អ្នកវិនិយោគ​ កាន់តែ​ចាប់អារម្មណ៍ខ្លាំង​លើ​តំបន់ភូមិភាគឦសាន​ក្រោយ​រដ្ឋាភិបាលដាក់ឱ្យអនុវត្តកម្មវិធីពិសេស​ជំរុញការ​វិនិយោគ
ភ្នំពេញ ៖ បន្ទាប់ពីរាជរដ្ឋាភិបាលកម្បុជាបានប្រកាស​ដាក់ឱ្យ​អនុវត្តន៍នូវ​កម្មវិធីពិសេស​ជំរុញការ​វិនិយោគ​ក្នុងខេត្តភូមិភាគឦសាន​ចាប់តាំងពីអំឡុងខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥កន្លងទៅ ឃើញ​អ្នកវិនិយោគ​កាន់ចាប់អារម្មណ៍​លើការ​បណ្ដាក់ទុនវិនិយោគ នៅក្នុង​ខេត្តទាំង​៤ក្នុងភូមិភាគឦសានរួមមានខេត្ត​ក្រចេះ ស្ទឹង​ត្រែង មណ្ឌលគិរី និងរតនគិរី ។
លោកឌុក ពិសិដ្ឋ​ ម្ចាស់​ចម្ការ​កាហ្វេ​និងផ្ទះស្នាក់ PDA FARM ក្នុងខេត្ត​មណ្ឌលគិរី បាន​មានប្រសាសន៍ឱ្យដឹងថា ចាប់តាំងពី​រាជរដ្ឋាភិបាលបានប្រកាស​អនុវត្ត​ន៍កម្មវិធីពិសេសជំរុញការ​វិនិយោគ​ខេត្ត​ទាំង៤ក្នុងភូមិភាគឦសាន ឃើញ​ទាំងមន្ត្រីថ្នាក់ជាតិ និងមន្ត្រីថ្នាក់ខេត្ត​បានយកចិត្តទុកដាក់​និងចុះពិនិត្យ​មើលការ​វិនិយោគ​របស់​វិនិយោគិនក្នុងនិងក្រៅប្រទេស​នៅក្នុង​ខេត្ត​មណ្ឌលគិរីជា​បន្ត​បន្ទាប់ ហើយក្នុងនាមជាម្ចាស់កសិកដ្ឋាន​និងផ្ទះស្នាក់​នៅខេត្តមណ្ឌលគិរី ក៏មានក្ដីសប្បាយរីក​រាយ ជាមួយកម្មវិធីជំរុញការ​វិនិយោគនេះ ពីព្រោះតាមអ្វីដែលបានដឹង កម្មវិធីនេះ បានលើក​ទឹកចិត្ត​ដល់​បណ្ដាវិនិយោគិន​នានា​មកកាន់ខេត្ត​ទាំង​៤នៅភូមិ​ភាគឦសានដូចជា​ផ្នែក​ពន្ធ ជាក់ស្ដែង​រូបលោក​ផ្ទាល់ គឺរដ្ឋ​បានលើកលែងពន្ធលើការ​កែច្នៃកាហ្វេ​រហូតដល់ ១២ឆ្នាំ ។​
លោកបន្តថា​ ក្នុងនាមជា​អ្នកវិនិយោគ​នៅក្នុងតំបន់ភូមិភាគឦសាននិងកំពុងទទួលបានអត្ថ​ប្រយោជន៍ពីកម្មវិធី​ពិសេស​ជំរុញការវិនិយោគរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល លោក​នឹង​ផ្សព្វផ្សាយ​និងចែក​រំលែកទៅកាន់​វិនិយោគិន​ ធុរជន​នានា​ឱ្យបានដឹង និងចូលមក​វិនិយោគនៅក្នុង​ខេត្ត​មណ្ឌលគិរី ក៏ដូចជា​ខេត្ត​៣ផ្សេងទៀត​ក្នុង​ភូមិ​ភាគឦសាន ដើម្បី​ទទួល​បានឱកាស​ក្នុងការ​អនុគ្រោះពី​រាជរដ្ឋាភិបាល ។
យោងតាម​របាយការណ៍របស់​ក្រុមការងារជំរុញការ​វិនិយោគខេត្តទាំង៤ នៅភូមិភាគឦសាន​ បានបង្ហាញថា ចាប់តាំងពី​កម្មវិធីពិសេស​នេះបានដាក់ឱ្យ​អនុវត្ត​ មានក្រុមហ៊ុន និងគម្រោង​វិនិយោគជាច្រើន​បានដាក់​ស្នើ​សុំ​ការលើកលែង​និងអនុគ្រោះ​ដើម្បីដំណើរការ​វិនិយោគ​នៅក្នុង​ខេត្តទាំង​៤នោះ ហើយក៏មានគម្រោង​ជាច្រើន​ដែរ ត្រូវ​បានក្រុមការងារ​ជំរុញការ​វិនិយោគ​អនុម័ត​ជាផ្លូវការ ជាក់ស្ដែងកាលពីពេល​ថ្មីៗនេះ គម្រោង​វិនិយោគចំនួន២២​ ក្រោមទុនវិនិយោគប្រមាណ៤០០លានដុល្លារអាម៉េរិក បានដាក់ស្នើ​សុំ​លើកទឹកចិត្តពិសេសពីរាជរដ្ឋាភិបាល ដើម្បីដំណើរការ​វិនិយោគនៅភូមិភាគឦសាន ហើយក្រុមការងារក៏បានលើកយក​មកពិនិត្យពិភាក្សា​ដើម្បីអនុម័ត​ជាផ្លូវការ ។​
ដោយឡែក​កាលពី ពាក់​កណ្ដាល​ខែ​មករា ឆ្នាំ ២០២៦​នេះដែរ ក្រុមការងារជំរុញការវិនិយោគក្នុងភូមិភាគឦសាន ក៏បាន​ប្រជុំពិភាក្សាលើការអនុវត្តគោលការណ៍លើកទឹកចិត្តពិសេស ការអនុគ្រោះ និង ការសម្របសម្រួ​លនីតិវិធី លើគម្រោង ចំនួន ៤ នៅខេត្តក្រចេះ និង ខេត្តរតនគិរី ជាមួយ​នឹងទុនវិនិយោគ​សរុប ៣៥៥​លានដុល្លារអាម៉េរិក ដែលអាច​បង្កើត​ការងារ​បានរហូតដល់១២​ ៣០០កន្លែង ។
លោក​បណ្ឌិតអ៊ិន ចាន់នី​ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិធនាគារ​អេស៊ីលីដា ភីអិលស៊ី ក៏បានមានប្រសាសន៍ថា​ ដើម្បីគាំទ្រដល់អាជីវកម្ម​របស់អាជីវករ​នៅក្នុង​ខេត្ត​ភូមិភាគឦសាន ធនាគារអេស៊ីលីដា បានពង្រីក​ប្រ​តិ​បត្តិ​ការ​និងសេវារបស់ខ្លួន​​ តាំងពីយូរមកហើយ ហើយក៏បានឃើញថាឱកាស​នៃការ​ធ្វើអាជីវកម្ម​នៅតំបន់ភូមិភាគឦសានក៏មានច្រើនដែរ ។
លោកបណ្ឌិត​បន្តថា រាជរដ្ឋាភិបាល​បាន​លើកទឹកចិត្តនិងជំរុញការ​វិនិយោគនៅខេត្តភូមិភាគ​ឦសាន​ ដោយ​បា​ន​សាងសង់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ដូចជា​ផ្លូវ ភ្លើង និងទឹក​ ហើយ​សម្រាប់ធនាគារ​អេស៊ីលីដា ភីអិលស៊ី ក៏បាន​គាំទ្រ​តាមរយៈការអនុវត្ត​តាមប្រកាសរបស់ធនាគារ​ជាតិនៃកម្ពុជា ។​ អ្វីដែលពិសេស​ធនាគារ​ក៏បាន​ពង្រីក​សេវាទូទាត់តាមអេឡិចត្រូនិក​មកកាន់​តំបន់​ភូមិភាគឦសានក៏ដូចជា​តំបន់ផ្សេងទៀត ដើម្បីសម្រួលដល់ការទូទាត់របស់ពលរដ្ឋ អាជីវករ ធុរជន និង​វិនិយោគិនផងដែរ ៕