" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-18415 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ការចាយលុយតាមឌីជីថលកើនឡើង ស្របពេលប្រជាជនខ្លាចរអាក្នុងការកាន់ក្រដាស់ប្រាក់
ភ្នំពេញ ៖ ស្ថិតនៅក្នុងបរិបទនៃជំងឺកូវីដ-19 សកម្មភាពនៃការប្រាស្រ័យទាក់ទងគ្នាដោយផ្ទាល់ត្រូវបានកាត់បន្ថយស្ទើរតែទាំងស្រុង។ ក្នុងនោះ ក្រដាស់ប្រាក់បាន​ក្លាយ​ទៅជារបស់ដ៏គ្រោះថ្នាក់មួយដោយហេតុថាវាត្រូវបានចរាចរណ៍យ៉ាងលឿនពីដៃមនុស្សម្នាក់ទៅមនុស្សម្នាក់ទៀត។ ប្រការនេះត្រូវបានគេមើលឃើញថា អាត្រា​នៃចំនួនប្រជាជនដែលងាកទៅប្រើប្រាស់លុយតាមប្រព័ន្ធឌីជីថលមានការកើនឡើងខ្ពស់។
E-wallet ឬកាបូបលុយឌីជីថល គឺសំដៅទៅលើបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុរបស់ធនាគា ដែលដាក់ឲ្យអតិថិជនប្រើប្រាស់ក្នុងការទូទាត់ប្រាក់តាមប្រព័ន្ធឌីជីថល ដោយ​មិនចាំបាច់កាន់ផ្ទាល់ជាមួយនឹងក្រដាស់ប្រាក់។ អតិថិជនអាចប្រើប្រាស់ E-Wallet​ ក្នុងការទូទាត់ ផ្ទេរប្រាក់ ដោយគ្រាន់តែប្រើប្រាស់ Mobile App តាមរយៈទូរស័ព្ទដៃរបស់ខ្លួន ដែលធ្វើឲ្យ E-Wallet ក្លាយជាប្រព័ន្ធទូទាត់ប្រាក់ដ៏ពេញនិយមក្នុងពេលបច្ចុប្បន្ននេះ។
ឆ្លើយតបទៅនឹងប្រធានបទខាងលើនេះ លោក កាំង តុងងី ប្រធានផ្នែកទំនាក់ទំនងរបស់សមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា បានថ្លែងប្រាប់ AMS ថា៖ «ដោយ​សារ​តែប្រជាជនកាត់បន្ថយការធ្វើដំណើរ ការជួបជុំគ្នាផ្ទាល់ យើងឃើញថា ហាក់មានសន្ទុះកើនឡើងលើសពីធម្មតា ទៅលើបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុសព្វថ្ងៃ»។
យ៉ាងណាក៏ដោយ ក៏នៅមានប្រជាជនមួយចំនួនតូចឯទៀតមិនទាន់មានចំណេះដឹងក្នុងការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុនេះនៅឡើយ ធ្វើឲ្យវានៅតែជាហានិភ័យ​មួយខ្ពស់សម្រាប់ពួកគេ ជាពិសេសអ្នកលក់ដូរតាមផ្លូវ អ្នករត់ម៉ូតូឌុប អ្នករុញរទេះលក់ដូរចល័តជាដើម។
ចំណុចនេះ លោក តុងងី បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «ពួកគាត់គួរតែសាកប្រើ ដោយសារតែបច្ចេកវិទ្យានេះវាធ្វើឲ្យការលក់ដូរមានភាពងាយស្រួល ការកាន់​ក្រដាស់​ប្រាក់ ក៏នឹងត្រូវកាត់បន្ថយជាងមុន។ ម៉្យាងការប្រើប្រាស់ក្រដាស់ប្រាក់ ទាមទារការអាប់លុយត្រឡប់ទៅវិញ ខណៈសាច់ប្រាក់តាមឌីជីថល​អាចទូទាត់បាន​គ្រប់​កាក់ គ្រប់សេន។»​
ជាមួយគ្នានេះ ដោយសារតែកម្ពុជាកំពុងស្ថិតក្នុងស្ថានការណ៍ដែលកំពុងប្រឈម ហើយមនុស្សកាត់បន្ថយការចេញក្រៅ បានញុំាងឲ្យស្ថាប័នធនាគា ក៏ដូចជា​វិស័យមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ មានការផ្តោតការយកចិត្តទុកដាក់លើការផ្ដល់សេវាកម្មបន្ថែម ពោលគឺធ្វើឲ្យបច្ចេកវិទ្យានេះបម្រើតម្រូវការប្រជាជនបានគ្រប់យ៉ាង។ តួយ៉ាង ការលេចរូបរាងឡើងនូវប្រព័ន្ធបាគង ដែលជាធនាគាជំនាន់ថ្មី និងដើរតួជាធនាគាកណ្ដាលមួយក្នុងការទូទាត់ ផ្ទេរសាច់ប្រាក់ពីធនាគាមួយទៅធនាគា​មួយទៀត​ដោយ​មិនគិតថ្លៃសេវា ព្រមទាំងមិនទាមទារការទៅដល់ទីតាំងធនាគាដើម្បីដកប្រាក់ ឬទៅប្រាក់ដាក់ក្នុងធនាគាណា មួយទៀតនោះទេ។ ដោយសារតែការមើល​ឃើញពីភាពងាយស្រួលទាំងនេះ និងមានការគាំទ្រពីសំណាក់ប្រជាជនក្នុងស្រុកភាគច្រើន ទើបបច្ចេកវិទ្យាផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុមានភាពទូលំទូលាយជាងមុន​ ចំណែក​ឯ​សុវត្ថិភាព​ក៏ធានាបានក្នុងពេលតែមួយ៕