" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-economic-template post-template-templateseconomic-template-php single single-post postid-94955 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
រុស្ស៊ី ចូលរួមជាមួយចិនក្នុងការរឹតបន្តឹងការនាំចូលគ្រឿងសមុទ្រពីជប៉ុន
បរទេស៖ យោងតាមប្រភពព័ត៌មានពី CNA បានរាយការណ៍ថា រុស្ស៊ីបានចូលរួមជាមួយចិនក្នុងការរឹតបន្តឹងលើការនាំចូលត្រី និងគ្រឿងសមុទ្រពីជប៉ុន។ ទន្ទឹមនឹងនេះ រុស្ស៊ី ក៏បានដាក់ការរឹតបន្តឹងនេះជាវិធានការប្រុងប្រយ័ត្ន ហើយនឹងបន្តអនុវត្តរហូតដល់មានព័ត៌មានបង្ហាញថា គ្រឿងសមុទ្រពិតជាមានសុវត្ថិភាពមែន។
កាលពីថ្ងៃចន្ទកន្លងទៅនេះ មុនពេលរុស្ស៊ីប្រកាសការរឹតបន្តឹងនេះ ក្រសួងការបរទេសជប៉ុនបាននិយាយថា ខ្លួនបានផ្តល់ព័ត៌មានបន្ថែមទៀតទៅដល់រុស្ស៊ីត្រឹមថ្ងៃទី១៥ ខែតុលា បន្ទាប់ពីកិច្ចសន្ទនាតាមអ៊ីនធឺណិតរវាងស្ថាប័នរដ្ឋពាក់ព័ន្ធកាលពីថ្ងៃទី ១០ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៣។
កាលពីថ្ងៃចន្ទដដែល សេចក្តីថ្លែងការណ៍មួយបាននិយាយថា ជប៉ុននឹងបន្តផ្តល់ការពន្យល់ដោយផ្អែកលើភស្តុតាងវិទ្យាសាស្រ្តដល់រុស្ស៊ីក្នុងលក្ខណៈតម្លាភាពខ្ពស់ និងដោយសេចក្តីស្មោះត្រង់ ខណៈពេលដែលកំពុងស្ថិតក្រោមការត្រួតពិនិត្យដោយ IAEA (ទីភ្នាក់ងារថាមពលបរមាណូអន្តរជាតិ)។ លើសពីនេះ ក្រសួងការបរទេសជប៉ុនបាននិយាយថា ភាគីជប៉ុនបានពន្យល់ដល់រុស្ស៊ីនូវវិធីសាស្ត្រត្រួតពិនិត្យរបស់ខ្លួនចំពោះសារធាតុវិទ្យុសកម្ម ទ្រីទីយ៉ូមនៅក្នុងផលិតផលទឹក និង សុវត្ថិភាពនៃផលិតផលជប៉ុនដោយផ្អែកលើភស្តុតាងវិទ្យាសាស្ត្រ។ ស្របពេលនេះដែរ ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទរបស់ជប៉ុនបាននិយាយថា ការរឹតបន្តឹងរបស់រុស្ស៊ីគ្មានមូលដ្ឋានវិទ្យាសាស្ត្រ និង មិនយុត្តិធម៌នោះទេ ដោយអំពាវនាវឱ្យលុបចោលវិញ។
កាលពីខែសីហាកន្លងទៅនេះ ជប៉ុនបានបញ្ចេញទឹកមានវិទ្យុសកម្មពីរោងចក្រថាមពលនុយក្លេអ៊ែរ Fukushima ដែលបានបំផ្លាញចូលទៅក្នុងមហាសមុទ្រប៉ាស៊ីហ្វិក។ បញ្ហានេះត្រូវបានរិះគន់ដោយចិន និង ហាមឃាត់ការនាំចូលអាហារសមុទ្រទាំងអស់ពីប្រទេសជប៉ុន។ ទោះជាយ៉ាងណាក្តី មន្ទីរពិសោធន៍បរិស្ថានសមុទ្រ IAEA នឹងធ្វើទស្សនកិច្ចនៅប្រទេសជប៉ុនចាប់ពីថ្ងៃទី ១៦ ដល់ថ្ងៃទី ១៣ ខែតុលា ដើម្បីត្រួតពិនិត្យការបញ្ចេញទឹកនៅ Fukushima ហើយមន្ទីរពិសោធន៍ឯករាជ្យជាភាគីទីបីមកពីកាណាដា ចិន និងកូរ៉េខាងត្បូងនឹងចូលរួមក្នុងការត្រួតពិនិត្យផងដែរ។
គួរឲ្យបញ្ជាក់ដែរថា ត្រី និង គ្រឿងសមុទ្ររបស់រុស្ស៊ីត្រូវបានប្រមូលពីក្នុងទឹកនៃតំបន់ភាគខាងកើតរបស់ខ្លួន ដែលនៅជិតប្រទេសជប៉ុន។ លើសពីនេះទៀត រុស្ស៊ីបាននាំចូលត្រី និងអាហារសមុទ្រចំនួន ១១៨ តោនពីជប៉ុនដោយគិតពីខែមករាដល់ខែកញ្ញា ខណៈដែលប្រទេសជប៉ុនគឺជាអ្នកផ្គត់ផ្គង់គ្រឿងសមុទ្រដ៏ធំបំផុតរបស់រុស្ស៊ី ចិន និងកូរ៉េខាងត្បូង៕