សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន ជួបថ្នាក់ដឹកនាំកំពូលប្រទេសវៀតណាម ពិភាក្សាការងារ និងជំរុញកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ
តូក្យូ៖ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជា បានទទួលជួបពិភាក្សាការងារជាមួយនឹងមេដឹកនាំនៃប្រទេសវៀតណាម ដើម្បីពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងប្រទេសទាំង២ ជាពិសេសពង្រីកទំហំពាណិជ្ជកម្មឱ្យកាន់តែមានភាពល្អប្រសើរ។
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាព្រឹកថ្ងៃទី២៧ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២២ ក្នុងឱកាសចូលរួមក្នុងពិធីបុណ្យសពថ្នាក់ជាតិ របស់ឯកឧត្តម អាបេ ស៊ិនហ្សូ អតីតនាយករដ្ឋមន្រ្តីជប៉ុន បានទទួលជួបជាមួយឯកឧត្តម ង្វៀន សួនហ្វុក ប្រធានរដ្ឋ នៃសាធារណរដ្ឋសង្គមនិយមវៀត ដើម្បីពិភាក្សាការងារសំខាន់ៗមួយចំនួន ជាពិសេសកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងប្រទេសទាំង២ឱ្យកាន់តែមានភាពរឹងមាំ។
នៅក្នុងឱកាសជាមួយគ្នានេះ សម្តេចតេជោក៏បានថ្លែងពីលទ្ធផលផ្លែផ្កានៃការធ្វើកិច្ចការជាច្រើនជាមួយឯកឧត្តមនាយករដ្ឋមន្រ្តីវៀតណាមថ្មី លើការពង្រឹង និងពង្រីកទំនាក់ទំនងទ្វេភាគី ពហុភាគី តំបន់ និងអន្តរជាតិ ដែលមានការយកចិត្តទុកដាក់ដូចគ្នា។
ឯកឧត្តម ង្វៀន សួនហ្វុក ប្រធានរដ្ឋវៀតណាម បានសម្ដែងនូវភាពរីករាយដោយបានជួបសម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន សាជាថ្មីម្តងទៀត នៅលើទឹកដីនៃប្រទេសជប៉ុន។
ឯកឧត្តម បានមានប្រសាសន៍បង្ហាញនូវការកោតសរសើរ និងវាយតម្លៃខ្ពស់ ចំពោះបញ្ញាញាណនៃការដឹកនាំរបស់សម្តេចតេជោ ដែលបានស្តារ និងអភិវឌ្ឍប្រទេសកម្ពុជាមានការរីកចំរើនលើគ្រប់វិស័យ ជាពិសេស ការរួមគ្នាដោះស្រាយលើការងារធំៗជាច្រើន ដែលបម្រើឧត្តមប្រយោជន៍នៃប្រទេស និងប្រជាជនទាំងពីរកម្ពុជា-វៀតណាម ជំរុញកំណើនពាណិជ្ជកម្មឲ្យកើនឡើងខ្ពស់នាពេលបច្ចុប្បន្ន។
ជាមួយគ្នានេះ មេដឹកនាំប្រទេសទាំងពីរក៏បានឯកភាពគ្នាក្នុងការបន្តដោះស្រាយការងារមួយចំនួនដែលនៅសេសសល់លើបញ្ហាបោះបង្គោលព្រំដែននៃប្រទេសទាំងពីរឲ្យកាន់ឆាប់រហ័ស។
យោងតាមនាយកដ្ឋានគយ និងរដ្ឋាករកម្ពុជាបានឱ្យដឹងថា ការនាំចេញរបស់វៀតណាមបានកើនឡើង ៣២% បើធៀបទៅឆ្នាំមុនដល់ ៤.១ ពាន់លានដុល្លារ ខណៈដែលប្រទេសនេះបានប្រែក្លាយឱនភាពកាលពីឆ្នាំមុនទៅជាអតិរេក ។ ក្នុង​រយៈពេល ៨ ខែ​នៃ​ឆ្នាំ២០២២​​ ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​វៀតណាម និង​កម្ពុជា​បាន​កើនឡើង​ដល់​ ៧,៧ ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ ។
កម្ពុជា​ជា​ដៃគូ​ពាណិជ្ជកម្ម​ធំ​ទី​បី​របស់​វៀតណាម ​នៅ​អាស៊ី​អាគ្នេយ៍​បន្ទាប់​ពី​ប្រទេស​ថៃ និង​សិង្ហបុរី។ ទំនិញនាំចូលច្រើនជាងគេគឺដែក និងដែកសរសៃដែលមានចំនួន ១៧% នៃចំនួនសរុប បន្ទាប់មកគឺសម្លៀកបំពាក់ និងប្រេងឥន្ធនៈ។​​ ការ​នាំ​ចូល​របស់​វៀត​ណាម​ពី​កម្ពុជា​បាន​កើន​ឡើង​បន្តិច​បន្តួច​ រហូត​ដល់​៣,៦​ពាន់​លាន​ដុល្លារ រួមមានទំនិញសំខាន់ៗដូចជា​កៅស៊ូ និង​ស្វាយ​ចន្ទី​។ ជាលទ្ធផល ឱនភាពកាលពីឆ្នាំមុនចំនួន ០.៤ ពាន់លានដុល្លារបានប្រែទៅជាអតិរេកចំនួន ០.៥ ពាន់លានដុល្លារ៕