វិស័យធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា នៅតែមានភាពធន់ ទោះទទួល​រង​ផល​ប៉ះពាល់​ពីកត្តា​ខាងក្រៅ​និងខាង​ក្នុងក្ដី
ភ្នំពេញ ៖ យោងតាម​របាយការណ៍របស់​ធនាគារ​ជាតិនៃកម្ពុជា​ (NBC) បានបង្ហាញថា ប្រព័ន្ធធនាគារ​កម្ពុជាបន្ត​រក្សា​បានភាពធន់ និងរឹងមាំ ខណៈទទួល​រង​ផល​ប់ះពាល់​ដោយប្រយោលពីភាព​មិន​ប្រាកដ​ប្រជា​នៃកត្តា​ខាងក្រៅ រួមជាមួយនឹងបញ្ហា​ប្រឈម​ក្នុងស្រុកយ៉ាងណាក្ដី ដោយក្នុងនោះទ្រព្យសកម្ម​របស់ធនាគារ​បានកើនឡើង​ ៩,៥ភាគរយ ខណៈឥណទាន​ក៏បាន​បន្ត​កើន ៤,១ភាគរយ ។
របាយការណ៍ក៏បានបង្ហាញពី​កំណើន​រឹង​មាំនៃប្រាក់​បញ្ញើ​ ដោយបាន​រក្សា​ក្នុង​អត្រា​១៤,៧ភាគរយ ឆ្លុះបញ្ចាំពីជំនឿទុកចិត្ត​មកលើ​ប្រព័ន្ធធនាគារ ខណៈដែលឥណទានមិនដំណើរការ​បន្ត​និន្នាការ​កើនឡើង​ដល់ ៨,៩ភាគរយ ប៉ុន្តែត្រូវ​បានធ្វើ​សំវិធាន​ធន​ប្រមាណ​ ៦៧,៥ភាគរយ​។ ដោយឡែក ដើមទុន និង​សន្ទនីយភាព ក៏ត្រូវ​បានរក្សា​នៅកម្រិត​ខ្ពស់​ជាង​បទប្បញ្ញតិ្ត ដោយអនុបាត​ភាពគ្រប់គ្រាន់​នៃដើមទុន​មានកម្រិត​ ២១,៩ភាគរយ សម្រាប់​គ្រឹះស្ថាន​ធនាគារ​ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ទទួលប្រាក់​បញ្ញើ​ និង ៣១,៤ភាគរយ ​សម្រាប់គ្រឹះស្ថាន​ធនាគារ​ និងហិរញ្ញវត្ថុ​មិនទទួល​ប្រាក់​បញ្ញើ​ ហើយអនុបាត​សន្ទនីយភាព​មានកម្រិត​ ១៧៧,៣ភាគរយ សម្រាប់គ្រឹះស្ថាន​ធនាគារ​ និងហិរញ្ញវត្ថុ​ទទួលប្រាក់​បញ្ញើ​ ។​ ទន្ទឹម​នេះ ការត្រួតពិនិត្យ​គ្រឹះស្ថាន​ធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុ ត្រូវបានពង្រឹង​ជា​ប្រចាំដោយផ្អែកលើ​ហានិភ័យ​ និងទស្សនៈអនាគត ហើយការ​ចុះត្រួតពិនិត្យ​ដល់ទីកន្លែង​ត្រូវបានធ្វើឡើង​ចំពោះ ៥៥គ្រឹះស្ថាន ។​
លោកបណ្ឌិត​ អ៊ិន ចាន់​នី ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិធនាគារ​អេស៊ីលីដា ភីអិលស៊ី បានមានប្រសាសន៍ថា ដូច​ដែល​អគ្គទេសាភិបាល​ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា​បានបញ្ជាក់កន្លងមក វិស័យ​ធនា​គា​រ​នៅកម្ពុជា​ឆ្នាំ២០២៥​ នៅតែបន្តរឹង​មាំ ដោយសារតែបណ្ដា​ប្រតិបត្តិករធនាគារ​នៅកម្ពុជា មាន​អាជ្ញាធរ អាណាព្យា​បាល​មានភាពខ្លាំងពូកែ និងរឹង​មាំ ដោយ​បានដាក់​ចេញនូវ​បទប្បញ្ញតិ្ត​នានា ដូចជា​ បទប្បញ្ញត្តិសាច់​ប្រាក់ទំនេរ បទ​ប្បញ្ញត្តិ​ស្ដីអំពីភាពគ្រប់គ្រាន់​នៃដើមទុន និងបទប្បញ្ញតិ្ត​ទាំង​ឡាយ​ដែលធ្វើឱ្យវិស័យធនាគារ​មានសុខភាពល្អ ។​
លោកបណ្ឌិត​បញ្ជាក់ថា ៖
«ដូច​ដែល​យើង​គ្រប់គ្នា​បានដឹងថា វិស័យ​ធនាគារ​ គឺជា​ឆ្អឹង​ខ្នងសម្រាប់​​ទ្រទ្រង់​សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា​ ដូច្នេះហើយ ​យើងត្រូវការ​ឱ្យវិស័យ​ធនាគារ​រឹង​មាំ​​ដើម្បីទ្រទ្រង់​សេដ្ឋកិច្ច ពីព្រោះថា​ធនាគារ​គឺកន្លែង​ដែល​រក្សាទុក​ទ្រព្យសម្បត្តិរបស់ពលរដ្ឋ​​ដែល​ខិតខំប្រឹង​ប្រែងរក និងសន្សំទុកក្នុង​ធនាគារ​»។
លោក​បណ្ឌិត​បន្ថែមថា បើតាម​របាយការណ៍ សេចក្ដីថ្លែងការណ៍របស់​ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បង្ហាញថា ​​វិស័យធនាគារ​មានភាពរឹង​មាំ ថ្វីត្បិតថាមានការ​ប្រឈមខ្លះពី​វិបត្តិកូវីដ​១៩ សង្គ្រាម​ ។ នៅ​ក្នុង​វិបត្តិទាំង​នោះ  ​គុណភាពទ្រព្យសកម្មក្នុងវិស័យធនាគារ មិន​សូវ​ល្អទេ​ ប៉ុន្តែអាច​ការពារ​បាន​ ដែលសបញ្ជាក់ថា ទោះបីជា​ស្ថិតនៅក្នុងស្ថានភាពពិបាក​យ៉ាង​ណា​ក៏វិស័យធនាគារ​នៅតែរឹងមាំ ។
លោកបណ្ឌិត​បាន​បញ្ជាក់ថា​ វិស័យ​ធនាគារ​នៅកម្ពុជា​ មានការជឿទុក​ចិត្តកាន់តែខ្លាំងពីប្រជាពលរដ្ឋ ជាក់ស្ដែង​កំណើន​ប្រាក់​បញ្ញើ​សន្សំ​ក្នុងប្រព័ន្ធធនាគារ​មានកម្រិត​ខ្ពស់ ហើយការ​កើនឡើង​ខ្ពស់នៃប្រាក់​បញ្ញើ​នេះ ដោយសារតែ​អតិថិជនដែល​រកស៊ី​ចំណេញ ហើយសល់​ប្រាក់ពីការ​ប្រើប្រាស់​ បានយកប្រាក់ទាំង​នោះទុកក្នុងធនាគារ ។​ នៅក្នុងឆ្នាំ២០២៥​កន្លងទៅ កំណើន​ប្រាក់​បញ្ញើ​បានកើនឡើងរហូតដល់១៤ភាគរយ ។ ចំណែកធនាគារ​អេស៊ីលីដា​វិញ ប្រាក់បញ្ញើ​ក៏មានកំណើនប្រមាណ ១២ភាគរយ ខណៈកំណើន​ឥណទាន​មានប្រមាណ ៧ភាគរយ ស្រ​បនឹង​ទ្រព្យសកម្ម​ទាំង​មូល​មានប្រមាណ ១២​ភាគរយ ។
លោកជំទាវ​បណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល​ធនាគារ​ជាតិ​នៃកម្ពុជា នៅក្នុង​ឱកាស​សន្និបាត​បូក​សរុបការងារ​របស់ធនាគារជាតិ​កាលពីពេលថ្មីៗនេះ បានថ្លែងថា ស្ថិតក្នុងភាពមិនប្រាកដប្រជាខ្ពស់ ដោយសារស្ថានភាពភូមិសាស្ត្រនយោបាយ និងសេដ្ឋកិច្ចដែលបន្តមានសភាពតានតឹង និងលក្ខខណ្ឌហិរញ្ញវត្ថុអន្តរជាតិរឹតត្បិត នៅឆ្នាំ២០២៥ សេដ្ឋកិច្ចពិភពលោកត្រូវបានប៉ាន់ស្មានថាមានកំណើនយឺត។ សម្រាប់កម្ពុជា បើទោះជាមានកំណើនទាបជាងឆ្នាំ២០២៤ និងការរំពឹងទុកកាលពីដើមឆ្នាំ២០២៥ សេដ្ឋកិច្ចត្រូវបានប៉ាន់ស្មានថាសម្រេចបានកំណើន ៥ភាគរយ​ ដែលគាំទ្រជាចម្បងដោយកំណើននៃការនាំចេញ ទាំងផលិតផលកម្មន្តសាលកាត់ដេរ និងមិនមែនកាត់ដេរ។
លោកជំទាវ​បណ្ឌិត​ បានបន្តថា ស្ថិរភាពម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ច និងការគ្រប់គ្រងទុនបម្រុងអន្តរជាតិប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព បានធ្វើឱ្យទុនបម្រុងអន្តរជាតិកើនឡើងពី ២២,៣% ដល់ ២៧,៥ ប៊ីលានដុល្លារអាម៉េរិក ស្មើនឹងប្រមាណ ៨ខែ នៃការនាំចូលទំនិញ និងសេវាសម្រាប់គ្រាបន្ទាប់ ដែលត្រូវបានបន្តចាត់ទុកថាមានកម្រិតខ្ពស់សមស្រប ៕
ជប៉ុន ផ្តល់ជំនួយ ១,៥ លានដុល្លារ ជួយសហគមន៍ដែលរងផលប៉ះពាល់ដោយជម្លោះព្រំដែន
ជប៉ុន ផ្តល់ ១,៥ លានដុល្លារ ជួយគាំទ្រដល់ការស្ដារជីវភាពរស់នៅ និងលើកកម្ពស់អាហារូបត្ថម្ភសហគមន៍ដែលរងផលប៉ះពាល់ដោយជម្លោះព្រំដែនកម្ពុជា-ថៃ