ភ្នំពេញ ៖ ស្ថិតនៅក្នុងបរិបទនៃជំងឺកូវីដ-១៩ សកម្មភាពនៃការប្រាស្រ័យទាក់ទងគ្នាដោយផ្ទាល់ត្រូវបានកាត់បន្ថយស្ទើរតែទាំងស្រុង ដោយក្នុងនោះ ក្រដាស់ប្រាក់បានក្លាយទៅជារបស់ដ៏គ្រោះថ្នាក់មួយដោយហេតុថាវាត្រូវបានចរាចរណ៍យ៉ាងលឿនពីដៃមនុស្សម្នាក់ទៅមនុស្សម្នាក់ទៀត។ ប្រការនេះត្រូវបានគេមើលឃើញថា អាត្រានៃចំនួនប្រជាជនដែលងាកទៅប្រើប្រាស់លុយតាមប្រព័ន្ធឌីជីថលមានការកើនឡើងខ្ពស់។
កាបូបលុយឌីជីថល គឺសំដៅទៅលើបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុរបស់ធនាគារ ដែលដាក់ឲ្យអតិថិជនប្រើប្រាស់ក្នុងការទូទាត់ ប្រាក់តាម ប្រព័ន្ធ ឌីជីថល ដោយមិនចាំបាច់កាន់ផ្ទាល់ជាមួយនឹងក្រដាស់ប្រាក់។ អតិថិជនអាចប្រើប្រាស់ E-Wallet ក្នុងការទូទាត់ ផ្ទេរប្រាក់ ដោយគ្រាន់ តែប្រើប្រាស់ Mobile App តាមរយៈទូរស័ព្ទដៃរបស់ខ្លួន ដែលធ្វើឲ្យ E-Wallet ក្លាយជាប្រព័ន្ធទូទាត់ប្រាក់ដ៏ពេញ និយមក្នុងពេល បច្ចុប្បន្ននេះ។
ជាការគួរឲ្យកត់សម្គាល់ លោក កាំង តុងងី ប្រធានផ្នែកទំនាក់ទំនងរបស់សមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជាបានមានប្រសាសន៍ប្រាប់ AMS ថា ៖
«ដោយសារតែប្រជាជនកាត់បន្ថយការធ្វើដំណើរ ការជួបជុំគ្នាផ្ទាល់ ឃើញថា ហាក់មានសន្ទុះកើនឡើងលើសពីធម្មតាទៅលើការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុសព្វថ្ងៃ ទាំងការចែករំលែក ទាំងការទូទាត់ទៅលើរាល់ការទិញទំនិញតាមរយៈអនឡាញ»
យ៉ាងណាក៏ដោយ ក៏នៅមានប្រជាជនមួយចំនួនតូច នៅមិនទាន់មានចំណេះដឹងក្នុងការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុនេះនៅឡើយ ដែលធ្វើឲ្យវានៅតែជាហានិភ័យមួយខ្ពស់សម្រាប់ពួកគេ ជាពិសេសអ្នកលក់ដូរតាមផ្លូវ អ្នករត់ម៉ូតូឌុប អ្នករុញរទេះលក់ដូរចល័តជាដើម។
លោក កាំង តុងងី បានមានប្រសាសន៍ថា ៖
«ពួកគាត់គួរតែសាកប្រើ ដោយសារតែបច្ចេកវិទ្យានេះវាធ្វើឲ្យការលក់ដូរមានភាពងាយស្រួល ការកាន់ក្រដាស់ប្រាក់ ក៏នឹងត្រូវកាត់បន្ថយជាងមុន។ ម៉្យាងការប្រើប្រាស់ក្រដាស់ប្រាក់ ទាមទារការអាប់លុយត្រឡប់ទៅវិញ ខណៈសាច់ប្រាក់តាមឌីជីថលអាចទូទាត់បានគ្រប់កាក់ គ្រប់សេន»
ដោយសារតែកម្ពុជាកំពុងស្ថិតក្នុងស្ថានការណ៍ដែលកំពុងប្រឈម ហើយមនុស្សកាត់បន្ថយការចេញក្រៅ បានញុំាងឲ្យស្ថាប័នធនាគារ ក៏ដូចជាវិស័យមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ មានការផ្តោតការយកចិត្តទុកដាក់លើការផ្ដល់សេវាកម្មបន្ថែម ពោលគឺធ្វើឲ្យបច្ចេកវិទ្យានេះបម្រើតម្រូវការប្រជាជនបានគ្រប់យ៉ាង។ ជាមួយគ្នានេះ ដោយសារតែការមើលឃើញពីភាពងាយស្រួលទាំងនេះ ប្រជាជនក្នុងស្រុកភាគច្រើនបានងាកមកចាប់អារម្មណ៍ និងប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុកាន់តែទូលាយជាងមុន ហើយក៏ជាការចូលរួមលើកកម្ពស់សុខសុវត្ថិភាពពីជំងឺឆ្លងផងដែរ ៕