MyEG Remit​ គាំទ្រសេវាហិរញ្ញវត្ថុដល់ពលករចំណាកស្រុក និងប្រជាជនម៉ាឡេស៊ីដែលគ្មានគណនីធនាគារ
បរទេស ៖ ពលករចំណាកស្រុក គឺជាផ្នែកមួយដ៏សំខាន់នៃសេដ្ឋកិច្ចម៉ាឡេស៊ី ដោយគិតត្រឹមប្រតិបត្តិការផ្ញើប្រាក់ប៉ុណ្ណោះវាមានទំហំដល់ទៅរាប់ពាន់លានដុល្លារជារៀងរាល់ឆ្នាំ។ ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ សេវាផ្ទេរប្រាក់តាមបែបប្រពៃណីអាចមានតម្លៃថ្លៃ មានភាពរអាក់រអួល និងមិនអាចប្រើប្រាស់បានសម្រាប់អ្នកដែលគ្មានគណនីធនាគារដូចពលរដ្ឋផ្សេងទៀត។
ការសិក្សារបស់ Johns Hopkins ឆ្នាំកាលពីឆ្នាំ២០២២ បានរកឃើញថា ជិត២០ភាគរយនៃចំនួនប្រជាជនពេញវ័យរបស់ប្រទេសម៉ាឡេស៊ីនៅតែមិនទាន់មានគណនីធនាគារ ដោយបញ្ជាក់ពីតម្រូវការសម្រាប់ដំណោះស្រាយហិរញ្ញវត្ថុនានានៅឡើយ។
ដោយសារមើលឃើញពីតម្រូវការ និងនិន្នាការផ្លាស់ប្តូរដ៏សំខាន់មួយឆ្ពោះទៅរកការរួមបញ្ចូលផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ ក្រុមហ៊ុន MyEG Remit ដែលជាក្រុមហ៊ុន fintech របស់ប្រទេសម៉ាឡេស៊ី បានបង្កើតឡើង និងចូលរួមដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមនៃការទទួលបានសេវាធនាគារបែបប្រពៃណីមានកម្រិតសម្រាប់ពលករចំណាកស្រុក និងបុគ្គលនៅក្នុងវិស័យក្រៅផ្លូវការទាំងនោះ។
យោងតាមរបាយការណ៍របស់ធនាគារពិភពលោកឆ្នាំ២០២៣ ក្រុមពលរដ្ឋទាំងនោះដែលត្រូវបានប៉ាន់ប្រមាណថាមានចំនួនរាប់លាននាក់ ដែលជារឿយៗមានភាពលំបាកក្នុងការផ្ញើ និងទទួលប្រាក់ដោយសុវត្ថិភាព ដោយសារកង្វះគណនីធនាគារ ហើយពួកគេភាគច្រើនក៏ត្រូវបានចាត់ទុកថាជាពលរដ្ឋដែលមានប្រាក់ចំណូលទាបជាងគេនៅក្នុងប្រទេសផងដែរ។
MyEG Remit បានផ្តល់នូវដំណោះស្រាយដ៏ងាយស្រួល និងតម្លៃសមរម្យតាមរយៈបណ្តាញភ្នាក់ងារទាំងឡាយរបស់ខ្លួន។ ការចាប់ដៃគូជាមួយអាជីវកម្មដែលមានដូចជាហាងលក់រាយកន្លែងលក់ផលិតផលប្រើប្រាស់ ឬឱសថស្ថានផង។ MyEG Remit បានក្លាយទៅជាបណ្តាញដ៏ចាំបាច់មួយសម្រាប់ពលករចំណាកស្រុក និងបុគ្គលដែលមិនមានធនាគារដែលបណ្តាញនេះបានធ្វើឲ្យពួកគេមិនមានការរំខានផ្នែកសេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុ និងដោយលុបបំបាត់តម្រូវការសម្រាប់គណនីធនាគារ។
វិធីសាស្រ្តរបស់ MyEG Remit លើសពីការផ្ទេរប្រាក់ដោយផ្តោតសំខាន់ទៅលើការលើកកម្ពស់ការដាក់បញ្ចូលហិរញ្ញវត្ថុ ដែលជាកត្តាជំរុញដ៏សំខាន់នៃការកាត់បន្ថយភាពក្រីក្រ និងការអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ច។ តាមរយៈការផ្តល់សេវាផ្ទេរប្រាក់ដែលអាចដំណើរការបាន និងអាចទុកចិត្តបាន MyEG Remit បានផ្តល់សិទ្ធិអំណាចដល់កម្មករចំណាកស្រុកក្នុងការគ្រប់គ្រងហិរញ្ញវត្ថុរបស់ពួកគេប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព។ ស្ថិរភាព​ហិរញ្ញវត្ថុ​នេះ​ប្រែ​ទៅ​ជា​សុខុមាលភាព​ល្អ​ប្រសើរ​សម្រាប់​គ្រួសារ​របស់​ពួកគេ​ត្រឡប់​ទៅ​ផ្ទះ​វិញ ដែល​អាច​ទទួល​បាន​ការ​ផ្ញើ​ប្រាក់​កាន់តែ​ងាយស្រួល និង​សុវត្ថិភាព។
គួរឲ្យដឹងដែរថា ធុរកិច្ចបរិយាប័ន្ន គឺជាអាជីវកម្មឈរលើគោលការណ៍ធុរកិច្ច សំដៅទៅលើអង្គភាពទាំងឡាយណាដែលបង្កើតដំណោះស្រាយជាប្រព័ន្ធ មានភាពច្នៃប្រតិដ្ឋ និងមានទ្រង់ទ្រាយធំ ដែលឆ្លើយតបទៅនឹងបញ្ហាប្រឈមពាក់ព័ន្ធរបស់ប្រជាជនក្រីក្រ និងប្រជាជនមានចំណូលទាប (BoP និង B40)។ បន្ទាត់អាជីវកម្មបរិយាប័ន្ន ត្រូវបានបង្កើតឡើងក្នុងគោលបំណងផ្តល់ប្រាក់ចំណូលខ្ពស់គួរសម និងបង្កើននូវស្តង់ដារជីវភាពរស់នៅប្រសើរជាងមុនដល់ក្រុមមនុស្សដែលមានចំណូលទាបនៅបាតពីរ៉ាមីត ៤០% និងក្រុមមនុស្សដែលងាយរងគ្រោះ៕