ភ្នំពេញ ៖ បរិមាណនៃការនាំចេញអង្ករក្នុងរយៈពេល ១០ខែ នៃឆ្នាំ២០២២នេះ មានចំនួន ៥០៩ ២៤៩តោន កើនឡើងចំនួន ៤៩ ០៨០តោន (ស្មើនឹង១០,៦៧%) បើធៀបនឹងបរិមាណនាំចេញរយៈពេល១០ខែ ឆ្នាំ២០២១ ដែលមានចំនួន ៤៦០ ១៦៩តោន។ នេះបើតាមរបាយការណ៍ពីក្រសួងកសិកម្មដែលចេញផ្សាយលើគេហទំព័រផ្លូវការនាថ្ងៃទី ១៧ ខែវិច្ឆិកា។
បើគិតត្រឹមតែក្នុងខែតុលា ឆ្នាំ២០២២ មានការនាំចេញអង្ករចំនួន ៥៩ ៨៨៨តោន កើនឡើងចំនួន ១០៤១៧តោន (ស្មើនឹង២១,០៦%) បើធៀបនឹងខែតុលា ឆ្នាំ២០២១ មានចំនួន ៤៩ ៤៧១តោន។ នៅក្នុងការកើនឡើងជាង ១០% នេះមាននូវអង្ករក្រអូបគ្រប់ប្រភេទចំនួន ៣៤៨ ៥០១តោន ស្មើនឹង ៦៨,៤៤% អង្ករសគ្រប់ប្រភេទមានចំនួន ១៤៨ ៩៣៣តោន ស្មើនឹង ២៩,២៤% និងអង្ករចំហុយគ្រប់ប្រភេទមានចំនួន ១១ ៨១៥តោន ស្មើនឹង ២,៣២%។
ទិសដៅនៃការនាំចេញអង្ករទាំងនេះរួមមាន ៖ សហភាពអឺរ៉ុបចំនួន ២៣ប្រទេស មានបរិមាណសរុបចំនួន១៦៥ ៦៣០តោន (កើនឡើងចំនួន ៥០ ១៥៤តោន ស្មើនឹង ៤៣,៤៣%)។ ទិសដៅប្រទេសចិនមានបរិមាណសរុបចំនួន ២៣១ ៨៧៣តោន (កើនឡើងចំនួន ២ ៦៩៦តោន ស្មើនឹង ១,១៨%)។ ទិសដៅអាស៊ានចំនួន ៤ប្រទេស មានបរិមាណសរុបចំនួន ៤៨ ២៥៣តោន (កើនឡើងចំនួន ៤ ៤៦៣តោន ស្មើនឹង ១០,១៩%) ព្រមទាំងទិសដៅដទៃទៀតចំនួន ២៦ប្រទេស មានបរិមាណសរុប ៦៣ ៤៩៣តោន (ថយចុះចំនួន ៨ ២៣៣តោន ស្មើនឹង -១១,៤៨%)។
យ៉ាងណាមិញ ក្រុមហ៊ុនដែលបាននាំចេញអង្ករមានចំនួនសរុប ៥៥ក្រុមហ៊ុន ក្នុងនោះបរិមាណអង្ករដែលបាននាំចេញដោយក្រុមហ៊ុនធំៗចំនួន១០ មានរហូតដល់ ៣៤៣ ៩៤៩តោន (ស្មើនឹង៦៧,៥៤%) ចំណែកឯក្រុមហ៊ុន ៤៥ ដទៃទៀតបាននាំចេញចំនួន ១៦៥ ៣០០តោន (៣២,៤៦%)។
គួររំលឹកថា ឆ្នាំ២០២១កន្លងទៅ បរិមាណនាំអង្ករចេញរបស់កម្ពុជាមានចំនួន ៦១៧ ០៦៩តោន ថយចុះចំនួន ៧៣ ៧៦០តោន (ស្មើនឹង -១០,៦៨ភាគរយ) បើធៀបនឹងបរិមាណនាំចេញក្នុងឆ្នាំ២០២០ ដែលមានចំនួន ៦៩០ ៨២៩តោន។ នេះបើតាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ៕