដល់សហគមន៍ គឺការជំរុញគំនិតច្នៃប្រតិដ្ឋ និងនវានុវត្តន៍ ការព្រឹងស្មារតីម្ចាស់ការដល់សហគមន៍ និងការអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពសហគមន៍។
សូមរំលឹកដែរថា គិតចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០០៦ មកដល់ចុងឆ្នាំ២០២៣នេះ ចលនាភូមិមួយផលិតផលមួយមានក្រុមផលិតចំនួន ៦០២ ស្ថិតនៅក្នុងវិស័យកសិកម្ម ឧស្សាហកម្ម និងសេវាកម្ម រួមមានក្រុមភេសជ្ជៈ និងចំណីអាហារ ៣៦៤, ក្រុមអនុស្សាវរីយ៍ និងវត្ថុសិប្បៈចំនួន៤២, ក្រុមឱសថបុរាណ និងអាហារបំប៉នចំនួន១៦, ក្រុមវាយនភ័ណ្ឌ ៣០, ក្រុមគ្រឿងសម្អាង ៨, ក្រុមសេវាកម្ម៧៣, ក្រុមសង្ហារិម៦ និងក្រុមទូទៅផ្សេងទៀតចំនួន៦៣៕