" class="wp-singular post-template post-template-templates post-template-economic-template post-template-templateseconomic-template-php single single-post postid-85020 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
អ្នកជំនាញអភិរក្សសត្វព្រៃ សុំការចូលរួមកាន់​តែច្រើនពី​ប្រជាជនដើម្បីស្រោចស្រង់ សត្វព្រៃនៅកម្ពុជា​ឡើងវិញ
ក្នុងឱកាសធ្វើយុទ្ធនាការអន្ទាក់សូន្យដំណាក់កាលទី២ ដែលប្រព្រឹត្តទៅនាខេត្តសៀមរាប អ្នកជំនាញអភិរក្សសត្វព្រៃជនជាតិអង់គ្លេសមួយ​រូប​បាន​អំពាវនាវសុំការចូលរួមពីប្រជាជនគ្រប់រូប ក្នុងការស្រោចស្រង់វត្តមានសត្វព្រៃឡើងវិញ។
ក្នុងដំណើរទស្សនៈកិច្ចទៅកាន់មជ្ឈមណ្ឌលអង្គរសម្រាប់ការអភិរក្សជីវចម្រុះ (ACCB) ដែលមានការ ចូលរួមពីអ្នកតំណាងអង្គការអន្តរជាតិ​ដែល​ធ្វើការពាក់ព័ន្ធនឹងបរិស្ថាន តំណាងក្រសួងបរិស្ថាន ក៏ដូចជាអ្នកសារព័ត៌មានមកពីស្ថាប័នខុសៗគ្នា លោក Nick Marx អ្នកជំនាញអភិរក្ស​សត្វព្រៃ​នៃអង្គការសម្ព័ន្ធមិត្តសត្វព្រៃបានសាទរ និងថ្លែងអំណរគុណជាខ្លាំងចំពោះឳកាសក្នុងការផ្សព្វផ្សាយ ពីបញ្ហាអន្ទាក់លើសត្វព្រៃ​ដែល​លោកតែតែជួបប្រទះកន្លងមក។
លោក Nick Marx ជាបុរសជនជាតិអង់គ្លេសដែលរួមចំណែកមួយផ្នែកធំក្នុងការជួយសង្គ្រោះសត្វព្រៃនៅកម្ពុជាជាង ២០ឆ្នាំមកនេះ បាន​កត់សម្គាល់ពីបញ្ហាដែលនៅតែចោទចំពោះជីវិតសត្វព្រៃគឺ «អន្ទាក់»។
លោក Nick Marx បានមានប្រសាសន៍ដូច្នេះថា ៖
“មូលហេតុដែលសត្វព្រៃស្ទើរតែអស់ពីកម្ពុជា គឺដោយសារតែអន្ទាក់ អ្នកចូលក្នុងព្រៃមិនមែន​ដាក់អន្ទាក់តែមួយទេ គេដាក់អន្ទាក់រាប់រយ ម្យ៉ាងទៀត​ អន្ទាក់មិនមែន​ចាប់តែសត្វមួយប្រភេទទេ គឺគេ​ចាប់​សត្វគ្រប់ប្រភេទទាំងអស់។”
ក្នុងនោះផងដែរ គម្រោងដោះលែងសត្វចូលទៅក្នុងឧទ្យានអង្គរ ជាគម្រោងមួយក្នុងការស្រោចស្រង់ វត្តមានសត្វព្រៃឡើងវិញ ដោយការកសាង​ជម្រកដែលមានសុវត្ថិភាពសម្រាប់ពួកគេរស់នៅ។
អ្នកជំនាញរូបនេះបានបន្តឱ្យដឹងទៀតថា ៖
“យើង​ធ្លាប់​ដោះ​លែង​សត្វ​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ឧទ្យាន​អង្គរ​ច្រើន​ប្រភេទដូចជា សត្វ​តូច​ ​ស្វា​ព្រាហ្មណ៍ ឈ្លូស សំពោច ឆ្មាដាវ កីងកុង ក្ងោក និង​សត្វ​ភេ​…ពួកវា​រស់​នៅ​ក្នុង​ព្រៃ​អត់​មាន​បញ្ហា បញ្ហា​តែ១ គឺ​មនុស្ស​ចាប់​សត្វ។”
អ្វីដែលនាំឱ្យលោកមានការព្រួយបារម្ភគឺ ថ្មីៗនេះមានការលបលួចចូលដាក់អន្ទាក់សត្វនៅក្នុងតំបន់​ឧទ្យានអង្គរនេះ ហើយជាលទ្ធផលសត្វ​ភេ​ញី​មួយក្បាលបានស្លាប់។ ថ្វីត្បិតតែនេះជាករណីទី១ ប៉ុន្តែវាជាការគំរាមគំហែងដល់ការរស់នៅរបស់សត្វព្រៃ ខណៈដែលក្រសួងបរិស្ថាន អង្គការ​ពាក់ព័ន្ធ ក៏ដូចជាអាជ្ញាធរជាតិអប្សារា ខិតខំថែរក្សាសុវត្ថិភាពក្នុងតំបន់នេះយ៉ាងតឹងរឹង។ បើទោះបីជាមានការល្បាតក្ដី ប៉ុន្តែនៅ​តែ​មាន​ករណី​ខ្លះដែលមានចន្លោះប្រហោង ហើយដែលនេះគឺទាម ទារការចូលរួមពីប្រជាពលរដ្ឋបន្ថែមទៀត។​
លោក Nick Marx បានលើកឡើងថា ៖
“ខ្ញុំ​សុំ​ទាំង​អស់​គ្នា​កុំ​ដាក់​អន្ទាក់​ក្នុង​ព្រៃ ហើយខ្ញុំ​សុំ​រាជរដ្ឋាភិបាល ពង្រឹង​ច្បាប់​លើការដាក់ពិន័យឲ្យខ្លាំង​ជាង​មុន​ ដើម្បីការពារ​សត្វ​ព្រៃ​ពី​អន្ទាក់​ បើ​យើង​អត់​ធ្វើទេ​ សត្វព្រៃនឹងអស់ពីប្រទេសតែម្ដង។”
យ៉ាងណាមិញ អ្នកជំនាញរូបនេះក៏បានបង្ហាញពីគម្រោងក្នុងការដោះលែងសត្វបន្តទៀតដែរថា ៖
“យើង​មាន​គម្រោង​ដោះ​លែង​សត្វ​ច្រើន​ទៀត​​ដូច​ជា​នៅ​កោះកុង ប៉ុន្តែ​ការ​ដោះ​លែង​យើង​មិន​អាច​ដោះ​លែង​សត្វ​នៅ​កន្លែង​តែ​ ១​បាន​ នៅ​អង្គរ​យើង​មិន​អាច​ដោះ​លែង​ខ្លាឃ្មុំ​បាន​ដោយ​សារ​ព្រៃ​ធំ​ពេក​ ប៉ុន្តែ​នៅ​ទី​នេះ​ព្រៃ​ល្អ អាជ្ញាធរ​ល្អ ដែល​យើង​អាច​ដោះ​លែង​សត្វ​ដូចជា​ស្វា និងឈ្លោះបាន ប៉ុន្តែ​សត្វ​មួយ​ចំនួនទាល់​តែព្រៃ​ធំ​ជាងនេះ។”
ដោយឡែក នៅក្នុងដំណើរការនៃការដោះលែងសត្វព្រៃ គឺលោកមិនដោះលែងភ្លាមទេ ដោយនឹង​មានការដាក់សត្វនោះក្នុងទ្រុងក្នុងរយៈពេល ៥ ទៅ ៦ខែឲ្យពួកគេស្គាល់កន្លែងដែល​ត្រូវនៅសិន បន្ទាប់មកទើបលោក និងក្រុមការងារបើកទ្វារទ្រុងឲ្យសត្វទាំងនោះចូលទៅ​រស់នៅក្នុង​ព្រៃ​តែ​ម្ដង៕