Angkor Wildlife & Aquarium អភិរក្សសត្វកម្រ និងផ្តល់ការងារជូនប្រជាពលរដ្ឋ
សៀមរាប ​៖ ក្រៅពីជួយទាក់ទាញទេសចរអន្តរជាតិ និងក្នុងស្រុក ឧទ្យានកម្សាន្ត Angkor Wildlife & Aquarium បានជួយថែរក្សា និងអភិរក្សសត្វទឹកសាប ទឹកប្រៃ និងសត្វព្រៃ ដែលជាសត្វកម្រ។ ភ្ញៀវ​ទេសចរ​ទាំង​ក្នុង និង​ក្រៅ​ស្រុក ដែល​បាន​មក​លេង​ទី​នេះ គឹ​មិន​ត្រឹម​បាន​កម្សាន្ត​មើល​សត្វ​ប្លែក​ៗ​ និង​ស្រស់​ស្អាត​ប៉ុ​ណ្ណោះ​ទេ តែថែមទាំង​ទទួល​បាន​ចំណេះដឹង​ផ្សេង​ៗអំពី​សត្វព្រៃ​កម្រ​ និង​សត្វ​នៅ​ក្នុង​ទឹកសាប​ និង​ទឹកប្រៃ​ផង​ដែរ​។
លោក អុល វណ្ណដា អ្នកគ្រប់គ្រងទូទៅឧទ្យានកម្សាន្ត Angkor Wildlife & Acqurius បានឲ្យដឹងថា៖ ក្រុមហ៊ុនគ្រោងចំណាយទុនវិនិយោគប្រមាណ៧០លានដុល្លារ លើផ្ទៃដីទំហំ ១០០ហិកតា ប៉ុន្តែបច្ចុប្បន្នក្រុមហ៊ុនទើបតែធ្វើការអភិវឌ្ឍន៍បានចំនួន១១ហិកតាប៉ុណ្ណោះ ខណៈដែលបច្ចុប្បន្ននេះ ឧទ្យានកម្សាន្ត Angkor Wildlife & Acqurs បានផ្តល់ការងារឲ្យប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរចំនួន១៤០នាក់។
អ្នកគ្រប់គ្រង​ទូទៅ​នៃ​ឧទ្យាន​ Angkor Wildlife & Aquarium រូបនេះបានឱ្យ​ដឹង​ទៀតថា​ ៖
«នៅ​ទី​នេះ មាន​សត្វ​ចម្រុះ ដែលភាគ​ច្រើន​ជា​សត្វ​ក្នុងស្រុក ហើយ​សត្វ​ក្នុងស្រុក​យើង ខ្លះ​គឺជា​សត្វ​អភិរក្ស និង​សត្វ​មួយ​ចំនួន​ត្រូវ​បាន​នាំ​ចូល ប៉ុន្តែ​សុទ្ធតែ​ជា​សត្វ​ស្ថិត​នៅ​ក្នុងលក្ខខណ្ឌ​ការងារ​ និង​អភិរក្ស​ទាំងអស់ ព្រោះ​នៅ​ទី​នេះ​មិនមែន​ជា​សួនសត្វដែល​យើង​ទិញ​យក​មក​ដាក់​តាំង​បង្ហាញ​នោះ​ទេ តែ​ជា​កន្លែង​ដែល​ផ្តល់​ជម្រក​ឱ្យ​សត្វ ដើម្បី​ឱ្យ​សត្វ​មានការ​រស់នៅ​មួយ​ដ៏​ល្អ​ប្រសើរ ប្រ​សិន​ណា​វា​ឈឺ​យើង​នឹង​ជួយ ហើយ​ប្រសិនជា​កំពុង​មានការ​គំរាមកំ​ហែង យើង​ត្រូវ​ជួយ​សង្គ្រោះ​វា ​។ នៅ​ពេល​យើង​ជួយ​សង្គ្រោះ​បាន​ហើយ យើង​ត្រូវ​យក​វា​ទៅ​ប្រលែង​នៅ​ដែន​ជម្រក​អភិរក្ស​នៅ​សៀម​ប៉ា​ង» ​។
លោក អុល វណ្ណ​ដា បាននិយាយថា ៖​
«បន្ទាប់​ពី​​បាន​ទស្សនា​រួច​ហើយ ភ្ញៀវភាគច្រើន​​តែងតែ​លើក​ឡើង​ថា ហាក់​ទទួល​បាន​នូវ​បទ​ពិសោធន៍​ថ្មី​ៗ ដែល​មិន​ធ្លាប់​មាន​ពី​មុន​មក ពិសេស​ត្រី​ទឹកសាប​ (​ស្តេច​ត្រី​ទន្លេមេគង្គ​) ដូច​ជា ត្រី​រាជ​ និង ត្រី​គល់រាំង ត្រី​ប៉ា​សេ​អ៊ី ជាដើម ​។ សម្រាប់​ត្រី​ទឹកប្រៃ យើង​មាន​ដូច​ជា បបែល ​(​ច្រើន​ប្រភេទ​) ឆ្លាម (២ ​ទៅ​ ៣​ប្រភេទ​) និង​សត្វព្រៃ​មាន​ដូច​ជា ខ្លាធំ ភេ ខ្លាឃ្មុំ​ ។ យើង​មានផ្ទះ​សត្វ​ល្មូ​ន​ផង​ដែរ ដែល​មាន​ដូច​ជា​សត្វ​ពស់ ទាំង​មាន​ពិស​និង​អត់​ពិស ចំនួន​ច្រើន​ប្រភេទ ដូចនេះ​បងប្អូន​អាច​ដឹង​ថា​ពស់​ប្រភេទ​ណា​យើង​អាច​ទៅ​ជិត ពស់​ប្រភេទ​ណា​យើង​មិន​គួរ​ទៅ​ជិត​»។
ឧទ្យាន​កម្សាន្ត Angkor Wildlife & Aquarium មាន​ទីតាំង​ស្ថិត​នៅ​ភូមិ ខ្ចាស់ ឃុំ​ក្បូន ស្រុក​សូទ្រនិគម ក្នុង​ខេត្តសៀមរាប ​។ ឧទ្យាន​នេះ​បាន​បើក​ដំណើរការ​ជា​ផ្លូវការ កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​ ០១ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ​ ២០២២ ក្រោម​ទុន​វិនិយោគ​រួម​គ្នា​រវាង​ម្ចាស់​ភាគហ៊ុន​ខ្មែរ អា​មេ​រិ​ក និង​ជប៉ុន តម្លៃ​ ៧០ ​លាន​ដុល្លារ​អា​មេ​រិ​ក លើ​ផ្ទៃដី​សរុប ១០០​ ហិ​កតា (ស្ថិតក្នុងផែនការមេ)​។ តម្លៃ​សំបុត្រចូលទស្សនាសម្រាប់​ជនជាតិ​ខ្មែរ​តម្លៃពី​ ៥.៥០ ទៅ ១១ ដុល្លារ​ក្នុង​ម្នាក់ ​សម្រាប់​ភ្ញៀវ​បរ​ទសម្នាក់តម្លៃ២០​ដុល្លារ​​ ។
បច្ចុប្បន្ន​ទើបតែ​ដំណើរការ​គំរោង​ទី​១​លើ​ផ្ទៃដី ១០​ ហិ​កតា​ប៉ុណ្ណោះ គឺ​នៅ​មាន​គំរោង​ទី​ ២ ​និង​ទី​ ៣​បន្ថែម​ទៀត​ ។ ប្រសិនបើ​មានការ​គាំទ្រ​ពី​សំណាក់​ភ្ញៀវ​ជាតិ​និង​អន្តរជាតិ នោះ​យើង​នឹង​អាច​បន្ត​ទៅ​គំរោង​ទី​២​និង​ទី​៣ ដែល​អាច​ចេញ​ជា​រូបរាង​បន្តបន្ទាប់​ទៀត​។ បច្ចុបន្ន​ឧទ្យាន​នេះ​មាន​បុគ្គលិក​បម្រើ​ការងារ​មាន​ចំនួន​ ១៤០ ​នាក់ (១១ ​នាយកដ្ឋាន​និង​ផ្នែក​) តែ​ផ្នែក​អភិរក្ស​សត្វ​មាន​ត្រឹមតែ ១៦​នាក់​ប៉ុណ្ណោះ​ ៕