រដ្ឋាភិបាលនៃប្រទេសស្វីសបានពិភាក្សា និងគ្រោងផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានឥតសំណងប្រមាណ ៥២លានដុល្លារដល់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាក្នុងការអនុវត្តកម្មវិធីសហប្រតិបត្តិការអភិវឌ្ឍន៍តំបន់មេគង្គស្វីសរយៈពេល ៤ឆ្នាំ (២០២២-២០២៥) ឬស្មើនឹងប្រមាណ ១៣លានដុល្លារក្នុងមួយឆ្នាំ។
យោងតាមប្រពន្ធ័ទិន្នន័យ ODA ហិរញ្ញប្បទានសហប្រតិបត្តិការកម្ពុជាចន្លោះពីឆ្នាំ២០០២-២០២០ ភាគីស្វីសបានផ្ដល់ហិរញ្ញប្បទានឥតសំណងសរុបប្រមាណ១៤២លានដុល្លារអាមេរិក ដើម្បីគាំទ្រដល់ការអនុវត្តគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍នានានៅកម្ពុជា។ ដោយឡែកតាមរយៈកម្មវិធីសហប្រតិបត្តិការស្វីសសម្រាប់តំបន់មេគង្គឆ្នាំ២០២២-២០២៥ ភាគីស្វីសគ្រោងនឹងផ្ដល់ហិរញ្ញប្បទានឥតសំណង មានចំនួនសរុបប្រមាណ១៣៣ លានហ្វ្រង់ស្វីស ឬប្រមាណជា១៤៨ លានដុល្លារអាមេរិក ដោយបែងចែកជា២កម្រិតគឺ សម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជា, ឡាវ និងសម្រាប់តំបន់។
ឯកឧត្តម ឈៀង យ៉ាណារ៉ា រដ្ឋមន្ត្រីប្រតិភូអមនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជាអគ្គលេខាធិការគណៈកម្មាធិការនីតិសម្បទា និងអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជានៃក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា (CRDB / CDC) បានវាយតម្លៃចំពោះវឌ្ឍនភាពដែលសម្រេចបាននាពេលកន្លងមកនៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការទ្វេភាគី ព្រមទាំងបានឯកភាពជាគោលការណ៍កំណត់យកវិស័យអាទិភាពចំនួន៣ សម្រាប់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការទ្វេភាគីសម្រាប់រយៈពេល៤ ឆ្នាំទៅមុខ ពីឆ្នាំ២០២២ ដល់ឆ្នាំ២០២៥។
វិស័យទាំង៣ ដែលត្រូវបានផ្តោតសំខាន់ និងចាត់ទុកជាអាទិភាពរួមមាន ទី១- វិស័យអភិបាលកិច្ច និងការចូលរួមរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ រួមមានគាំទ្រដល់មន្ទីរពេទ្យគន្ធបុប្ផា លើកកម្ពស់សេវាសាធារណៈ ផែនការអនុវត្តគណនេយ្យភាពសង្គម ការទទួលបានព័ត៌មាន និងការចូលរួមរបស់យុវជន។ ទី២- ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចប្រកបបរិយាប័នរួមមាន ការគាំទ្រដល់ការអប់រំ បណ្ដុះបណ្ដាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ និងការងារសមរម្យសម្រាប់យុវជន និង ទី៣- ការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ និងការគ្រប់គ្រងធនធានធម្មជាតិ រួមមានការគាំទ្រដល់ខ្សែចង្វាក់តម្លៃដំណាំសាកវប្បកម្ម ការរំដោះគ្រាប់មីន និងអាវុធយុទ្ធភណ្ឌ័មិនទាន់ផ្ទុះពីដីសម្រាប់ធ្វើកសិកម្ម សហគមន៍នេសាទ និងព្រៃឈើ កសិកម្មធន់នឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ និងការគ្រប់គ្រងទឹកសម្រាប់កសិកម្ម និងការប្រើប្រាស់ឈើប្រកបដោយចីរភាព៕