ពាណិជ្ជករក្នុងវិស័យស្រូវអង្ករ ចុះអនុស្សរណៈលើកិច្ចព្រមព្រៀងគម្រោងធានាឥណទានសម្រាប់ការកែច្នៃ និងនាំចេញអង្ករ
ភ្នំពេញ៖ ពិធីចុះគ្នាអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នាមួយបានរៀបចំឡើងកាលពីថ្ងៃចុងសប្ដាហ៍កន្លងទៅ ក្រោមអធិបតីភាពរបស់ឯកឧត្តម រស់ សីលវ៉ា រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ ដើម្បីសម្រេចលើកិច្ចព្រមព្រៀងគម្រោងធានាឥណទានសម្រាប់ការនាំចេញអង្ករ និងជួយឱ្យម្ចាស់រោងម៉ាស៊ីនកិនស្រូវមានលទ្ធភាពពង្រីកវិសាលភាពរបស់ខ្លួនក្នុងការប្រមូលស្រូវស្តុកសម្រាប់កិន កែច្នៃ នាំចេញ បង្កើត និងបង្កើននូវផលិតផលតម្លៃបន្ថែមនៅក្នុងស្រុក។
ពិធីចុះគ្នាអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នានេះ មានការចូលរួមពីសំណាក់ពាណិជ្ជករក្នុងវិស័យស្រូវអង្ករដែលមានស្ថាប័នសាជីវកម្មធានាឥណទានកម្ពុជា (CGCC) សហព័ន្ធស្រូវអង្ករកម្ពុជា ព្រមទាំងធនាគារ និងគ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុចំនួន៧ ។
ដោយទទួលបានការឯកភាពពី ឯកឧត្តម អគ្គបណ្ឌិតសភាចារ្យ អូន ព័ន្នមុនីរ័ត្ន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ បន្ទាប់ពី CGCC បានដាក់ឱ្យដំណើរការគម្រោង REGS ដែលជាគម្រោងធានាឥណទានជាកញ្ចប់មានទំហំសរុប ៣០លានដុល្លារ សម្រាប់ជំហានទី១ ដោយមានគ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុចូលរួម (PFIs) ចំនួន៧ស្ថាប័ន ក្នុងការអនុវត្តគម្រោង REGSនេះ រួមមាន៖ គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ អេ.អឹម.ខេ ធនាគារកាណាឌីយ៉ា ធនាគារពាណិជ្ជក្រៅប្រទេសនៃកម្ពុជា(FTB) ធនាគារមេយប៊ែង(ខេមបូឌា) ធនាគារព្រីនស៍ ធនាគារស្ថាបនា និងធនាគារវីង(ខេមបូឌា)។
ឯកឧត្តម រស់ សីលវ៉ា បានមានប្រសាសន៍ថា ការដាក់ចេញនូវគម្រោង REGS ដែលមានទំហំ៣០លានដុល្លារនេះ គឺជាការឆ្លុះបញ្ចាំងពីការគាំទ្ររបស់រាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការជំរុញការផលិត និងនាំចេញអង្ករកម្ពុជា តាមរយៈយន្តការធានាឥណទានរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ដែលមាន CGCC ជាប្រតិបត្តិករ ដោយផ្តល់ការធានារហូតដល់ ៨០% លើកម្ចីអតិបរមា ៣លានដុល្លារ។
ឯកឧត្តម រស់ សីលវ៉ា បានបញ្ជាក់ថា ៖
« គម្រោង REGS នេះនឹងគាំទ្រដល់ការទទួលបានហិរញ្ញប្បទានរបស់ក្រុមហ៊ុននាំចេញអង្ករ និងរោងម៉ាស៊ីនកិនស្រូវ ក្នុងការប្រមូលទិញស្រូវពីកសិករសម្រាប់ការផលិតអង្ករនាំចេញ ដើម្បីគាំទ្រដល់គោលនយោបាយនាំចេញអង្កររបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា»។
ឧកញ៉ា ចាន់ សុឃាំង ប្រធានសហព័ន្ធស្រូវអង្ករកម្ពុជា បានថ្លែងឱ្យដឹងថា ដំណាក់កាលទីមួយនេះ កញ្ចប់ធានាឥណទានលើវិស័យស្រូវអង្ករ នឹងជួយដល់រោងម៉ាស៊ីនកិនស្រូវ ពង្រីកវិសាលភាពរបស់ខ្លួនក្នុងការប្រមូលស្រូវស្តុកសម្រាប់កិន កែច្នៃនាំចេញ បង្កើត និងបង្កើននូវផលិតផលតម្លៃបន្ថែមនៅក្នុងស្រុក។
ឧកញ៉ា ចាន់ សុឃាំង បានបញ្ជាក់ថា ៖
«អនុផលនៃការកិនស្រូវទាំងអស់ដល់វិស័យផ្សេងទៀតដូចជា វិស័យវារីវប្បកម្ម ការចិញ្ចឹមសត្វ។ល។ កញ្ចប់ធានានេះក៏ជាកត្តាលីករបន្ថែមទៀត នៃការចូលរួមលើការអនុវត្តនូវគោលនយោ​បាយផលិតកម្មស្រូវ និងការជំរុញការនាំចេញឱ្យបាន១លានតោនក្នុងមួយឆ្នាំ ដែលបានដាក់ចេញដោយ រាជរដ្ឋាភិបាល ហើយយើងជឿជាក់ថា ផែនការនេះនឹងសម្រេចបាននៅក្នុងឆ្នាំ២០២៥ ដ៏ខ្លីខាងមុខនេះ»។
លោក Wong Keet Loong អគ្គនាយក CGCC បានគូសបញ្ជាក់ថា  ការដាក់ឱ្យដំណើរការគម្រោងធា​នា​ឥណទានថ្មីដែលជាគម្រោងធានាឥណទានសម្រាប់ការនាំចេញអង្ករ (REGS) ជាទុនបង្វិលសម្រាប់រោងម៉ាស៊ីនកិនស្រូវក្នុងការកិន កែច្នៃស្រូវសម្រាប់ការនាំចេញអង្ករ។ ធនាគារ និងគ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុចំនួន៧ស្ថាប័ន បានប្តេជ្ញាចិត្តក្នុងការផ្ដល់កម្ចីដែលមានការធានាពី CGCC សម្រាប់រោងម៉ាស៊ីនកិនស្រូវបង្កើនសមត្ថភាពក្នុងការនាំចេញអង្ករជាមួយគម្រោងនេះ។
លោក Wong Keet Loong បានបញ្ជាក់ថា ៖
«គម្រោងនេះផ្តល់ជូននូវលក្ខខណ្ឌពិសេស ដូចជាកម្រៃធានាឥណទានទាប វិសាលភាពនៃការធានាខ្ពស់ និងអត្រាការប្រាក់មិនលើសពី១១%។ យើងគាំទ្រនូវឆន្ទៈរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក្នុងការនាំចេញអង្ករឱ្យបាន១លានតោននៅឆ្នាំ២០២៥។ នេះគឺជាជំហានទីមួយនៃគម្រោង ដោយយើងនឹងស្នើបង្កើនទំហំគម្រោងប្រសិនបើមានតម្រូវការខ្ពស់សម្រាប់ការធានាឥណទាន»។
សូមជម្រាបថា គម្រោង REGS របស់ CGCC ត្រូវបានដាក់ឱ្យដំណើរការដើម្បីសម្រួលដល់តម្រូវការហិរញ្ញប្បទាន និងឆ្លើយតបនឹងបញ្ហាប្រឈមរបស់ក្រុមហ៊ុននាំចេញអង្ករ និងរោងម៉ាស៊ីនកិនស្រូវ ដែលប្រឈមនឹងបញ្ហាខ្វះទ្រព្យធានាដើម្បីដាក់ស្នើកម្ចីទៅគ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុ ជាពិសេសនៅក្នុងរដូវកាលប្រមូលផល។ ក្រុមហ៊ុននាំចេញអង្ករ និងរោងម៉ាស៊ីនកិនស្រូវដែលជាសមាជិកសកម្មរបស់ CRF ដែលមានតម្រូវការហិរញ្ញប្បទានអាចដាក់ស្នើកម្ចីសម្រាប់ជាទុនបង្វិល និងពង្រីកអាជីវកម្ម ជាពិសេសសម្រាប់ទិញស្រូវ កិនកែច្នៃ បង្កើននូវផលិតផលតម្លៃបន្ថែមនៅក្នុងស្រុក និងនាំចេញអង្ករទៅក្រៅប្រទេស៕