បរទេស៖ យោងតាមការបញ្ជាក់ដោយក្រុមហ៊ុនចែកចាយឧបករណ៍ IT ដ៏ធំមួយរបស់ប្រទេសថៃនៅថ្ងៃអង្គារនេះបានឲ្យដឹងថា កំព្យូទ័រថ្មីៗនៅតែបន្តកើនឡើងតម្លៃនៅឡើយក្នុងពេលដែលសាកលលោកកំពុងខ្វះខាតខ្លាំងទៅលើផលិតផលបន្ទះឈីប ជាពិសេសតម្រូវការកើនឡើងយ៉ាងខ្លាំងនៃការប្រើប្រាស់ឧបករណ៍ប្រភេទនេះពីសំណាក់អ្នកធ្វើការងារពីផ្ទះ។
លោក Somsak Pejthaveeporndej ប្រធានប្រតិបត្តិនៃក្រុមហ៊ុន VST ECS ជាក្រុមហ៊ុនចែកចាយឧបករណ៍បច្ចេកវិទ្យាដ៏ធំមួយរបស់ថៃនៅក្នុងតំបន់ផងបាននិយាយថា ពិភពលោកកំពុងជួបប្រទះទៅនឹងបញ្ហាកង្វះខាតនៃគ្រឿងបន្លាស់ និងឧបករណ៍ចាំបាច់មួយចំនួនដូចជាកំព្យូទ័រជាដើម។
លោកបន្តឲ្យដឹងថា ស្តុកទំនិញជាប្រភេទកំព្យូទ័ររបស់ក្រុមហ៊ុនកន្លងមកមុនពេលបញ្ហាកូវីដជាធម្មតាគឺមានចំនួនអាចសល់រហូតទៅដល់ 30ថ្ងៃ ប៉ុន្តែចាប់តាំងតែពីឆ្នាំទៅមកស្តុករបស់ខ្លួនបានធ្លាក់ចុះមកនៅសល់តែ 14 ឬ 15 ថ្ងៃប៉ុណ្ណោះ ប៉ុន្តែលោកសង្ឃឹមថាស្ថានភាពនេះនឹងអាចត្រឡប់ទៅជាល្អប្រសើរឡើងវិញនៅចុងឆ្នាំ2021 នេះ។
សម្រាប់ខែឧសភានេះលោក Somsak បានអះអាងថាតម្លៃរបស់កំព្យូទ័រថ្មីៗមានការកើនឡើងតម្លៃបន្ថែមចន្លោះពី 800 បាតទៅ 2,000 បាតអាស្រ័យទៅលើម៉ូឌែល ហើយសម្រាប់គ្រឿងបន្លាស់វិញអាចកើនឡើងចន្លោះពី 950 បាតទៅ 6,300 បាតឬ 30 ទៅ 200 ដុល្លារអាស្រ័យទៅនឹងផលិតផល ប៉ុន្តែមិនរាប់បញ្ចូលកាត VGA ឡើយ។
មិនត្រឹមតែប៉ុណ្ណោះ លោក Somsak បានមើលឃើញទៀតថាក្រុមហ៊ុនអ្នកផលិតកំព្យូទ័រជាច្រើនលើលោកបានព្យាយាមក្នុងការបញ្ចូនប្រភេទកំព្យូទ័រដែលមានគុណភាពល្អទៅកាន់ទីផ្សារអឺរ៉ុប និងអាមេរិកជាជាងមកកាន់តំបន់អាស៊ី និងថៃដោយសារតែពួកគេអាចបង្កើនតម្លៃលក់បានខ្ពស់ជាង៕