ភ្នំពេញ ៖ អ្នកជំនាញអាមេរិកលោក James Roth អនុប្រធានជាន់ខ្ពស់នៃគោលនយោបាយសកលលោក និងកិច្ចការរដ្ឋាភិបាលនៅអង្គការអភិរក្សអន្តរជាតិ (CI) បាននិយាយថា ប្រទេសចិន ដែលមានប្រវត្តិអភិរក្សធម្មជាតិយូរអង្វែងបានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការជួយដោះស្រាយវិបត្តិជីវៈចម្រុះសកលលោក។
លោក James Roth អ្នកជំនាញនៃអង្គការអភិរក្សអន្តរជាតិ (CI) ដែលជាអង្គការមិនមែនរដ្ឋាភិបាលមួយ បានផ្តល់បទសម្ភាសន៍ថា ៖
«ខ្ញុំគិតថា លទ្ធភាពរបស់ប្រទេសចិនក្នុងការផ្តល់ជំនួយបច្ចេកទេស និងហិរញ្ញវត្ថុដល់ការអនុវត្តក្របខ័ណ្ឌជីវចម្រុះសកលលោកក្រោយឆ្នាំ២០២០ និងជាកេរដំណែលរបស់ពួកគេក្នុងការធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះកិច្ចប្រជុំ COP15 នឹងក្លាយជាផ្នែកមួយដ៏ធំនៃភាពជោគជ័យ»
លោក James Roth បានមានប្រសាសន៍សំដៅដល់កិច្ចប្រជុំលើកទី១៥ នៃសន្និសីទរបស់ភាគីសម្រាប់អនុសញ្ញាអង្គការសហប្រជាជាតិស្តីពីជីវចម្រុះជីវសាស្ត្រ United Nations Convention on Biological Diversity (COP15) ដែលបានចាប់ផ្តើមធ្វើឡើងនៅក្នុងទីក្រុងគុនមីងនៃខេត្តយូណានៅភាគនិរតីនៃប្រទេសចិន កាលពីថ្ងៃចន្ទទី១១ខែតុលាឆ្នាំ២០២១។
កិច្ចប្រជុំលើកទី១៥ នៃសន្និសីទភាគីនៃអនុសញ្ញាស្តីពីជីវៈចម្រុះជីវសាស្រ្ត ដែលត្រូវបានគេស្គាល់ថាជាកិច្ចប្រជុំ COP15 បានចាប់ផ្តើមធ្វើឡើង ក្រោមប្រធានបទស្តីពី «អរិយធម៌អេកូឡូស៊ី៖ ការ កសាងអនាគតរួមគ្នាសម្រាប់ជីវិតទាំងអស់នៅលើផែនដី» កិច្ចប្រជុំ COP15 គឺជាសន្និសីទសកលលោកជាលើកដំបូង ដែលត្រូវបានរៀបចំឡើងដោយអង្គការសហប្រជាជាតិដែលផ្តោតសំខាន់ទៅលើអរិយធម៌អេកូឡូស៊ីដែលជាទស្សនវិជ្ជាស្នើដោយប្រទេសចិន។
ក្នុងរយៈពេល ១០ ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ ប្រទេសចិនបានឈរនៅលើពិភពលោកក្នុងការបង្កើនធនធានព្រៃឈើដោយមានដីជាង៧០ លានហិកតា ប្រទេសនេះបានខិតខំប្រឹងប្រែងរយៈពេលវែងក្នុងទ្រង់ទ្រាយធំដើម្បីប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងការធ្វើឱ្យដីខ្សាច់ និងការធ្វើឱ្យវាលខ្សាច់ក្លាយជាពណ៌បៃតងបន្តិចម្តងៗ និង ៩០ភាគរយនៃប្រភេទប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីនៅលើផែនដី និង៨៥ ភាគរយនៃចំនួនសត្វព្រៃសំខាន់ៗស្ថិតនៅក្រោមការការពារប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពនៅក្នុងប្រទេស។ លទ្ធផលគួរឱ្យកត់សម្គាល់បែបនេះបានឆ្លុះបញ្ចាំងពីការបោះជំហានរបស់ប្រទេសនៅលើផ្លូវនៃការកសាងអារ្យធម៌អេកូឡូស៊ី។
ប្រធានាធិបតីចិន លោកស៊ីជិនពីងបានសង្កត់ធ្ងន់នៅក្នុងកិច្ចពិភាក្សាទូទៅនៃសម័យប្រជុំលើកទី ៧៦ នៃប្រទេសចិនថា“ ប្រទេសចិននឹងខិតខំបង្កើនការបញ្ចេញកាបូនឌីអុកស៊ីតឱ្យបានមុនឆ្នាំ២០៣០ និងសម្រេចបាននូវអព្យាក្រឹតភាពកាបូននៅមុនឆ្នាំ២០៦០ ។ មហាសន្និបាតអង្គការសហប្រជាជាតិនៅថ្ងៃទី២១ ខែកញ្ញាឆ្នាំ២០២១ ដោយរំលឹកឡើងវិញនូវគោលដៅរបស់ប្រទេសអំពីកម្រិតកាបូន និងអព្យា ក្រឹតភាពដែលបានដាក់ចេញមួយឆ្នាំមុន។
សូមបញ្ជាក់ថាកិច្ចប្រជុំ លើកទី១៥បានបែងចែកជាពីរផ្នែកដោយផ្នែកទី១ គឺជាការរួមបញ្ចូលគ្នានៃការរៀបចំជាទម្រង់និម្មិត និងការជួបជុំដោយផ្ទាល់ដែលប្រព្រឹត្តទៅចាប់ពីថ្ងៃទី១១-១៥ ខែតុលា ទាំងក្នុង និងក្រៅប្រព័ន្ធអនឡាញនៅក្នុងទីក្រុងគុនមីង។ រីឯផ្នែកទី២ គឺជាការធ្វើឡើងដោយការជួបជុំដោយផ្ទាល់ដែលនឹងត្រូវធ្វើឡើងនៅក្នុងឆមាសទីមួយនៃឆ្នាំ២០២២ ដែលនឹងមានកិច្ចចរចាទូលំទូលាយ និងស៊ីជម្រៅដោយមានអ្នកចូលរួមជាង ១ ៨០០នាក់នឹងជួបជុំគ្នានៅវេទិកាមួយស្តីពីអរិយធម៌អេកូឡូស៊ី ឆ្ពោះទៅរកក្របខ័ណ្ឌជីវៈចម្រុះសកលលោកក្រោយឆ្នាំ២០២០។
ក្រុមអ្នកស្រឡាញ់ធម្មជាតិ និងជាក្រុមអ្នកដែលស្រឡាញ់នឹងកិច្ចការពារបរិស្ថាននោះ បានតាមដានយ៉ាងជិតស្និទ្ធចំពោះកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ប្រទេសចិនក្នុងការលើកកម្ពស់ជីវៈចម្រុះ និងក្រុមអ្នកតំណាងត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងផ្តោតសំខាន់ទៅលើការអភិវឌ្ឍក្របខ័ណ្ឌជីវៈចម្រុះសកលលោកក្រោយឆ្នាំ២០២០ ដើម្បីណែនាំនូវសកម្មភាពអភិរក្សនៅទូទាំងពិភពលោករហូតដល់ឆ្នាំ២០៣០។ ប្រទេសចិនគឺជាអ្នកនាំមុខគេក្នុងការសាងសង់អរិយធម៌អេកូឡូស៊ី។ នៅចុងឆ្នាំ២០២០ដោយ ប្រទេសចិនបានអនុវត្តកិច្ចសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ និងការផ្លាស់ប្តូរស្តីពីការអភិរក្សអេកូឡូស៊ីជាមួយប្រទេស១៩៦ និងក្លាយជាភាគីនៃអនុសញ្ញាស្តីពីជីវៈចម្រុះជីវសាស្ត្រដែលបានចូលជាធរមានកាលពីក្នុងឆ្នាំ១៩៩៣ ហើយបានចុះហត្ថលេខាលើឯកសារកិច្ចសហប្រតិបត្តិ ការការពារបរិស្ថានអេកូឡូស៊ីប្រហែល ១៥០ ជាមួយប្រទេសជាង ៦០ ជាមួយអង្គការអន្តរជាតិ និងតំបន់៕