ភ្នំពេញ ៖ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ សមាគមស្វាយចន្ទីកម្ពុជា (សសក) បានរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍ផ្គូផ្គងអាជីវកម្មនៅវិទ្យាស្ថាន ពហុបច្ចេកទេស ខេត្តកំពង់ធំ នៃក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ។ គោលបំណងសំខាន់នៃព្រឹត្តិការណ៍នេះ គឺដើម្បីបង្កើនការទិញលក់គ្រាប់ស្វាយចន្ទីឆៅក្នុងស្រុក និងកាត់បន្ថយលំហូរចេញប្រហែល ៣០ភាគរយនៃផលិតកម្មចន្ទីសរុបរបស់កម្ពុជាទៅកាន់ទីផ្សារខាងក្រៅ។ ក្នុងនោះ ស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុជាដៃគូអភិវឌ្ឍន៍សំខាន់ៗ ដូចជា ធនាគារវីង ធនាគារស្ថាបនាលីមីតធីត ធនាគារ ARDB ធនាគារ សហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យម និងសហគ្រិនខ្មែរ ក៏បានចូលរួមក្នុងការពិភាក្សាផងដែរ។
សម្រាប់កិច្ចដំណើរការនៃព្រឹត្តិការណ៍នេះក៏ទទួលបានការគាំទ្រពី EU – German Capsafe , HEKS / EPER Cambodia, គម្រោង ASCEP , WCS , Oxfam, និង Pearl – FAO ដែលស្ថាប័នទាំងអស់នេះបានដើរតួនាទីយ៉ាងសកម្មក្នុងការសម្របសម្រួលកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងផ្គូផ្គងអាជីវកម្ម។
ក្នុងឱកាសនេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត សួង ណយ ដែលជាអនុប្រធានគណៈកម្មាធិការជាតិជំរុញចលនាភូមិមួយ ផលិតផលមួយ និងជាប្រធានក្រុមការងារអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ចមូលដ្ឋាន និងទីផ្សារផលិតផលខ្មែរខេត្តកំពង់ធំ បានឱ្យដឹងថា អ្នកចូលរួមទាំងអស់សុទ្ធតែបានចរចាទិញលក់ផលិតកម្មតាមកិច្ចសន្យា និងប្ដេជ្ញាប្រឹងប្រែងធ្វើការងារបន្តក្នុងគោលបំណងទប់លំហូរគ្រាប់ឆៅ ៣០% មិនឲ្យចាល់លើទីផ្សារដោយប្រើយន្តការទិញស្តុក ព្រមទាំងកែច្នៃជាផលិតផលសម្រេច ដើម្បីលក់នៅលើទីផ្សារក្នុងស្រុក និងនាំចេញទៅក្រៅប្រទេសដោយផ្ទាល់។
យ៉ាងណាមិញ ដើម្បីដំណោះស្រាយការខ្ចះខាតទុន ឯកឧត្តមបណ្ឌិតបានបង្កើតគំនិតផ្ដួចផ្ដើមថ្មីមួយ ដោយបំផុសអ្នកដាំដំណាំស្វាយចន្ទី និងអ្នកប្រមូលទិញស្តុកដើម្បីនាំចេញ យកគ្រាប់ចន្ទីមកចូលជាភាគហ៊ុន ជាមួយសហគ្រាសកែច្នៃ ដើម្បីចែកផលចំណេញ។
ឯកឧត្តមបន្តគូសបញ្ជាក់ថា៖
«គំនិតផ្តួចផ្តើមមួយនេះត្រូវបានសារទរដែលមិននឹកស្មានដល់ ហើយពួកគាត់ក៏បានចាប់ផ្ដើមទាក់ទងគ្នាចូលហ៊ុនជាគ្រាប់ចន្ទី ដោយអ្នកខ្លះរហូតដល់១០តោន។»
ជាមួយគ្នានេះ ដើម្បីចូលរួមជួយផ្នែកប្រភពទុន ធនាគារ ARDB ការិយាល័យចល័តខេត្តកំពង់ធំឯណោះ ក៏បានចូលរួមផ្សព្វផ្សាយពីគោលការណ៍ឥណទានរបស់ធនាគារ ARDB ក្នុងកម្មវិធី “ ជំនួបធុរ:កិច្ចត្រៀមរដូវកាលថ្មីឆ្នាំ២០២៦ រវាងក្រុមហ៊ុនប្រមូលទិញគ្រាប់ស្វាយចន្ទី និងសហគមន៍កសិកម្ម ឈ្មួញកណ្តាល កសិករជាសមាជិកសមាគមន៍ស្វាយចន្ទីកម្ពុជា” ព្រមទាំងបានបេីកគណនីសន្សំជូនសមាជិកដែលបានចូលរួមផងដែរ។
យោងតាមទិន្នន័យផ្ទៃដីដាំដុះដំណាំស្វាយចន្ទីជាតិប្រចាំឆ្នាំ២០២៤ កម្ពុជាមានផ្ទៃដីដាំដុះដំណាំស្វាយចន្ទីសរុបជាង៥៨ម៉ឺនហិកតា ដែលអាចផ្ដល់ទិន្នផលជាមធ្យមប្រមាណ ១,៥តោន ក្នុង ១ហិកតា៕