គម្រោងសាងសង់អាកាសយានដ្ឋានខ្នាតតំបន់នៅខេត្តមណ្ឌលគិរីដែលត្រូវបានទទួលការឯកភាពពីសំណាក់សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃប្រទេសកម្ពុជាចុះហត្ថលេខាលើសេចក្តីសម្រេចកាលពីថ្ងៃទី១០ ខែកុម្ភៈកន្លងទៅនោះ ត្រូវបានក្រុមហ៊ុនវិនិយោគស្នើសុំពន្យារពេលដោយរង់ចាំស្ថានភាពនៃវិបត្តិជំងឺកូវីដមានភាពថមថយបន្តិច។
ស្ថិតនៅក្នុងគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រទេសជាតិឲ្យកាន់តែមានភាពជឿនលឿន និងអាចជួយទ្រទ្រង់នូវកំណើនសេដ្ឋកិច្ចបានយ៉ាងល្អនោះ វិស័យអាកាសចរណ៍គឺជាវិស័យមួយក្នុងចំណោមវិស័យដទៃទៀតដែលទទួលបានការយកចិត្តទុកដាក់ពីសំណាក់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាក្នុងការបង្កើនកិច្ចអភិវឌ្ឍន៍ជាបន្តបន្ទាប់ ជាក់ស្ដែងនៅក្នុងអំឡុងពេល៤-៥ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ សន្ទុះនៃគម្រោងអភិវឌ្ឍកើតមានជាបន្តបន្ទាប់ក្រោមការចូលរួមពីសំណាក់វិស័យឯកជន។
ដោយឡែកសម្រាប់គម្រោងសាងសង់អាកាសយានដ្ឋានថ្មីខេត្តមណ្ឌលគីរី ដែលទទួលបានឯកភាពពីសំណាក់ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ត្រូវបានក្រុមហ៊ុនវិនិយោគដាក់សំណើសុំធ្វើការពន្យារពេលសាងសង់ ដោយរង់ចាំរហូតដល់ភាពប្រឈមនឹងវិបត្តិជំងឺកូវីដ-១៩មានភាពថមថយជាងនេះបន្តិច។
បើតាមអ្នកនាំពាក្យរដ្ឋលេខាធិការដ្ឋានអាកាសចរស៊ីវិលលោក ស៊ិន ចាន់សិរីវុត្ថា បានលើកឡើងថា កិច្ចពិភាក្សាពីគម្រោងសាងសង់អាកាសយានដ្ឋានខេត្តមណ្ឌលគីរីអាចនឹងត្រូវធ្វើឡើងសាជាថ្មី ដោយបច្ចុប្បន្ននេះក្រុមហ៊ុនបានស្នើពន្យារពេលរហូតដល់ចុងឆ្នាំ២០២១ ដោយសារវិបត្តិកូវីដ-១៩ កំពុងរីករាលដាលខ្លាំងនៅកម្ពុជា។
«ប្រហែលជាមានការយឺតយ៉ាវតិចតួចក្នុងការចាប់ផ្ដើម ដោយពីមុនយើងរំពឹងថាពាក់កណ្ដាលឆ្នាំ២០២១ ប៉ុន្តែប្រហែលជាចុងឆ្នាំ ២០២១ ទើបយើងអាចចាប់ផ្ដើមដំណើរការរៀបចំឯកសារផ្សេងៗ និងការចរចារផ្សេងៗបាន»
លោកបន្តលើកឡើងពីមូលហេតុនៃការពន្យារពេលនេះថា កាលពីមុនផ្ទុះព្រឹត្តិការណ៍សហគមន៍២០កុម្ភៈ ដំណើរការលើគម្រោងសាងសង់ព្រលានយន្ដហោះនានានៅកម្ពុជា គឺមិនមានទទួលរងនូវផលប៉ះពាល់អ្វីទេ ពោលគឺមានដំណើរការទៅយ៉ាងរលូន ប៉ុន្តែបន្ទាប់ពីផ្ទុះព្រឹត្តិការសហគមន៍នេះ ពិតជាមានផលប៉ះពាល់ដល់ដំណើរការនានាក្នុងកម្រិតមួយ។ នោះគឺដោយសារតែការដាក់ចេញនូវវិធានការជាបន្តបន្ទាប់របស់រាជរដ្ឋាភិបាលដែលធ្វើឲ្យការធ្វើដំណើរមានការយឺតយ៉ាវ រីឯនៅតាមការដ្ឋានអាកាសចរណ៍មួយចំនួន បុគ្គលិកមានការឆ្លងនូវជំងឺកូវីដ១៩ ដែលទាមទារឲ្យបិទកន្លែងធ្វើការមួយរយៈ។
លោកបន្តគូសបញ្ជាក់ទៀតថា ការដ្ឋានអាចគ្រប់គ្រងការឆ្លងបាន ប៉ុន្តែការផ្អាកមួយរយៈនោះបានទាញពេលវេលាដែលបានរំពឹងថានឹងលឿននោះឲ្យទៅជាយឺតទៅវិញ។
គួរបញ្ជាក់ថា គ្រប់គម្រោងសាងសង់ និងធ្វើឲ្យប្រសើរឡើងនូវអាកាសយានដ្ឋានទាំងអស់រាប់ទាំងខ្នាតអន្តរជាតិ និងក្នុងតំបន់ត្រូវបានបើកការដ្ឋានសាងសង់ជាបន្តបន្ទាប់នៅតាមបណ្ដាខេត្តគោលដៅទេសចរណ៍ និងសេដ្ឋកិច្ចសំខាន់ៗ ក្នុងគោលបំណងសម្រួលការធ្វើដំណើរ ការដឹកជញ្ជូន ព្រមទាំងជាការទាក់ទាញដល់បណ្ដាអ្នកវិនិយោគ និងភ្ញៀវទេសចរជាតិ និងអន្តរជាតិផងដែរ។ ដោយឡែក អាកាសយានដ្ឋាននៅខេត្តមណ្ឌលគិរីនឹងត្រូវសាងសង់លើផ្ទៃដីទំហំ ៣០០ ហិកតា ជាមួយទុនវិនិយោគប្រមាណ ៨០ លានដុល្លារ ស្ថិតនៅចម្ងាយជាង ២០ គីឡូម៉ែត្រពីក្រុងសែនមនោរម្យ។ ជាមួយគ្នានេះ ក្រុមហ៊ុនដែលត្រូវបានជ្រើសរើសក្នុងការអភិវឌ្ឍគម្រោងសាងសង់ គឺក្រុមហ៊ុន PIG ដែលក្រុមហ៊ុននឹងតម្រូវទទួលរ៉ាប់រងលើចំណាយនៃការសិក្សាពីលទ្ធភាពគម្រោងដោយរដ្ឋលេខាធិការដ្ឋានអាកាសចរស៊ីវិលកម្ពុជា៕