ភ្នំពេញ៖ នៅក្នុងឆ្នាំ២០២៥ កន្លងទៅនេះ ការប្រមូលចំណូលពន្ធគយបានចំនួន ១២ ៧៦០.៥ ប៊ីលានរៀល ឬ ប្រមាណជាង ៣ ១៨១.៣ លានដុល្លារសហរដ្ឋអាម៉េរិក ដែលស្មើនឹង ១២៤.៥% នៃផែនការឆ្នាំ២០២៥។ កំណើនវិជ្ជមាននេះ កើតឡើងដោយសារការកើនឡើងនៃសកម្មភាពនាំចេញ-នាំចូលទំនិញរបស់កម្ពុជាជាមួយបណ្តាដៃគូអន្តរជាតិ។ នេះបើតាមការឱ្យដឹងរបស់ឯកឧត្តមបណ្ឌិត គុណ ញឹម រដ្ឋមន្ដ្រីប្រតិភូអមនាយករដ្ឋមន្ដ្រី ទទួលបន្ទុកអគ្គនាយកនៃអគ្គនាយកដ្ឋានគយ និងរដ្ឋាករកម្ពុជា នៅក្នុងវេទិកាផ្សព្វផ្សាយ និងដាក់ឲ្យអនុវត្ដផែនការសកម្មភាពឆ្នាំ២០២៦ របស់អគ្គនាយកដ្ឋានគយ និងរដ្ឋាករកម្ពុជា នៅសាលសន្និសីទនៃសាលាជាតិគយ នាព្រឹកថ្ងៃទី២៧ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៦។
វេទិកានេះ ធ្វើឡើងក្នុងគោលបំណងពង្រឹងសមត្ថភាពស្ថាប័នគយ អនុលោមភាព និងការអនុវត្តច្បាប់ កិច្ចសហប្រតិបតិ្តការជាមួយស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ និងវិស័យឯកជន ព្រមទាំងការធ្វើទំនើបកម្មប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន ជាពិសេស កិច្ចសម្រួលពាណិជ្ជកម្ម និងដើម្បីធានាឱ្យបាននូវការអនុវត្តប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព និងការចូលរួមចំណែកពីគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ផងដែរ។
ឯកឧត្តមអគ្គនាយកនៃអគ្គនាយកដ្ឋានគយ និងរដ្ឋាករកម្ពុជា បានលើកឡើងថា៖ ភាពល្អប្រសើរនៃការធ្វើពាណិជ្ជកម្មអន្តរជាតិរបស់កម្ពុជា កាលពីឆ្នាំ២០២៥ បានជួយឱ្យការប្រមូលចំណូលពន្ធគយទទួលបានលទ្ធផលល្អប្រសើរគួរឱ្យកត់សម្គាល់ ។ ចំណូលពន្ធគយឆ្នាំ២០២៥ គឺខ្ពស់ប្រហាក់ប្រហែលឆ្នាំ២០១៩ (មុនពេលសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោកជួបនឹងវិបត្តិបណ្តាលមកពីការរីករាលដាលជំងឺកូវីដ១៩ បញ្ហាជម្លោះភូមិសាស្ត្រនយោបាយ និងសង្គ្រាមនៅប្រទេសមួយចំនួនដែលកំពុងបន្តដល់ពេលនេះ)។
គួរជម្រាបថា កាលពីឆ្នាំ២០២៤ ការប្រមូលចំណូលពន្ធគយសម្រេចបានប្រមាណ ១០ ៥៤២,២ ពាន់លានរៀល (២ ៥៩០,៣ លានដុល្លារ) កើនឡើង ១៣,៨%បើធៀបនឹងចំណូលប្រមូលបានក្នុងឆ្នាំ២០២៣។ សូមជម្រាបផងដែរថា នៅក្នុងច្បាប់ថវិកាកាលពីឆ្នាំ២០១៩ កំណត់ឲ្យអគ្គនាយកដ្ឋានគយ និងរដ្ឋាករកម្ពុជា ប្រមូលចំណូលឲ្យបាន ២ ២៦០លានដុល្លារ ប៉ុន្តែគយបានរកចំណូលលើសច្បាប់ថវិការហូតដល់ជាង ៩០០លានដុល្លារ ដែលសរុបជិត ៣.២ពាន់លានដុល្លារ។
គួរបញ្ជាក់ថា៖ អគ្គនាយកដ្ឋានគយ និងរដ្ឋាករកម្ពុជា តែងរៀបចំផែនការសកម្មភាពការងារជារៀងរាល់ឆ្នាំ ហើយក្នុងផែនការសកម្មភាពឆ្មាំ២០២៦នេះ មានបែងចែកជា ៣ផ្នែកសំខាន់ៗ គឺ (១) ការពង្រឹងគោលនយោបាយពន្ធអាករ និងការងារបច្ចេកទេសគយ, (២) កិច្ចសម្រួលពាណិជ្ជកម្ម, អនុលោមភាពនិងការអនុវត្តច្បាប់, និងការធ្វើទំនើបកម្មប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន, និង (៣) ការពង្រឹងសមត្ថភាពស្ថាប័នគយ។ ក្នុងនោះ ការជំរុញកែលម្អកិច្ចសម្រួលពាណិជ្ជកម្ម និងការពង្រីកនិងពង្រឹងការប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន ត្រូវបានចាត់ទុកជាអាទិភាពចម្បងរបស់អគ្គនាយកដ្ឋានគយនិងរដ្ឋាករកម្ពុជា៕
យោងតាមច្បាប់ថវិកា ឆ្នាំ២០២៦ សម្រាប់ឆ្នាំ២០២៦ នេះរាជរដ្ឋាភិបាល គ្រោងប្រមូលចំណូលសារពើពន្ធឱ្យបាន ២៧ ៣២៩ ពាន់លានរៀល ឬប្រហែល ៦,៨ ពាន់លានដុល្លារ (ឆ្នាំ២០២៥ មានចំនួន ២៧ ៩៧៣ ពាន់លានរៀល) ដោយក្នុងនោះចំណូលពន្ធគយ មានប្រមាណ ១២ ០៤៩ ពាន់លានរៀល(៣ ពាន់លានដុល្លារ) និងចំណូលពន្ធដារ ១៥ ២៨០ ពាន់លានរៀល( ៣,៨ ពាន់លានដុល្លារ)៕