អាជីវកម្មខ្នាតតូច គួរស្វែងយល់ពីគន្លឹះទាំង ៤ នេះ ដើម្បីគ្រប់គ្រងហិរញ្ញវត្ថុឱ្យបានត្រឹមត្រូវ
ភ្នំពេញ ៖ ការបង្កើតមុខរបរមួយ ឬក្រុមហ៊ុនមួយមិនមែនជារឿងងាយស្រួលដូចអ្វីដែលមនុស្សជាច្រើនគិតនោះទេ។ ម្ចាស់អាជីវកម្មខ្នាតតូចជាច្រើនត្រូវប្រឈមមុខនឹងការសម្រេចចិត្តផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុដ៏លំបាកមួយចំនួននៅក្នុងដំណាក់កាលដំបូងនៃការរីកលូតលាស់អាជីវកម្ម ឬក្រុមហ៊ុន ជាពិសេសនៅពេលនិយាយអំពីការស្វែងរកមូលនិធិ និងការកសាងអាជីវកម្មប្រកបដោយនិរន្តរភាព។
ប្រសិនបើគ្មានប្រភពចំណូលដើម្បីផ្តល់មូលនិធិគាំទ្រអាជីវកម្មរបស់ពួកគេ ម្ចាស់អាជីវកម្មខ្នាតតូចត្រូវមានការច្នៃប្រឌិត និងការគ្រប់គ្រងប្រាក់ដើម្បីផ្គត់ផ្គង់អាជីវកម្មរហូតដល់វាអាចឈរជើងបានដោយខ្លួនឯង។​
តើអ្នកកំពុងរកមើលវិធីដើម្បីធ្វើឱ្យអាជីវកម្មដំណើរការបានរលូនក្នុងនាមជាម្ចាស់អាជីវកម្មខ្នាតតូចមែនទេ? សូមពិចារណាពីគន្លឹះគ្រប់គ្រងលុយទាំងនេះសម្រាប់ការចាប់ផ្តើមអាជីវកម្មថ្មី៖
១. គ្រប់គ្រងលំហូរសាច់ប្រាក់ ៖ កង្វះលំហូរសាច់ប្រាក់គឺជាហេតុផលមួយក្នុងចំណោមហេតុផលភាគច្រើនដែលអាជីវកម្មបរាជ័យក្នុងដំណាក់កាលដំបូងនៃប្រតិបត្តិការ។ ការចាប់ផ្តើម និងដំណើរការអាជីវកម្មត្រូវចំណាយលុយ ប៉ុន្តែនៅពេលដែលអ្នកទើបតែចាប់ផ្តើម ទុនទាំងនោះអាចត្រូវការមកពីប្រភពផ្សេងៗ។
ក្រៅពីប្រភពនៃប្រាក់ចំណូល សូមតាមដានការចំណាយរបស់អ្នក និងប្រភពទុនរបស់អ្នក ដើម្បីប្រាកដថាលំហូរសាច់ប្រាក់របស់អ្នកគ្របដណ្តប់លើការចំណាយ និងធ្វើឱ្យក្រុមហ៊ុនរបស់អ្នកដំណើរការបានរលូន។ ប្រសិនបើការចំណាយលើទុនដែលមាន ហើយគណនីធនាគាររបស់អ្នកចាប់ផ្តើមអស់បន្តិចម្តងៗ អាជីវកម្មរបស់អ្នកនឹងអាចឈានដល់ទីបញ្ចប់។
ការគ្រប់គ្រងលំហូរសាច់ប្រាក់តម្រូវឱ្យមានការរក្សាការចំណាយឱ្យស្ថិតក្រោមការគ្រប់គ្រង និងធ្វើឱ្យប្រាកដថាអ្នកមានមូលនិធិគ្រប់គ្រាន់ដើម្បីគាំទ្រដល់ប្រតិបត្តិការអាជីវកម្មណាក៏ដោយដែលចាំបាច់។ ក្នុងនាមជាអ្នកដឹកនាំអាជីវកម្ម អ្នកនឹងត្រូវធ្វើការសម្រេចចិត្តដោយប្រុងប្រយ័ត្នទាក់ទងនឹងការគ្រប់គ្រងលំហូរសាច់ប្រាក់។
២. បែងចែកហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់អាជីវកម្មឱ្យបានច្បាស់លាស់ ៖ កុំរង់ចាំរហូតដល់អ្នកបង្កើតបានប្រាក់ចំណូលទើបបង្កើតគណនីធនាគារដាច់ដោយឡែកសម្រាប់អាជីវកម្មរបស់អ្នក។ ការលាយបញ្ចូលគ្នារវាងការចំណាយផ្ទាល់ខ្លួន និងអាជីវកម្មធ្វើឱ្យពិបាកក្នុងការមើលថាតើអាជីវកម្មរបស់អ្នកមានលុយប៉ុន្មាន។
បង្កើតគណនីត្រួតពិនិត្យអាជីវកម្ម និងប្រើប្រាស់វាសម្រាប់រាល់ការចំណាយអាជីវកម្ម ទាំងធំ និងតូច។ តាមរយៈការបង្កើតកន្លែងជាក់លាក់សម្រាប់ប្រាក់របស់ក្រុមហ៊ុន អ្នកនឹងធ្វើឱ្យវាកាន់តែងាយស្រួលក្នុងការគ្រប់គ្រងលំហូរសាច់ប្រាក់ និងតាមដានសុខភាពហិរញ្ញវត្ថុរបស់ក្រុមហ៊ុនអ្នក។
៣. តាមដានចំណាយ ៖ នៅពេលអ្នកឈានជើងចូលធ្វើអាជីវកម្ម អ្នកត្រូវតែមានការកត់ត្រា និងតាមដានរាល់ការចំណាយឱ្យបាន់ច្បាស់លាស់​ ថាតើការចំណាយត្រូវទាំងនោះត្រូវចំគោលអាជីវកម្មរបស់អ្នកដែរ ឬទេ ដើម្បីចៀសវាងការចំណាយមិនចាំបាច់ ដែលវាអាចឈានដល់ការបង់ប្រាក់ដោយមិនដឹងខ្លួន។
៤. ជ្រើសរើសប្រភេទប្រភពទុនច្បាស់លាសដើម្បីពង្រីកអាជីវកម្ម ៖ នៅពេលអាជីវកម្មរបស់អ្នកចាប់ផ្តើមរីកលូតលាស់កាន់តែខ្លាំង  អ្នកអាចពិចារណាប្រើប្រាស់កម្ចី ដើម្បីផ្តល់ការជំរុញផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុដែលនឹងអនុញ្ញាតឱ្យអាជីវកម្មរបស់អ្នករីកចម្រើន។ ដូច្នេះ កម្ចីពីគ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុផ្លូវការគឺប្រភពទុនដ៏សស័ក្ដិសមសម្រាប់ការពង្រីកអាជីវកម្មរបស់អ្នក ព្រោះកម្ចីផ្លូវការមានច្បាប់ការពារ មានខសន្យាត្រឹមត្រូវ និងអត្រាការប្រាក់ទាបជាងកម្ចីក្រៅផ្លូវការ និងមានហានិភ័យខ្លាំងសម្រាប់អាជីវកម្ម៕