ភ្នំពេញ ៖ ទំហំពាណិជ្ជកម្មទ្វេភាគីរវាងកម្ពុជា និងចិនមានតម្លៃប្រមាណ ១០ ៩៨០ លានដុល្លារអាមេរិក ក្នុងរយៈពេល ១០ ខែនៃឆ្នាំ២០២១ កើនឡើង ៤៥,៩ ភាគរយបើធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំ២០២០ នេះបើយោងតាមក្រសួងពាណិជ្ជកម្មចិន ដកស្រង់ដោយស្ថានទូតចិនប្រចាំកម្ពុជា ដែលតួលេខនេះត្រូវបានសម្រេចមុនផែនការ ដែលមេដឹកនាំទាំងពីរបានប្តេជ្ញាចិត្តក្នុងការជំរុញនៅឆ្នាំ២០២៣។
ទំនិញដែលកម្ពុជាបានធ្វើការនាំចេញរួមមានកសិផលភាគច្រើន ដូចជា អង្ករ ស្វាយ និងដំឡូងមីចំណិត ដំឡូងក្រៀម ស្វាយស្រស់ គ្រាប់ស្វាយចន្ទី និងទំនិញផ្សេងជាច្រើនមុខទៀតទៅកាន់ប្រទេសចិន ខណៈទំនិញនាំចូលពីចិនមកវិញ មានដូចជា ផលិតផលឧស្សាហកម្ម វត្ថុធាតុដើម គ្រឿងអេឡិចត្រូនិក សម្ភារសំណង់ និងគ្រឿងបរិភោគកែច្នៃជាដើម។ លើសពីនេះទៀត ភាគីកម្ពុជា ចិន កំពុងសិក្សាអំពីលទ្ធភាពនាំចេញមៀនប៉ៃលិន និងត្រីប្រាពីកម្ពុជា ទៅប្រទេសចិនបន្ថែមទៀត។
យោងតាម China Daily ប្រទេសចិននឹងកាត់បន្ថយពន្ធលើទំនិញជាច្រើនមុខដែលនាំចូលពីប្រទេសចំនួន៩ ចាប់ពីថ្ងៃទី១ ខែមករា ក្នុងការផ្លាស់ប្តូរដ៏សំខាន់មួយដើម្បីអនុវត្តកិច្ចព្រមព្រៀងភាពជាដៃគូសេដ្ឋកិច្ចទូលំទូលាយក្នុងតំបន់ ដែលនឹងជំរុញកំណើននៃពាណិជ្ជកម្ម និងការវិនិយោគក្នុងតំបន់ នេះបើយោងតាមក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចហិរញ្ញវត្ថុ។ បន្ទាប់ពីមានការយល់ព្រមពីក្រុមប្រឹក្សារដ្ឋ ពន្ធគយរបស់ប្រទេសចិនលើទំនិញនាំចូលពីប្រទេសជប៉ុន អូស្ត្រាលី នូវែលសេឡង់ ប្រ៊ុយណេ កម្ពុជា ឡាវ សិង្ហបុរី ថៃ និងវៀតណាម នឹងត្រូវកាត់បន្ថយចាប់ពីថ្ងៃទី១ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២។
លោកបណ្ឌិត ហុង វណ្ណៈ អ្នកជំនាញសេដ្ឋកិច្ចនៃវិទ្យាស្ថានទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិនៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានអបអរសាទរចំពោះលទ្ធផលដែលទទួលបានកើនលើសពីការរំពឹងទុករបស់កម្ពុជា-ចិន ដោយពួកគេក៏នឹងបង្រួបបង្រួម និងលើកកម្ពស់ការធ្វើសមាហរណកម្មនៃឧស្សាហកម្ម ការផ្គត់ផ្គង់ និងខ្សែច្រវ៉ាក់តម្លៃនៅក្នុងតំបន់ និងជំរុញទំនុកចិត្តរបស់សមាជិកចំពោះកំណើនសេដ្ឋកិច្ចនាពេលអនាគត។
លោកបណ្ឌិត ហុង វណ្ណៈ បានមានប្រសាសន៍ថា ៖
« ទំហំពាណិជ្ជកម្មទ្វេភាគីរវាងកម្ពុជា និងចិននេះ នៅតែមានកំណើនខ្ពស់ទៅថ្ងៃខាងមុខ ហើយស្ទុះលូតលាស់លឿនជាងការរំពឹងទុក ក្រោយពីជំងឺកូវីដកាន់តែកាត់បន្ថយទៅ ព្រោះភាគីទាំងពីរនៅមានកិច្ចព្រមព្រៀង RCEP និង CCFTA ចូលជាធរមាននៅថ្ងៃទី១ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២»
លោកបណ្ឌិត ក៏បានបញ្ជាក់ថា ជាលទ្ធផលនៃការផ្លាស់ប្តូរចុងក្រោយនេះ ជាង៩០ភាគរយនៃពាណិជ្ជកម្មលើទំនិញក្នុងចំណោមសមាជិក RCEP នឹងមិនយកពន្ធ ហើយពួកគេនឹងរីករាយជាមួយឱកាសទីផ្សារថ្មីៗ ដែលរំពឹងថានឹងជំរុញឱ្យមានសកម្មភាពពាណិជ្ជកម្ម និងវិនិយោគកាន់តែកើនឡើងថែមទៀតរវាងកម្ពុជា និងចិន។
សូមបញ្ជាក់ថា ប្រទេសចិននឹងអនុម័តអត្រាពន្ធបណ្តោះអាសន្នសម្រាប់ទំនិញចំនួន ៩៥៤មុខនៃទំនិញនាំចូលដែលចាប់ផ្តើមពីថ្ងៃទី១ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២ ។ ការកាត់បន្ថយពន្ធក្នុងចំណោមសមាជិក RCEP នឹងជួយលើកកម្ពស់កំណើននៃពាណិជ្ជកម្ម និងការវិនិយោគក្នុងតំបន់ និងធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវសមាហរណកម្មសេដ្ឋកិច្ចក្នុងតំបន់នៅអាស៊ីបូព៌ា។
កាលពីឆ្នាំ២០២០ ទំហំពាណិជ្ជកម្មរវាងកម្ពុជា-ចិន សម្រេចបានជាង ៨ ១១៨លានដុល្លារ ពោលគឺមានការធ្លាក់ចុះ ៥.២ភាគរយ បើធៀបនឹងឆ្នាំ២០១៩ មានចំនួនជាង ៨ ៥៦៣លានដុល្លារ ថ្នាក់ដឹកនាំនៃប្រទេសទាំងពីររំពឹងថា ទំហំនេះនឹងកើនដល់ ១០ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក ក្នុងឆ្នាំ២០២៣ខាងមុខ ប៉ុន្តែក្នុងរយៈពេល ១០ ខែនៃឆ្នាំ២០២១ទំហំពាណិជ្ជកម្មទ្វេភាគីរវាងកម្ពុជា និងចិនមានតម្លៃប្រមាណ ១០ ៩៨០ លានដុល្លារអាមេរិក៕