ភ្នំពេញ ៖ ក្នុងរយៈពេល១១ខែ ឆ្នាំ ២០២៥នេះ ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជាបានអនុម័តគម្រោងវិនិយោគមានលក្ខណៈសម្បត្តិគ្រប់គ្រាន់ចំនួន៦០៩គម្រោង ដែលមានទឹកប្រាក់វិនិយោគសរុបប្រមាណ៩,៥ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក ។ នេះបើតាមរបាយការណ៍របស់ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍នៅថ្ងៃទី០៤ ធ្នូ ២០២៥ ។
បើតាមរបាយការណ៍បញ្ជាក់ថា ទាំងការអនុម័តគម្រោង និងទុនវិនិយោគ ក្នុងរយៈពេល១១ខែសុទ្ធតែកើនឡើងបើធៀបនឹងឆ្នាំ ២០២៤ ជាក់ស្ដែង សម្រាប់គម្រោងវិនិយោគបានកើនឡើងរហូតដល់២២០គម្រោង ស្មើនឹងប្រមាណ៥៧ភាគរយ ខណៈទុនវិនិយោគមានការកើនឡើងរហូតដល់៣ពាន់លានដុល្លារឬស្មើនឹងប្រមាណ៤៧ភាគរយ ។ ក្នុងឆ្នាំ ២០២៤ រយៈពេល១១ខែដូចគ្នា គណៈកម្មាធិការវិនិយោគកម្ពុជានៃក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា បានចុះបញ្ជីគម្រោងវិនិយោគចំនួន៣៨៩គម្រោង ក្នុងទំហំទឹកប្រាក់វិនិយោគប្រមាណ ៦,៥ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក ។
របាយការណ៍របស់ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជាក៏បានបង្ហាញផងដែរពីប្រភពទុនវិនិយោគ ក្នុងរយៈពេល១១ខែ ដោយឃើញថាប្រភពទុនវិនិយោគមកពីប្រទេសចិន មានច្រើនជាងគេដែលមានរហូតដល់ជាងពាក់កណ្ដាល នៃទុនវិនិយោគសរុប ៩,៥ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក គឺប្រមាណ ៥២,៦២ភាគរយ ខណៈកម្ពុជាបានស្ថិតនៅលំដាប់ទី២ មានចំណែកប្រមាណ ៣២,៤៩ភាគរយ ។
វិស័យដែលទាក់ទាញបានការវិនិយោគច្រើនជាងគេក្នុងរយៈពេល១១ខែ ឆ្នាំ ២០២៥នេះ គឺវិស័យឧស្សាហកម្ម ដែលមានទឹកប្រាក់រហូតដល់ ៥,៧ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក បន្ទាប់មកគឺវិស័យ កសិកម្មនិងកសិ-ឧស្សាហកម្ម ដោយស្រូបទាញបានទឹកប្រាក់វិនិយោគ ប្រមាណ ៤៣៦លានដុល្លារអាមេរិក ខណៈវិស័យទេសចរណ៍ស្រូបទាញបានទឹកប្រាក់១៧៥លានដុល្លារអាមេរិក ក្រៅពីនោះមានវិស័យហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និងផ្សេងៗទៀត ។
លេខាធិការដ្ឋាននៃក្រុមការងារជំរុញការវិនិយោគខេត្តព្រះសីហនុ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ បានបង្ហាញពីចំនួនរោងចក្រដែលរើចេញពីប្រទេសចិនមានរហូតដល់៥០ម៉ឺនរោងចក្រទាំងពីមុន បច្ចុប្បន្ននិងអនាគត ហើយរំពឹងថាកម្ពុជានៅតែបន្តទទួលបានការវិនិយោគពីប្រទេសចិនជាបន្តបន្ទាប់ទៀត ។ ការរុះរើរោងចក្រចេញពីប្រទេសចិន គឺក្នុងគោលបំណងដើម្បីគេចពីពន្ធបដិការរបស់អាមេរិកដែលបានដាក់លើប្រទេសចិន ។
ឯកឧត្តមជា វុទ្ធី អគ្គលេខាធិការគណៈកម្មាធិការវិនិយោគ នៃក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍លើកឡើងថា ឆ្នាំ ២០២៥នេះ ជាឆ្នាំ ប្រវត្តិសាស្ត្រ ដែលកម្ពុជាបានអនុម័តគម្រោងវិនិយោគច្រើន ជាមួយនឹងទុនវិនិយោគក៏ច្រើន ដែលមិនធ្លាប់មាន ៕