ភ្នំពេញ ៖ ថ្វីត្បិតតែបញ្ហប្រឈមពីសេដ្ឋកិច្ចខាងក្រៅនៅមិនទាន់មានភាពល្អប្រសើរក្ដី តែរំហូរទុនវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេសនៅកម្ពុជាត្រូវបានរំពឹងពីកំណើនឡើងវិញបន្ទាប់ពីស្ថានភាពកូវីដ-១៩បានប្រសើរឡើងវិញ ដោយក្នុងនោះដែរ ឆ្នាំ២០២២នេះ កម្ពុជារំពឹងទទួលបានរំហូរទុនផ្ទាល់ពីបរទេសចំនួន ៣ ៥៥៧លានដុល្លារអាមេរិក ។ នេះបើតាមការព្យាកររបស់ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុនៅក្នុងក្របខណ្ឌគោលនយោបាយម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ច ។
នៅក្នុងរបាយការណ៍ដដែលនេះបានឱ្យដឹងថា ក្នុងឆ្នាំ២០២១កន្លងទៅ រំហូរទុនវិនិយោគផ្ទាល់ពីបរទេសមានចំនួន ៣ ៤៨៦លានដុល្លារអាមេរិក ហើយឆ្នាំនេះវិញរំពឹងថានឹងទទួលបានរំហូរវិនិយោគបរទេសប្រមាណ ៣ ៥៥៧លានដុល្លារអាមេរិក ហើយឆ្នាំក្រោយរំពឹងថាទទួលបាន ៣ ៧៤៥លានដុល្លារអាមេរិក ។
តាមរបាយការណ៍នេះបានបង្ហាញថា រំហូរទុនវិនិយោគបរទេសឆ្នាំ២០២២នេះរំពឹងថានឹងមានកំណើនឡើងក្នុងរង្វង់ ១២ភាគរយ នៃផ.ស.ស ហើយឆ្នាំ២០២៣ខាងមុខរំពឹងថានឹងមានក្នុងរង្វង់ ១១,៦ នៃ ផ.ស.ស ដោយសារតែការបន្តកើនឡើងនូវទំនុកចិត្តវិនិយោគ ជាមួយនឹងបរិយាកាសកាន់តែអំណោយផលរបស់កម្ពុជា ក្នុងបរិការណ៍នៃការផ្លាស់ប្តូរកាន់តែលឿននូវខ្សែច្រវ៉ាក់ផលិតកម្ម និងផ្គត់ផ្គង់ តំបន់ និងសកល ស្របពេលដែលវិបត្តិជំងឺកូវីដ-១៩ មានភាពស្រាកស្រាន្ត ។
អ្នកជំនាញសេដ្ឋកិច្ច និងវិស័យអចលនទ្រព្យកម្ពុជា បានបង្ហាញពីសុដ្ឋិនិយមរបស់ខ្លួនចំពោះកំណើនវិនិយោគិនបរទេសនៅកម្ពុជាក្នុងឆ្នាំ២០២២នេះ ដែលធ្វើឱ្យរំហូរទុនវិនិយោគបរទេសក្នុងប្រទេសកម្ពុជាមានកំណើនឡើងវិញ ជាពិសេសនៅចុងឆ្នាំ២០២២នេះ ដោយរំពឹងថាវិនិយោគិនបរទេសនឹងត្រលប់មកកាន់កម្ពុជាកាន់តែច្រើនឡើង។
លោក ច្រឹក សុខនីម ប្រធានសមាគមអ្នកវាយតម្លៃ និងភ្នាក់ងារអចលនវត្ថុកម្ពុជាបានលើកឡើងថា កម្ពុជាបានត្រៀមខ្លួនរួចហើយពីការស្វាគមន៍វិនិយោគិនបរទេសនឹងចូលមកកម្ពុជានៅចុងឆ្នាំនេះ ឬដើមឆ្នាំក្រោយ ហើយតំបន់មួយចំនួនដែលមានសក្ដានុពលខ្ពស់ក្នុងការទាក់ទាញវិនិយោគិនបរទេសក៏នឹងទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ពីការវិនិយោគរបស់បរទេសផងដែរ ។
“កត្តាសុខសន្តិភាព ច្បាប់វិនិយោគថ្មីរបស់កម្ពុជាមានភាពល្អប្រសើរ ហើយចំពោះតម្លៃដីធ្លីនៅមានកម្រិតធៀបនឹងប្រទេសជិតខាង ខណៈដែលរដ្ឋាភិបាល បាន និងកំពុងផ្តល់នូវលក្ខខណ្ឌល្អៗជាច្រើនដើម្បីលើកទឹកចិត្ត និងជំរុញឱ្យវិនិយោគិនបរទេសចូលមកកម្ពុជាក្នុងការសិក្សាស្វែងយល់ពីឱកាសវិនិយោគនៅក្នុងប្រទេស។ កម្ពុជាក៏មានសក្ដានុពល និងកាលានុវត្តភាពកាន់តែធំទូលាយ ដែលធ្វើឱ្យបរទេសនៅតែចាប់អារម្មណ៍”
លោកបានបន្តថា នៅឆ្នាំ២០២២នេះ រំហូរទុនវិនិយោគបរទេសនៅកម្ពុជាឃើញថាចាប់ផ្ដើមមានកំណើនឡើងវិញ ដោយឃើញមានគម្រោងវិនិយោគរបស់បរទេសមួយចំនួនត្រូវបានរាជរដ្ឋាភិបាលអនុញ្ញាតឱ្យដំណើរការ ដូច្នេះនៅក្នុងឆ្នាំ២០២២នេះនិងឆ្នាំ២០២៣ខាងមុខរំហូរទុនវិនិយោគមកពីបរទេសនៅកម្ពុជានឹងកាន់តែមានកំណើនឡើង ៕