ទុន​វិនិយោគលើវិស័យទេសចរ​ណ៍ក្នុងឆ្នាំ២០២៥ ​មានទំហំជាង​៧០០លានដុល្លារ ​លើគម្រោង​ចំនួន៤៧​គម្រោង
ភ្នំពេញ ៖ បើទោះបីជា​មានបញ្ហាប្រឈម​មួយចំនួន​ក្ដី វិស័យទេសចរណ៍​កម្ពុជា​នៅតែមានសក្ដានុពល​ ដោយ​ក្នុង​រយៈពេល​១ឆ្នាំ​នៃឆ្នាំ២០២៥ ការ​វិនិយគ​លើវិស័យទេសចរណ៍ មានចំនួន៤៧​គម្រោង ជាមួយ​នឹង​ទុនវិនិយោគ​ចំនួន ៧០៨លានដុល្លារអាម៉េរិក ។ នេះបើតាមរបាយការណ៍របស់​ក្រសួងទេសចរណ៍ ​។
របាយការណ៍​របស់​ក្រសួង​ទេសចរណ៍បាន​បង្ហាញ​ថា ក្នុង​ចំណោម​គម្រោង​វិនិយោគទាំង ​៤៧​ មាន​ ៤គម្រោង​ ក្នុងទំហំទុនវិនិយោគ​ប្រមាណ ១៧៥លានដុល្លារម៉េរិក អនុម័ត​ដោយក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា ហើយ ៣៨​គម្រោងទៀត​ ​មានទុនវិនិយោគប្រមាណ ៥០៦លានដុល្លារអាម៉េរិក​ ដែលអនុម័ត​ដោយក្រុមការងារ​ជំរុញការ​វិនិយោគខេត្តព្រះសីហនុ ដោយឡែក ចំនួន ៥គម្រោងទៀត មានទុន​វិនិយោគ​ប្រមាណ ២៧លានដុល្លារអាម៉េរិក អនុម័ត​ដោយ​ក្រុមការងារ​ជំរុញ​ការ​វនិយោគភូមិភាគឦសាន​ ។
នៅក្នុងសន្និបាត​បូក​សរុប​ការងាររបស់​ក្រសួងទេសចរណ៍នៅព្រឹកថ្ងៃទី ០៣ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ នាសណ្ឋាគារ​ សុខា ភ្នំពេញ ឯកឧត្តម ​តុប សុភ័ក រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួងទេសចរណ៍​បានមានប្រសាសន៍ថា ក្នុងឆ្នាំ ២០២៥​កន្លងទៅ កម្ពុជា​ទទួល​បាន​ទេសចរ​មកទស្សនា​​សរុប​ចំនួន ៥,៥៧​លាននាក់ បើធៀបនឹង​ឆ្នាំ ២០២៤ ថយ​ចុះ ប្រមាណ​១៦,៩ភាគរយ ។​ ក្នុង​ចំណោមភ្ញៀវ​ទេសចរ​ទាំង​ ៥,៥៧លាននាក់​​ចូលមក​កម្ពុជា តាមផ្លូវអាកាស​មានចំនួន ២,៨៥​លាននាក់ ស្មើនឹង​ប្រមាណ៥១,៣ភាគរយ កើនឡើង​១៩,២ភាគរយ, ផ្លូវ​គោក ​២,៦២លាននាក់​ ស្មើនឹង​ប្រមាណ​ ៤៧,១ភាគរយ ថយ​ចុះ ប្រមាណ​ ៣៧,៨ភាគរយ និងផ្លូវទឹក​ចំនួនជិត ​៩ម៉ឺននាក់ ឬស្មើនឹងប្រមាណ ១,៦ភាគរយ ​កើនឡើង​៦,៣ភាគរយ ។ ទន្ទឹមនឹងនេះដែរ ក្នុងឆ្នាំ២០២៥ ក្រសួង​ទេសចរណ៍  បាន​ធ្វើ​អាជ្ញា​បណ្ណថ្មី​ និង​បន្តជូនម្ចាស់រមណីយដ្ឋាន​ទេសចរណ៍​សរុប​ចំនួន ៥៧ទីទាំង ដោយក្នុងនោះ រមណីយដ្ឋាន​ស្នើ​សុំ​ថ្មីមាន៧ទីតាំង និងបន្ត​ចំនួន៥០ទីតាំង ។
ឯកឧត្តម ​ហួត ហាក់ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងទេសចរណ៍​ បានថ្លែងថា បើទោះបីជា​ឆ្នាំ២០២៥ វិស័យទេសចរណ៍​កម្ពុជា​បានជួបប្រទះនឹង​បញ្ហា​ប្រឈម​ទាំងពីកត្តា​​ក្នុង និងក្រៅប្រទេស ក៏នៅតែអាចសម្រេចបាន​នូវផ្លែផ្កាគួរឱ្យកត់​សម្គាល់ ជាក់ស្ដែង មានភ្ញៀវទេសចរ​បរទេស​មកទស្សនា​នៅកម្ពុជា​ចំនួន ៥,៦៧​លាននាក់ និង​ភ្ញៀវទេសចរ​ផ្ទៃក្នុង​សរុប​ចំនួន​ជាង​២៥​លាននាក់ ។​
ឯកឧត្តម​បន្តថា វិស័យទេសចរណ៍​ ត្រូវ​បានចាត់ទុកជា​ជន្ទល់​នៃកំណើនសេដ្ឋកិច្ច​ជាតិ និងមានសន្ទុះរីក​ចម្រើន​គួរជាទីកត់សម្គាល់​ ដោយមានមូលដ្ឋានគ្រឹះសំខាន់​ពីកត្តា​សុខសន្តិភាព កត្តា​ស្ថិរភាព​នយោបាយ សន្តិសុខ សណ្ដាប់ធ្នាប់សង្គម​ មានលក្ខណៈល្អប្រសើរ​ ដែលធ្វើឱ្យកម្ពុជា​នៅតែបន្ត​ជាគោលដៅទេសចរណ៍ដែលមានសុវត្ថិភាព ផ្ដល់ឱកាស​វិនិយោគ​ និងពាណិជ្ជកម្ម ដ៏គួរទាក់ទាញមួយ​ក្នុងតំបន់​អាស៊ី ជាពិសេស​បានធ្វើឱ្យវិស័យទេសចរណ៍ក្លាយកម្លាំង​ចលករ​មួយដ៏សំខាន់ក្នុងការទ្រទ្រង់កំណើនសេដ្ឋកិច្ចនា​រយៈពេល៣០ឆ្នាំ​ចុងក្រោយមកនេះ ។
គួរ​បញ្ជាក់ថា ឧស្សាហកម្មទេសចរណ៍ពិភពលោក ក្នុងឆ្នាំ២០២៥ រកចំណូល​បាន​ ១,៩ទ្រីលានដុល្លារ​អាម៉េរិក ដោយមាន​ភ្ញៀវទេសចរ​បរទេស​ដើរកម្សាន្ត​ទូទាំងពិភពលោក​ចំនួន ១ ៥២៣ លាននាក់ កើនឡើង​៤ភាគរយ​ធៀបនឹងឆ្នាំ២០២៤ ក្នុងនោះទ្វីបអឺរ៉ុប​ទទួលបានទេសចរអន្តរជាតិច្រើនជាង​រហូតដល់ ជាង​៧៩៣លាន​នាក់ ខណៈទ្វីបអាស៊ី​និងប៉ាស៊ីហ្វិក​ទទួលបានចំនួនជាង​៣៣០​លាននាក់ ៕