ការបង្ក្រាប​អំពើ​ឆបោក​តាមអនឡាញ អាចធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ដល់សេដ្ឋកិច្ច​រយៈពេល​ខ្លី តែផ្ដល់​ផល​ចំណេញរយៈពេលវែង
ភ្នំពេញ ៖ រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ បានប្ដេជ្ញា​ក្នុងកា​របង្ក្រាបឱ្យបាននូវ​ការឆបោក​តាមប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យា​​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ឱ្យខាងតែបាន ដោយបានដាក់ចេញ​នូវវិធានការ​ក្ដៅចំពោះមុខ​ដើម្បី​អនុវត្ត​ន៍ប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់។ តាមរយៈការ​ចុះបង្ក្រាបអំពើឆបោក​តាមអនឡាញនេះ អ្នកជំនាញអចលនទ្រព្យ និងមន្ត្រីជាន់ខ្ពស់​កម្ពុជា​បានលើកឡើង​ស្រដៀង​គ្នាថា វា​នឹងធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ផល​ប្រយោជន៍រយៈពេលខ្លី ប៉ុន្តែ​វា​នឹង​ផ្ដល់​ផល​ចំណេញមកវិញរយៈពេលវែង ។​
នៅក្នុង​វេទិកា​សាធារណៈកាលពីពេលថ្មីៗនេះ ឯកឧត្តម​បណ្ឌិ​តសភាចារ្យ ផាន់ ផល្លា រដ្ឋលេខាធិការក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ បានមានប្រសាសន៍ថា ការ​បង្ក្រាប​អំពើ​ឆបោក​តាមប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យា​​នៅកម្ពុជា​ អាចនឹងប៉ះពាល់ដល់សេដ្ឋកិច្ច និង​ទេសចរណ៍​រយៈពេលខ្លី ប៉ុន្តែវានឹងផ្ដល់​ផល​ប្រយោជន៍ត្រឡប់មកវិញ​ដល់សេដ្ឋកិច្ច​ និងទេសចរណ៍កម្ពុជាក្នុងរយៈពេលវែង ជាពិសេសបង្កើនទំនុកចិត្តដល់បណ្តាអ្នកវិនិយោគបរទេសយ៉ាងប្រសើរ។​
ឯកឧត្តម​បានលើកឡើងថា​ ៖
«ការ​បង្ក្រាប​ការ​ឆបោក​អនឡាញ គឺជា​បច្ច័យល្អ​សម្រាប់​ការទទួលបានអ្នក​វិនិយោគពិត​ប្រាកដ​ អ្នកទេសចរបរទេស​ដែល​ចូលមកទស្សនា​ពិត​ប្រាកដ​ ប៉ុន្តែភ្លាមៗនឹងធ្វើឱ្យប៉ះពាល់​ដោយ​ចៀសមិនផុតទេ»។
ដោយឡែក សម្រាប់អ្នកជំនាញ​ក្នុងវិស័យអចលនទ្រព្យក៏បានបង្ហាញទស្សនទានស្រដៀង​នឹង​មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់​កម្ពុជា​ផងដែរ ដោយរំពឹងថាក្រោយបង្ក្រាប​ការ​ឆបោក​អនឡាញនេះ​អស់ កម្ពុជា​នឹងទទួលបានមកវិញ​នូវ​អ្នកវិនិយោគដែល​ចូលមកវិនិយោគនៅកម្ពុជា​ពិត​ប្រាក​ដ​​ និងអ្នកទេសចរ​បរទេស​មកពីបណ្ដាប្រទេស​ផ្សេងៗឡើងវិញ ។
ឧកញ៉ា​បណ្ឌិ​ត គីម ហ៊ាង ប្រធាន KW Cambodia បាន​គាំទ្រ​ដល់រាជរដ្ឋាភិបាល​​ ​បង្ក្រាប​នូវ​ការ​ឆបោក​តាមប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យា​( Scam Online ) ​ចេញពីកម្ពុជាឱ្យអស់ ពីព្រោះថា​ប្រទេស​ដែលរីក​ចម្រើន​ទៅបានមិនមែន​មាន​ក្រុមឆបោក​តាមអនឡាញទេ ។
លោក​ថា ៖
« នៅពេលប្រទេស​កម្ពុជាបានបង្ក្រាប​ការឆបោក​តាមប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យានេះអស់ នឹងធ្វើឱ្យអ្នកវិនិយោគកាន់តែងាយស្រួល​វិនិយោគ ហើយនឹងធ្វើ​ឱ្យប្រទេស​កម្ពុជា​មានកេរ្តិ៍ឈ្មោះល្អ​ ដែលធ្វើឱ្យទេសចរបរទេស​កាន់តែច្រើន​ចូលមកទស្សនា​នៅក្នុងប្រទេស​កម្ពុជាយើង​ ។​ ការ​បង្ក្រាប​កា​រឆបោក​តាមអនឡាញនេះ ភ្លាមៗវា​នឹងធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ អាច​ត្រឹម១ឆ្នាំ ឬយូរជាងនេះតិច​តួច ប៉ុន្តែ​នៅពេល​ដែលយើងបានសម្អាត​ប្រទេស​យើង​បានស្អាត​ហើយនោះ អ្នកវិនិយោគ និងអ្នកទេសចរ​ចូលមកក្រោយ គឺសុទ្ធតែជាអ្នកពិត​ប្រាកដ ដែលនឹងធ្វើឱ្យ​កម្ពុជា​ទទួលបានផល​ប្រយោជន៍​កាន់តែច្រើន»។​
លោក នី ជឿន អ្នករត់កង់បីម្នាក់​នៅក្រុង​ព្រះសីហនុ​ ខេត្តព្រះសីហនុ បានឱ្យដឹងថា មុនពេល​បង្ក្រាប​ការឆបោក​អនឡាញ នៅក្នុងក្រុង​ព្រះសីហនុ មានជនជាតិចិន​ និងជនបរទេស​ផ្សេងៗទៀ​ត​ច្រើន ហើយនៅពេល​ថ្ងៃទំនេរ ឬពេល​យប់​ ជនបរទេសទាំង​នោះ​បានដើរកម្សាន្ត​តាម​កន្លែង​កម្សាន្តនានា​ក្នុងក្រុងព្រះសីហនុ ធ្វើឱ្យអ្នក​រត់​កង់បី រត់តាក់ស៊ី​ រកចំណូល​បានក្រាស់ក្រែល​ក្នុងមួយថ្ងៃៗ ប៉ុន្តែក្រោយមានការ​ប្រកាស​បង្ក្រាប ជនបរទេសទាំង​នោះ បានចាកចេញពីក្រុងព្រះសីហនុ ត្រលប់ទៅប្រទេសរបស់ពួកគេវិញ ធ្វើឱ្យការ​រកប្រាក់ចំណូល​បាត់បង់​ខ្លះ ប៉ុន្តែ​ក៏នៅមានជនបរទេសដែលជាអ្នក​ទេសចរ​ អ្នកធ្វើការ​សុច្ចរឹត​បន្ត​ធ្វើការ​ និង​ស្នាក់​នៅជាធម្មតា មិនធ្វើឱ្យក្រុងព្រះសីហនុស្ងប់ស្ងាត់ខ្លាំងនោះទេ​៕