ភ្នំពេញ ៖ នៅពេលដែលនិយាយពីបរិស្ថានស្អាត ទីក្រុងមានសោភ័ណភាពល្អ និងមានអនាម័យ គេតែងនឹកឃើញមុនគេនូវការចូលរួមសកម្មភាពរបស់ប្រជាពលរដ្ឋដែលរស់នៅក្នុងមូលដ្ឋាន ជាពិសេសក្នុងតំបន់ដែលកំពុងអភិវឌ្ឍន៍ខ្លួនក្លាយទៅជាទីក្រុងឆ្លាតវៃ ដោយចាប់គិតពីការចេះបែងចែក ទុកដាក់សំរាមនៅតាមមូលដ្ឋានបន្ថែមពីលើការយកចិត្តទុកដាក់របស់អាជ្ញាធរ។
លោក ហូ វណ្ឌី ទីប្រឹក្សាសមាគមទីភ្នាក់ងារទេសចរណ៍កម្ពុជាបានលើកឡើងកាលពីពេលថ្មីៗនេះថា តំបន់មួយដែលមានភាពស្រស់ស្អាត មានអនាម័យល្អ ពោរពេញទៅដោយសោភ័ណភាពដ៏បំព្រងគឺត្រូវកើតចេញពីកិច្ចសហការរួមគ្នាប្រកបដោយសីលធម៌ និងភាពទំនួលខុសត្រូវរវាងអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន ភ្នាក់ងារសម្អាត និងសកម្មភាពរបស់ប្រជាពលរដ្ឋក្នុងតំបន់។
លោកបានបញ្ជាក់ថា ៖ «យើងទទួលស្គាល់ថា មានក្រុមភ្នាក់ងារប្រមូលសំរាមនៅតាមទីសាធារណៈ ជាពិសេសតាមទីតាំងស្នាក់នៅទូទៅរបស់ប្រជាពលរដ្ឋក្រោមការបង់ថ្លៃសេវាប្រចាំខែ ប៉ុន្តែត្រឹមសកម្មភាពរបស់ភាគីពាក់ព័ន្ធមួយចំណែកនេះ មិនអាចធ្វើឱ្យតំបន់រស់នៅមួយក្លាយជាទីក្រុងដ៏ស្រស់ស្អាតនោះទេ ពោលគឺត្រូវមានការចូលរួមគ្រប់គ្រង និងថែទាំរបស់អាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន ជាពិសេសគឺការចូលរួមរបស់ប្រជាជនក្នុងតំបន់តែម្ដង។ ត្រឹមតែការចេះបែងចែក និងទុកដាក់សំរាមឱ្យមានរបៀប និងសណ្ដាប់ធ្នាប់ល្អវាមិនមែនជារឿងលំបាកដែលមិនអាចធ្វើបាននោះទេ»។
លោកបន្តថា ៖ «នៅពេលដែលមានការទុកដាក់សំរាមមានរបៀបល្អ មានការវេចខ្ចប់ត្រឹមត្រូវ វានឹងធ្វើឱ្យលំនៅដ្ឋានមានអនាម័យ មិនមានក្លិនអាក្រក់ មិនប៉ះពាល់ដល់សុខភាព និងមានសោភ័ណភាពល្អ ថែមទាំងបានឱ្យតម្លៃលើខ្លួនឯងក្នុងនាមជាពលរដ្ឋល្អម្នាក់នៅក្នុងសង្គមក្នុងការជួយជំរុញ និងលើកកម្ពស់បរិស្ថាន ដែលអាចទាក់ទាញបានកំណើនទេសចរ កំណើនអ្នកវិនិយោគថ្មីៗបន្ថែមទៀត ដែលស្របទៅនឹងផែនការអភិវឌ្ឍន៍របស់រដ្ឋាភិបាលផងដែរ»។
និយាយជារួម ទីក្រុងមួយអាចស្អាត និងប្រណីតទៅបាន គឺអាស្រ័យផ្តើមចេញពីអ្នករស់នៅក្នុងមូលដ្ឋានទាំងអស់គ្នាដែលតម្រូវឱ្យមានការចូលរួមអនុវត្តកាតព្វកិច្ច ជាពលរដ្ឋល្អ ជាពលរដ្ឋគំរូ ដោយគ្រាន់តែរក្សានូវសីលធម៌ និងការយកចិត្តទុកដាក់ទៅលើការវេចខ្ចប់កាកសំណល់រឹង និងរាវឱ្យបានត្រឹមត្រូវ ជាពិសេសការទុកដាក់សំរាមឱ្យមានរបៀបរៀបរយសំដៅដល់ភាពស្អាត ភាពស្រស់ត្រកាល ស្អាតដោយប្រណីត មានអនាម័យ និងស្អាតដោយបរិស្ថានល្អប្រសើរ៕