ស្ករត្នោតសរីរាង្គកំពង់ស្ពឺ កំពុងតម្រូវការខ្ពស់ក្នុងទីផ្សារអន្តរជាតិ
តម្រូវការស្ករត្នោតដែលផលិតនៅខេត្តកំពង់ស្ពឺ ក្រោមស្លាកសមាគម បាន និងកំពុងមានតម្រូវការខ្ពស់នៅក្នុងស្រុក ជាពិសេសថែមទាំងអាចទទួលបានចំណែកទីផ្សារថ្មីបន្ថែមទៀតនៅប្រទេសឥណ្ឌា។
បានឱ្យដឹងថា បរិមាណស្ករត្នោត ដែលនឹងត្រូវនាំចេញក្នុងរដូវកាលខាងមុខ នឹងមានកំណើនខ្ពស់ព្រោះសមាគមរកបានទីផ្សារថ្មី នៅក្នុងប្រទេសឥណ្ឌាដែលទើបដាក់បញ្ជាទិញក្នុងបរិមាណរហូតដល់ 1000 តោន។
“សព្វថ្ងៃនេះ យើងមាន 170 គ្រួសារដែលជាសមាជិកសមាគម បានជួយលើកកម្ពស់ស្ករត្នោតខេត្តកំពង់ស្ពឺយ៉ាងល្អ ដែលយ៉ាងហោចណាស់អាចផលិតស្ករត្នោតបានប្រហែល 350 តោនក្នុងមួយរដូវ ដោយចាប់ផ្តើមពីខែធ្នូ ដល់ខែឧសភា ហើយចំនួនពាក់កណ្តាលនៃស្ករដែលផលិតបានគឺត្រូវបានសមាគមធ្វើការនាំចេញ។
ការបញ្ជាក់របស់ លោក សំ សារឿន
“ស្ករត្នោតខ្មែរទទួលបានប្រជាប្រិយភាពនៅក្នុងបណ្តាប្រទេសសហគមន៍អ៊ឺរ៉ុបដូចជាអង់គ្លេស អាឡឺម៉ង់ អេស្បាញ និងដោយឡែកបារាំងបាននាំចូលស្ករស20តោនជារៀងរាល់ឆ្នាំពីសមាគម”។
លោក សំ សារឿន បានមើលឃើញថា ចំនួនស្ករដែលសមាគមផលិតបានក្នុងមួយឆ្នាំៗ នៅមិនទាន់អាចបំពេញតម្រូវការក្នុងស្រុក និងក្រៅស្រុកបាននៅឡើយទេ ពោលគឺតម្រូវការក្នុងស្រុកត្រូវការស្ករយ៉ាងហោចណាស់ក៏ជាង100 ទៅ 200តោនក្នុងមួយឆ្នាំៗ។ ចំណែកឯការនាំចេញទៅក្រៅប្រទេសវិញនៅមិនទាន់អាចបំពេញតាមតម្រូវការបានពេញលេញនៅឡើយដែរ។
សមាគមបានលក់ស្ករត្នោតទៅកាន់ក្រុមហ៊ុនកែច្នៃ និងនាំចេញ ក្នុងតម្លៃប្រហែល 1325 ដុល្លារក្នុងមួយតោន ហើយស្ករទាំងនោះ ត្រូវបានប្រមូល និងកែច្នៃនៅស្រុកចំនួន3 គឺស្រុកឧដុង្គ ស្រុកសំរោងទង ក្នុងខេត្តកំពង់ស្ពឺ និងស្រុកអង្គស្នួលក្នុងខេត្តកណ្តាល។
ក្រុមហ៊ុនកែច្នៃ និងនាំចេញស្ករត្នោតកំពង់ស្ពឺ ដែលផលិតនៅស្រុកចំនួន3 នេះ ត្រូវបានចុះបញ្ជីជាផលិតផលការពារដោយសហគមន៍អ៊ឺរ៉ុបកាលពីខែមេសាឆ្នាំ 2019 ។ ស្ករត្នោតជាផលិតផលកម្ពុជាទី2 ដែលទទួលបានវិញ្ញាបនបត្រ GI បន្ទាប់ពីម្រេចកំពតបានចុះបញ្ជីកាលពីខែកុម្ភៈឆ្នាំ2016ហើយនៅខែតុលាឆ្នាំ 2017
ប្រទេសកម្ពុជាបានដាក់ពាក្យស្នើសុំចុះបញ្ជីឈ្មោះ “ស្ករត្នោតកំពង់ស្ពឺ” ជា PGI នៅក្នុងលិខិតជាផ្លូវការនៃសហភាពអឺរ៉ុប។បន្ទាប់ពីទទួលបានវិញ្ញាបនប័ត្រ GI តម្លៃស្ករត្នោតក៏បានកើនឡើង 3 ដងពី 2000-2500 រៀល-ដល់ 6000-7000 រៀលក្នុង1 គីឡូក្រាម។ រចនាដោយ Article
ក្រុមការងារទៅលើការរចនាអត្ថបទ លោក ណយចិត្រ្តា បានបញ្ចប់ការសិក្សាថ្នាកបរិញ្ញាបត្រផ្នែកព័ត៍មានវិទ្យាមកពីសាកលវិទ្យាល័យ ន័រតុន ។ បច្ចុប្បន្ន លោកជាអ្នករចនាក្រាហ្វិកចនៅស្ថាប័នប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអប្សរា មេឌា សឺវីស (Apsara Media Services) ក្រុមការងារផ្នែករចនាគេហទំព័រ រចនាដោយ លោក ណយ ​ចិត្រ្តា Article
ក្រុមការងារទៅលើការរចនាអត្ថបទ ក្រុមការងារផ្សេងទៀត លោក ណយចិត្រ្តា បានបញ្ចប់ការសិក្សាថ្នាកបរិញ្ញាបត្រផ្នែកព័ត៍មានវិទ្យាមកពីសាកលវិទ្យាល័យ ន័រតុន ។ បច្ចុប្បន្ន លោកជាអ្នករចនាក្រាហ្វិកចនៅស្ថាប័នប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអប្សរា មេឌា សឺវីស (Apsara Media Services) ក្រុមការងារផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រុមការងារផ្សេងទៀត លោក នុត រិទ្ធី គឺជាអ្នករចនា សហគ្រិន និងជាអ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មបន្ទាប់ពីលោកបានបញ្ចប់ការសិក្សាជាន់ខ្ពស់ផ្នែករចនាផលិតផលនៅទីក្រុងប៉ារីស។ បច្ចុប្បន្នលោកជាស្ថាបនិក និងជានាយកប្រធាន (នាយកប្រតិបត្តិ) នៃក្រុមហ៊ុន នុត-ឌីស៊ាញ (Nouth-Design) នៅប្រទេសបារាំង និងនៅប្រទេសកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកជានាយកប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ សម្រាប់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអប្សរា មេឌា សឺវីស (Apsara Media Services)៕ ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ រចនាដោយ លោក ណយ​ ចិត្រ្តា ក្រុមការងារផ្សេងទៀត លោក នុត រិទ្ធី គឺជាអ្នករចនា សហគ្រិន និងជាអ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មបន្ទាប់ពីលោកបានបញ្ចប់ការសិក្សាជាន់ខ្ពស់ផ្នែករចនាផលិតផលនៅទីក្រុងប៉ារីស។ បច្ចុប្បន្នលោកជាស្ថាបនិក និងជានាយកប្រធាន (នាយកប្រតិបត្តិ) នៃក្រុមហ៊ុន នុត-ឌីស៊ាញ (Nouth-Design) នៅប្រទេសបារាំង និងនៅប្រទេសកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកជានាយកប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ សម្រាប់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអប្សរា មេឌា សឺវីស (Apsara Media Services)៕ ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក នុត រិទ្ធី ទៅមើលអត្ថបទវិញ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក នុត រិទ្ធី ក្រុមការងារផ្សេងទៀត ទៅមើលអត្ថបទវិញ Article
ក្រុមការងារទៅលើការរចនាអត្ថបទ លោក ណយចិត្រ្តា បានបញ្ចប់ការសិក្សាថ្នាកបរិញ្ញាបត្រផ្នែកព័ត៍មានវិទ្យាមកពីសាកលវិទ្យាល័យ ន័រតុន ។ បច្ចុប្បន្ន លោកជាអ្នករចនាក្រាហ្វិកចនៅស្ថាប័នប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអប្សរា មេឌា សឺវីស (Apsara Media Services) ក្រុមការងារផ្នែករចនាគេហទំព័រ រចនាដោយ លោក ណយ ចិត្រ្តា ក្រុមការងារផ្សេងទៀត លោក នុត រិទ្ធី គឺជាអ្នករចនា សហគ្រិន និងជាអ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មបន្ទាប់ពីលោកបានបញ្ចប់ការសិក្សាជាន់ខ្ពស់ផ្នែករចនាផលិតផលនៅទីក្រុងប៉ារីស។ បច្ចុប្បន្នលោកជាស្ថាបនិក និងជានាយកប្រធាន (នាយកប្រតិបត្តិ) នៃក្រុមហ៊ុន នុត-ឌីស៊ាញ (Nouth-Design) នៅប្រទេសបារាំង និងនៅប្រទេសកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកជានាយកប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ សម្រាប់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអប្សរា មេឌា សឺវីស (Apsara Media Services)៕ ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក នុត រិទ្ធី ក្រុមការងារផ្សេងទៀត ទៅមើលអត្ថបទវិញ Article
ក្រុមការងារទៅលើការរចនាអត្ថបទ លោក ណយចិត្រ្តា បានបញ្ចប់ការសិក្សាថ្នាកបរិញ្ញាបត្រផ្នែកព័ត៍មានវិទ្យាមកពីសាកលវិទ្យាល័យ ន័រតុន ។ បច្ចុប្បន្ន លោកជាអ្នករចនាក្រាហ្វិកចនៅស្ថាប័នប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអប្សរា មេឌា សឺវីស (Apsara Media Services) ក្រុមការងារផ្នែករចនាគេហទំព័រ រចនាដោយ លោក ណយ ចិត្រ្តា លោក នុត រិទ្ធី គឺជាអ្នករចនា សហគ្រិន និងជាអ្នកដឹកនាំអាជីវកម្មបន្ទាប់ពីលោកបានបញ្ចប់ការសិក្សាជាន់ខ្ពស់ផ្នែករចនាផលិតផលនៅទីក្រុងប៉ារីស។ បច្ចុប្បន្នលោកជាស្ថាបនិក និងជានាយកប្រធាន (នាយកប្រតិបត្តិ) នៃក្រុមហ៊ុន នុត-ឌីស៊ាញ (Nouth-Design) នៅប្រទេសបារាំង និងនៅប្រទេសកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនឹងនេះ លោកជានាយកប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ សម្រាប់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអប្សរា មេឌា សឺវីស (Apsara Media Services)៕ ប្រធានផ្នែករចនាគេហទំព័រ ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងត្រួតពិនិត្យដោយ លោក នុត រិទ្ធី ក្រុមការងារផ្សេងទៀត ទៅមើលអត្ថបទវិញ