តំបន់​សេដ្ឋកិច្ចពិសេស​ជប៉ុន​ រំពឹង​លេច​រូបរាង​ឡើង​នៅរយៈ​ពេល៣ឆ្នាំខាងមុខ​ ខណៈចិនក៏​គ្រោង​បង្កើត​តំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ចំនួនពីរទៀត​នៅកម្ពុជា​
ភ្នំពេញ ៖ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា​បាន​ស្វះស្វែង​ទាក់ទាញវិនិយោគ​មក​បណ្ដាក់ទុនវិនិយោគ​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ដោយ​បាន​បង្កើត​តំបន់សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​ជា​បន្ត​បន្ទាប់​ ដើម្បី​សម្រួល​នីតិវិធី​ដល់ការ​វិនិយោគ ក្នុង​នោះរា​ជ​រ​ដ្ឋាភិបាលក៏បាន​ជំរុញឱ្យបង្កើត​តំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស​ដោយផ្ដោតលើប្រទេស​មួយៗ ជាក់ស្ដែង​ដូចជា​តំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស​ចិន តំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស​ជប៉ុន ជាដើម ។ ដោយឡែកតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស​ជប៉ុន ត្រូវ​បានរំពឹងថា​នឹង​លេច​រូបងរាងនៅរយៈពេល៣ឆ្នាំខាងមុខ ខណៈចិន​មានគម្រោង​បង្កើត​តំបន់​សេដ្ឋ​កិ​ច្ច​ពិសេស​ចំនួន២ទៀត​នៅកម្ពុជា ។
បើតាម​សេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មានក្រោយដំណើរទស្សនកិច្ច​របស់សម្ដេច​មហា​បវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជា នៅ​ប្រទេ​ស​ជប៉ុន​កាលពីចុងខែឧសភា ២០២៥ បានឱ្យដឹងថា​ សម្ដេច​មហា​បវរធិបតី បានបង្ហាញក្ដីសង្ឃឹមថា ក្រោម​កិច្ច​​សហប្រតិបត្តិការ​រវាង​កម្ពុជា និងជប៉ុន តំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស​កម្ពុជា -ជប៉ុន អាច​លេចរូបរាង​ឡើង​នៅ​រយៈ​​ពេល៣ឆ្នាំខាងមុខ ។ ទន្ទឹមនឹង​នោះ សម្ដេច​ធិបតី​ក៏បាន​អំពាវនាវ​ដល់​វិនិយោគិន​ជប៉ុនឱ្យ​មក​បណ្ដាក់​ទុន​វិនិ​យោគ​នៅកម្ពុជា  ដោយ​បាន​លើកឡើងពី​កត្តា​អំណោយផល​របស់កម្ពុជា ដែល​រួមមាន​ ស្ថិ​រ​ភាព​នយោ​បា​យ​​ អត្រាកំណើន​ម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ច យន្តការ​ថែរក្សា​​ និងដោះស្រាយក្ដីកង្វល់​នានារបស់​វិនិយោគិន​ជប៉ុន ច្បា​ប់​​វិនិយោគ​អំណោយផល កម្លាំងពលកម្មវ័យក្មេង​ និងកត្តាអនុគ្រោះពន្ធ​ រួមទាំង​កិច្ច​ព្រម​ព្រៀង​ពាណិ​ជ្ជក​ម្ម​សេ​រីជាដើម ។​
សម្ដេចធិបតីក៏បានលើកឡើង​ពីសក្ដានុពល​ក្នុងការ​វិនិយោគ​នៅព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ដោយធុរជន និ​ង​វិនិ​យោគិនជប៉ុនអាចទាញយក​​ប្រយោជន៍​ជាច្រើនពីកិច្ចព្រមព្រៀង​ពាណិជ្ជកម្មសេរី និង​ការអនុគ្រោះពន្ធរបស់​កម្ពុជា ហើយការ​វិនិយោគ​នៅក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា មិនសម្រាប់តែទីផ្សារ​កម្ពុជាទេ ប៉ុន្តែក៏សម្រាប់ទីផ្សារ​តំបន់​ផងដែរ ។
គួររម្លឹកថា ទាក់ទិន​នឹង​ការ​វិនិយោគលើ​តំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស​នេះ ភាគីចិន​ក៏បាន​បញ្ជាក់ពីគម្រោង​ក្នុងការ​បង្កើតតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស​ចំនួន​២បន្ថែមទៀត​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា ដោយផ្ដោតលើ​តំបន់សេដ្ឋកិច្ច​ប្រើ​ប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាទំនើប ខណៈសព្វថ្ងៃនេះ ការ​វិនិយោគលើតំបន់សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស ចិនបាននាំមុខ​គេ​ក្នុង​ចំណោម​ការ​វិនិយោគ​ពីបរទេស ។
នៅក្នុង​ដំណើរទស្សនកិច្ច​របស់អភិបាលខេត្តជាំងស៊ូ ប្រទេស​ចិន កាលពី​ពេលថ្មីៗនេះ ថ្នាក់ដឹកនាំខេត្ត​របស់​ចិនមួយនេះ បានប្ដេជ្ញា​​ក្នុងការជួយជំរុញ​វិនិយោគិន​ចិនមកបណ្ដាក់ទុនវិនិយោគ​នៅក្នុង​តំបន់​សេដ្ឋកិ​ច្ចពិ​សេ​ស​​ក្រុ​ង​ព្រះសីហនុ និង​បានបង្ហាញពីគម្រោង​ក្នុងការ​បង្កើតតំបន់​សេដ្ឋកិច្ច​ពិសេស​ចំនួន២បន្ថែមទៀត​នៅកម្ពុជា​ ។
យោងតាមក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា​បានបង្ហាញ​ថា គិតត្រឹមឆ្នាំ​២០២៤ កម្ពុជា​មាន​តំបន់សេដ្ឋកិច្ចដែលកំពុង​ដំណើរការ​ចំនួន ២៦ និងតំបន់រដ្ឋបាល​ចំនួន​២០ ដែល​ទាក់ទាញគម្រោ​ងវិនិយោគបានចំនួន​៧៤៥គម្រោង ជាមួយទុន​វិនិយោ ៨,៩ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក​ និងបង្កើត​ការងារ​បានចំនួន១៨ម៉ឺនកន្លែង ៕