ឯកឧត្តម អ៊ឺង ឌីប៉ូឡា បានលើកឡើងបន្ថែមថា ក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល បានប្តេជ្ញាបញ្ចប់នូវសកម្មភាពរ៉ែអនាធិបតេយ្យ និងជំរុញឱ្យមានការធ្វើអាជីវកម្មរ៉ែដោយស្របច្បាប់ដែលនាំមកនូវផលប្រយោជន៍ជាតិជាច្រើន ដែលមានជាអាទិ៍ ៖
– ការបង្កើតឱ្យមានឱកាសការងារនៅនឹងកន្លែង និងដោយប្រយោល
– ការចូលរួមចំណែកដល់ការបង្កើតប្រភពចំណូលថវិកាជាតិបន្ថែម
– ការបំបាត់នូវផលប៉ះពាល់ធ្ងន់ធ្ងរដល់បរិស្ថាន និងសង្គម ព្រមទាំងចូលរួមចំណែកអភិវឌ្ឍសហគមន៍មូលដ្ឋាន តាមរយៈការធ្វើអាជីវកម្មរ៉ែប្រកបដោយចីរភាព។
សូមជម្រាបថា កាលពីអាណត្តិអតីតនាយករដ្ឋមន្ត្រី សម្តេចតេជា ហ៊ុន សែន បានប្រកាសដាក់ឱ្យដំណើរការ ការដ្ឋានអាជីវកម្ម និងរោងចក្រចម្រាញ់ «រ៉ែមាស» ជាលក្ខណៈឧស្សាហកម្មលើកដំបូងរបស់កម្ពុជា នៅតំបន់អូខ្វោវ ស្រុកកែវសី​មា ខេត្តមណ្ឌលគិរី នៅថ្ងៃទី២១ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២១។
ក្រុមហ៊ុន  រ៉ឺនេសង់ មីនើរ៉ល (ខេមបូឌា) លីមីតធីត Renaissance Minerals ជាក្រុមហ៊ុនទីមួយរបស់ប្រទេសអូស្ត្រាលីដែលបានចាប់ផ្តើមធ្វើអាជីវកម្មរ៉ែមាសដំបូងនៅកម្ពុជា ជាលក្ខណៈឧស្សាហកម្មតាមស្តង់ដារអន្តរជាតិ។ ដំណើរការរោងចក្រចម្រាញ់រ៉ែមាសមួយនេះ ក្រោយចំណាយពេលរុករកធនធានធម្មជាតិអស់រយៈពេលប្រមាណ១៤ឆ្នាំ ។ ក្រុមហ៊ុនអាចផលិតមាសសុទ្ធបានប្រមាណ ៣តោនក្នុង១ឆ្នាំ​ និងបានដំណើរការផលិតមាសកាលពីថ្ងៃទី១០ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២១ ជាមាសដុំពាក់កណ្តាលសម្រេចដែលបានអត្រាមាស៩០ភាគរយ (Gold Dore Bars)។
ប្រមុខរដ្ឋាភិបាល ក៏បានរំពឹងថា ការផលិតផលមាសជាលក្ខណៈឧស្សាហកម្មពីជម្រករ៉ែតំបន់អូខ្វោវ ស្រុកកែវសីមា ដោយក្រុមហ៊ុនRenaissance Mineralsនោះ នឹងផ្តល់ចំណូលដុលជាមធ្យមប្រមាណ១៨៥លានដុល្លារ ក្នុងមួយឆ្នាំ។ ក្នុងចំណោមចំណូលដុលនោះ ចំណូលថវិកាជាតិពីសួយសារ និងសារពើពន្ធផ្សេងៗ ជាមធ្យមប្រមាណ៤០លានដុល្លារក្នុងមួយឆ្នាំ»។ ថវិកាទាំងនេះ នឹងត្រូវយកមកប្រើប្រាស់ក្នុងចរន្តថវិកាជាតិ ដើម្បីអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គម។
សូមជម្រាបថា បច្ចុប្បន្ន មានក្រុមហ៊ុនចំនួន១០ ដែលកំពុងតែចម្រាញ់រ៉ែមាសនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា រួមមាន៖   ទី១- ក្រុមហ៊ុន Renaissance Minerals (Cambodia) Ltd ស្ថិតក្នុងខេត្តមណ្ឌល​គិរី ទី២- ក្រុមហ៊ុន Xinshan ស្ថិតនៅខេត្ដព្រះវិហារ ទិ៣-ក្រុមហ៊ុន ឌែលខម (Delcom Cambodia) ស្ថិតនៅខេត្ដព្រះវិហារ ទី៤- ក្រុមហ៊ុន Rong Cheng ស្ថិតនៅខេត្ដមណ្ឌលគិរី ទី៥- ក្រុមហ៊ុន Jiangxia Mining Energy Development  Co., Ltd. ស្ថិតនៅ ខេត្តក្រចេះ ទី៦- ក្រុមហ៊ុន LATE CHENG MINING DEVELOPMENT CO., LTD ស្ថិតតំបន់ភ្នំជី ខេត្តកំពង់ធំ ទី៧- ក្រុមហ៊ុន Phu Yuan ស្ថិតនៅភ្នំព្រឹកខេត្ដបាត់ដំបង ទី៨- ក្រុមហ៊ុន Cambodia K88 ស្ថិតនៅភ្នំជី ខេត្ដកំពង់ធំ ទី៩- ក្រុមហ៊ុន Oriental Wisdow ស្ថិតនៅភ្នំប៉ាង ខេត្ដរតនគិរី ទី១០- ក្រុមហ៊ុន Mesco Gold ស្ថិតនៅអូរយ៉ាវដាវ ខេត្ដរតនគិរី៕