អ្នកជំនាញហិរញ្ញវត្ថុ ៖ មូលហេតុធំៗចំនួន ៤ អាចឱ្យមនុស្សជាច្រើនបាត់បង់ទ្រព្យសម្បត្តិ
ភ្នំពេញ ៖ ជារឿយៗ គេសង្កេតឃើញមានមនុស្សមួយចំនួនតែងជួបប្រទះនៅបញ្ហាផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ ដោយសារមិនចេះគ្រប់គ្រងប្រព័ន្ធហិរញ្ញវត្ថុផ្ទាល់ខ្លួនឱ្យបានត្រឹមត្រូវ ដែលជាហេតុបណ្តាលឱ្យបាត់បង់ទ្រព្យសម្បត្តិ និងអាចធ្លាក់ខ្លួនក្រ។ ដូច្នេះ ដើម្បីជៀសវាងបញ្ហាទាំងនេះ អ្នកជំនាញសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ បានលើកឡើងពីមូលហេតុធំៗចំនួន ៤ ដែលជាឬសគល់នៃបញ្ហាដែលគួរស្វែងយល់ឱ្យបានច្បាស់។
លោក ង៉ែត ជូ អ្នកជំនាញសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុមួយរូប បានលើកឡើងថា តាមបទពិសោធន៍របស់លោក ក៏ដូចជាការសង្កេតមើលទូទៅបានបង្ហាញថា មនុស្សជាច្រើនដែលជួបបញ្ហាបាត់បង់ទ្រព្យសម្បត្តិ និងអាចធ្លាក់ខ្លួនក្រ គឺកើតឡើងដោយសារមូលហេតុធំៗចំនួន ៤ រួមមាន ៖
១) ចំណាយហួសលទ្ធភាព៖ ការចំណាយទាក់ទងនឹងរបៀបនៃការរស់នៅ ការដើរកំសាន្ត ការចំណាយលើរបស់របរប្រើប្រាស់ និងផ្ទះសម្បែង។ល។ ជារើយៗមានមនុស្សជាច្រើននិយមរថយន្តទំនើប និងផ្ទះធំទ្រនំខ្ពស់ហួសពីលទ្ធភាពដែលខ្លួនមាន។ គួរចងចាំថា គ្រឿងអលង្កា រថយន្ត និងផ្ទះដែលមានតម្លៃថ្លៃមិនបានជួយរកចំណូល ឬមានការកើនតម្លៃនោះទេ។ ផ្ទុយទៅវិញវាគឺជាការចំណាយដែលជាបន្ទុកដ៏ធ្ងន់ធ្ងរ។ ដើម្បីប្រើប្រាស់គ្រឿងអលង្កា រថយន្ត និងផ្ទះឱ្យស្របនឹងលទ្ធភាពទ្រព្យទាំងនេះ គឺមិនគួរមានតម្លៃលើសពី ៣៣% នៃទ្រព្យសម្បត្តិសរុបដែលអ្នកមាននោះទេ។ ឧទាហរណ៍ ប្រសិនបើអ្នកមានទ្រព្យសម្បត្តិសុទ្ធ (ក្រោយទូទាត់បំណុលរួច) សរុប ៣០ ម៉ឺនដុល្លា តម្លៃសរុបនៃគ្រឿងអលង្កា រថយន្ត និងផ្ទះរបស់អ្នកគួរមានតម្លៃយ៉ាងច្រើនបំផុតត្រឹម ១០ ម៉ឺនដុល្លា។ ភាគរយនៃទ្រព្យសម្បត្តិដែលមិនចំរើនទាំងនេះធៀបនឹងទ្រព្យសម្បត្តិសុទ្ធសរុបកាន់តែទាបកាន់តែប្រសើរ ព្រោះការគ្រប់គ្រងទ្រព្យសម្បត្តិ និងចំណាយកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់។
២) ការប្រើបំណុលមិនបានត្រឹមត្រូវ ៖ ឬសគល់នៃការប្រើប្រាស់បំណុលមិនបានត្រឹមត្រូវគឺការប្រើប្រាស់បំណុលមិន​សំដៅ​បង្កើន​ផលចំណេញ បំណុលមានការប្រាក់ខ្ពស់ និងទំហំបំណុលធំហួសលទ្ធភាពសងត្រឡប់។ បំណុលដែលមានការប្រាក់ខ្ពស់ភាគច្រើនគឺជាបំណុលពីឈ្មួញចងការឯកជន និងតុងទីន ដែលជាធម្មតាមានការប្រាក់ប្រចាំខែចាប់ពី ៣% រហូតដល់ ២០% ក៏មាន។ ប្រសិនបើអ្នកមិនសូវមានចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុ អ្នកគួរប្រើប្រាស់តែកម្ចីពីធនាកគារ ឬគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុដែលជាស្ថាប័នផ្លូវការបានហើយ ហើយប្រើប្រាស់ឱ្យត្រូវគោលដៅក្នុងការបង្កើនចំណូល។
៣) ការវិនិយោគដែលមានហានិភ័យខ្ពស់ ៖ រាប់ទាំងការលេងតុងទីន និងការវិនិយោគទាំងឡាយណាដែលសន្យាថានឹងឱ្យប្រាក់​ចំណេញ​ខ្ពស់ ដូចជាការឱ្យចំណេញស្មើ១០០%នៃទុនវិនិយោគក្នុងរយៈពេល៣ឆ្នាំ។ ជាទូទៅមិនមានការវិនិយោគឯណាដែលអាចធានាថានឹងបានផលចំណេញរហូតដល់ទៅ៣៣%ក្នុងមួយឆ្នាំរហូតដល់ទៅ៣ឆ្នាំជាប់គ្នានោះទេ។ នេះគ្រាន់តែជាការខ្ចីចងការប្រាក់ក្នុងរូបភាពនៃការវិនិយោគដោយអោយការប្រាក់ខ្ពស់ និងគ្មានទ្រព្យធានាតែប៉ុណ្ណោះ។៤) ការមិនយល់ពីរបត់សេដ្ឋកិច្ច និងទីផ្សារ ៖ ការមិនយល់ពីរបត់សេដ្ឋកិច្ច និងទីផ្សារធ្វើអោយមនុស្សមិនបានត្រៀមខ្លួន និងសម្រេច​ចិត្តបាន​ត្រឹម​ត្រូវទាន់ពេលវេលាដែលអាចបញ្ជៀសបាននូវហានិភ័យនានា។ ឧទាហរណ៍ កាលពី៥-១០ឆ្នាំមុន មានមនុស្សជាច្រើនអាចរកប្រាក់ចំណេញ​បានច្រើនដោយគ្រាន់តែទិញផ្ទះទុកលក់យកចំណេញ។ ប៉ុន្តែប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះការផ្គត់ផ្គង់ផ្ទះមានច្រើនហួសពីតំរូវការទីផ្សារធ្វើអោយអ្នកដែលទិញផ្ទះទុកលក់យកចំណេញខ្លះត្រូវប្រឈមនឹងការរឹបអូសពីម្ចាស់បំណុល៕