រយៈពេល​៥​ខែ ​កម្ពុជា នាំចេញ​ស​ម្លៀ​ក​បំពាក់​ ​ស្បែកជើង​ ​និង​ទំនិញ​ធ្វើដំណើរ​​កើន​ឡើង​ជាង២​០​ភាគរយ​
ភ្នំពេញ៖ ក្នុងរយៈពេល​៥​ ​ខែ​​នៃ​ឆ្នាំ២០២៤ កម្ពុជា បាននាំចេញ​ស​ម្លៀ​ក​បំពាក់​ ​ស្បែកជើង​ ​និង​ទំនិញ​ធ្វើដំណើរ​បាន​កើន​ឡើង​២​០​,​៦​៩​ ​ភាគរយ​ ​ធៀប​នឹង​រយៈពេល​ដូចគ្នា​កាលពីឆ្នាំមុន​ ​ដែល​រកចំណូល​បាន​៤​,​៨​៩​ ​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​។ ​នេះ​បើ​យោង​តាម​ទិន្នន័យ​របស់អគ្គនាយកដ្ឋាន​គយ​ ​និង​រដ្ឋាករ​កម្ពុជា។​
យោង​តាម​ទិន្នន័យ​ដដែលបានឱ្យដឹងថា ​​ក្នុង​អំឡុង​ខែ​មករា​ដល់​ខែ​ឧសភា​ ​ឆ្នាំ​២​០​២​៤​ ​ផ្នែក​ទាំងអស់​ដែល​ស្ថិតនៅ​ក្រោម​វិ​ស័យស​ម្លៀ​ក​បំពាក់​ ​ស្បែកជើង​ ​និង​ទំនិញ​ធ្វើដំណើរ​ ​មានដំណើរ​ការ​ល្អ​ដោយ​បាន​បង្កើន​ការនាំចេញ​​បើប្រៀប​ធៀប​នឹង​រយៈពេល​ដូច​គ្នា​កាលពីឆ្នាំមុន​។​​
ការនាំចេញ​ស​ម្លៀ​ក​បំពាក់​ ​ស្បែកជើង​ ​និង​ទំនិញ​ធ្វើដំណើរ​មានសន្ទុះ​ឡើងវិញ​នៅ​ឆ្នាំនេះ​បន្ទាប់ពី​បាន​ធ្លាក់ចុះ​អស់​រយៈពេល​ជិត​១​៨​ ​ខែ​ចាប់តាំង​ពី​ពាក់កណ្តាល​ឆ្នាំ​២​០​២​២​។​ កំណើន​នេះ​បាន​ជួយ​សម្រួល​បន្ទុក​របស់​រដ្ឋាភិបាល​ដែល​កំពុងតែ​ផ្តល់​ជំនួយ​ជា​សាច់ប្រាក់​ដល់​កម្មករ​ក្នុង​វិ​ស័យ​នេះ​ ​ដែល​បាន​បាត់បង់​ការងារ​បន្ទាប់ពី​ការ​បិទ​រោងចក្រ​ ​ឬ​ព្យួរ​ការងារ​។​
​ការនាំចេញ​ស​ម្លៀ​ក​បំពាក់​ប៉ាក់​ ​និង​គ្រឿង​ស​ម្លៀ​ក​បំពាក់​រកចំណូល​បាន ​២​,​១​៨​ ​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ ​កើន​ឡើង​ ​១​៧​,​៩​ ​ភាគរយ​ ​បើ​ធៀប​នឹង​ខែ​មករា​ ​ដល់​ខែ​ឧសភា​ ​ឆ្នាំ​ ​២​០​២​៣​។​ ​ស​ម្លៀ​ក​បំពាក់​ដែល​មិនមែន​ជា​ប៉ាក់​រកចំណូល​បាន​ ​១​,​២​៤​ ​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ ​កើន​ឡើង ​៣​២​,​២​ ​ភាគរយ​ធៀប​នឹង​ឆ្នាំមុន​។​
ការនាំចេញ​ស្បែកជើង​ រកចំណូល​បាន ​៦​១​៥​ ​លាន​ដុល្លារ​ ក្នុងរយៈពេល​៥​ ​ខែ​ដំបូង ​ក្នុងឆ្នាំនេះ​ ​កើន​ឡើង​ ​១​០​,​១​ ​ភាគរយ បើប្រៀប​ធៀប​នឹង​ឆ្នាំមុន​ ​និង​ផលិតផល​ស្បែក​ ​និង​ទំនិញ​ធ្វើដំណើរ​ចំនួន ​៧​៦​២​ ​លាន​ដុល្លារ ​ជាមួយនឹង​កំណើន​ ​១​៩​,​៤​ ​ភាគរយ ​ក្នុងរយៈពេល​ដូចគ្នា​។
​ ផលិតផល​វាយ​ន​ភ័ណ្ឌ​ផ្សេងទៀត​រកចំណូល​បាន ​៨​៧​ ​លាន​ដុល្លារ​ពី​ខែ​មករា​ដល់​ខែ​ឧសភា​ឆ្នាំ​២​០​២​៤​ ​ដោយ​បាន​ចុះបញ្ជី​កំណើន​ ​៣​៨​,​៨​ ​ភាគរយ​បើ​ធៀប​នឹង​រយៈពេល​ដូចគ្នា​កាលពីឆ្នាំមុន​។​
នៅ​ក្នុង​ខែ​ឧសភា​ ​ឆ្នាំ​២០២៤ ការនាំចេញ​យស​ម្លៀ​ក​បំពាក់​ ​ស្បែកជើង​ ​និង​ទំនិញ​ធ្វើដំណើរ​រកចំណូល​បាន​១​,​១​៩​ ​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ ​កើន​ឡើង​៣​១​,​៨​៤​ ​ភាគរយ​ ​បើ​ធៀប​នឹង​ខែ​ឧសភា​ ​ឆ្នាំ​២​០​២​៣​៕
បើ​យោង​តាម​អង្គការ​ពលកម្ម​អន្តរជាតិខាងការងារ​ (​I​L​O)​ បានឱ្យដឹងថា វិ​ស័យស​ម្លៀ​ក​បំពាក់​ ​ស្បែកជើង​ ​និង​ទំនិញ​ធ្វើដំណើរ ​បាន​បង្កើត​ឱកាស​ការងារ​ជា​ច្រើន​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា។​ វិ​ស័​យ​នេះ ​មាន​១​១​ ​ភាគរយ​នៃ​សេដ្ឋកិច្ច​ ​និង​បាន​រួមចំណែក​ប្រហែល​ ៥​០​ភាគរយ​នៃ​កំណើន​ផលិតផល​ក្នុងស្រុក​សរុប(GDP) ​របស់​កម្ពុជា​ ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២​០​២​១។
​គួរ​រំលឹក​ផង​ដែរ​ថា​ ​ការនាំចេញ​យស​ម្លៀ​ក​បំពាក់​ ​ស្បែកជើង​ ​និង​ទំនិញ​ធ្វើដំណើរ​របស់​កម្ពុជា​បាន​ធ្លាក់ចុះ​ ​១​៣​,​៣​១​ ​ភាគរយ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២​០​២​៣​ ​ពី​១​២​,​៨​០​ ​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២​០​២​២​ ​ដល់​ ​១​១​,​០​៩​ ​ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ ​ដែល​នាំ​ឱ្យ​មានការ​ព្យួរ​ការងារ​របស់​កម្មករ​ជាច្រើន​៕