អ្នកជំនួញកសិកម្ម​កំពូលៗនៅស្រុកស្ទឹងត្រង់​ ខេត្តកំពង់ចាម​ អំពាវនាវ​ឱ្យវិនិយោគិនក្នុងស្រុកបោះទុន​វិនិយោគ​លើ​វិស័យកសិកម្ម​
ភ្នំពេញ ៖ ស្រ​បនឹងតម្រូវការ​ផលិតផលកសិកម្ម​របស់កម្ពុជា​កំពុង​មានកំណើន​នៅលើទីផ្សារ​អន្តរជាតិ​ ជា​ពិ​សេស​​ប្រទេស​ចិន អ្នកជំនួញ​លើវិស័យកសិកម្ម​កំពូលៗ​នៅស្រុកស្ទឹង​ត្រង់ ខេត្តកំពង់ចាម បានស្នើ​ឱ្យវិនិយោគិន​បណ្ដាក់​ទុន​វិនិយោគក្នុងវិស័យកសិកម្ម ហើយ​គួរជ្រើស​រើស​រកដំណាំណា​ដែល​ប្រើ​រយៈពេលខ្លី និងមានទីផ្សារ​ខ្ពស់​នៅ​ក្រៅប្រទេស​ ​។
អ្នក​ឧកញ៉ា ហេង ឡុង អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន ​ឡុង​ ស្រេង ​ចម្ការកៅស៊ូ​បឹងកេត​ និងអ្នកវិនិយោគ​ក្នុង​វិស័យ​កសិ​ក​ម្ម​ដ៏ធំមួយ​ក្នុងស្រុកស្ទឹង​ត្រង់ ​ខេត្តកំពង់ចាម បាន​មានប្រសាសន៍ថា អ្នកវិនិយោគក្នុងប្រទេស​ដែល​មានដើមទុន គួរងាកមក​សម្លឹង​មើល​ការ​វិនិយោគ​លើ​វិស័យកសិកម្ម ដោយទម្លាក់​ទុនឱ្យ​អស់លទ្ធភាព ហើយ​បើសិន​ជាអ្នក​វិនិយោគ​ចង់សិក្សា​ស្វែងយល់ពីវិស័យកសិកម្មកម្ពុជា អ្នកឧកញ៉ា​រីករាយ​ក្នុងការ​ផ្ដល់​យោបល់​ប្រឹក្សាជូន ដើម្បីធ្វើយ៉ាងណាឱ្យទទួលជោគជ័យ បើទោះបីជា​មិនបានជោគជ័យ​១០០ភាគរយ យ៉ាងហោចណាស់​ក៏បាន​៨០​ភាគរយ​ដែរ ។
អ្នកឧកញ៉ា​បានចែករំលែក​គន្លឹះ​នៃការ​វិនិយោគ​លើវិស័យកសិកម្មថា សម្រាប់អ្នកដែលដាក់ចិត្តវិនិយោគគឺត្រូវចុះជាប់ប្រចាំជាមួយការងារ ពិនិត្យពីស្ថានការងារជាក់ស្ដែង ដោយមិនអាច​បោះទុនវិនិយោគហើយទុក​ចោល​ រង់ចាំ​កើប​ផល​នោះទេ ព្រោះដំណាំ​ត្រូវ​ការមើល​ថែ និងត្រូវ​ដឹក​នាំបុគ្គលិកកម្មករធ្វើការងារ​ដើម្បីឱ្យ​ទទួលបានផល​ប្រយោជន៍ទាំងអស់គ្នា ។
អ្នកឧកញ៉ា​ ហេង ឡុង បានបន្តថា ៖
«ការ​វិនិយោគ​លើវិស័យកសិកម្ម ក៏អាច​បង្កើត​ការងារ​ជូនកម្មករ និយោជិត​ក្នុងស្រុក​ ដោយមិនចាំបាច់ធ្វើការ​ចំណាក​ស្រុកទៅ​ក្រៅប្រទេស​ ឆ្ងាយពីផ្ទះ ឆ្ងាយពីគ្រួសារ​ដែរ ជាក់ស្ដែង​ក្នុង​ក្រុមហ៊ុន​របស់ខ្ញុំបច្ចុប្បន្ន​នេះ មាន​កម្មករ និងបុគ្គលិក​សរុប​ចំនួន​ ៦​ពាន់​នាក់​ ហើយក៏កំពុងត្រូវការ​បុគ្គ​លិក​កម្មករ​ បន្ថែម​រាប់ពាន់​នាក់ថែមទៀត​ដែរ ។ នៅពេលឆាប់នេះ ក្រុមហ៊ុនគ្រោងនឹងពង្រីកការ​ដាំដុះលើដំណាំ​ម្នាស់ ​ដូច្នេះ នៅពេលនោះ នឹង​មានតម្រូវការ​កម្មករ​ប្រមាណ២ពាន់​នាក់ថែមទៀត» ។
អ្នកស្រី ហេង ដាវី ម្ចាស់ចម្ការ​ចេក​ដំបូងលឿនមួយកន្លែងដែលស្ថិតនៅក្នុងស្រុក​ស្ទឹង​ត្រង់ ខេត្តកំពង់​ចាម ដែរនោះ ក៏បាន​បញ្ជាក់ថា បច្ចុប្បន្ន​នេះ ផលិតផល​​ចេកអំបូងលឿង​របស់កម្ពុជា​កំពុង​មានទីផ្សារ​ខ្ពស់​នៅក្រៅប្រទេស ជា​ពិសេស​នៅលើទីផ្សារចិន​ ។​ អ្វីដែលកត់សម្គាល់​នោះ ចេកអំបូងលឿងរបស់​កម្ពុជាក៏ត្រូវ​ប្រទេស​ជប៉ុន​អនុញ្ញាត​ឱ្យនាំចូលដើម្បីផ្គត់ផ្គង់​លើទីផ្សារ​របស់គេដែរ ដូច្នេះ​បើសិនជាជប៉ុន​ទទួលស្គាល់​ហើយ នោះបានន័យថា​ចេកអំបូង​លឿងរបស់​កម្ពុជា​​នឹង​មានទីផ្សារ​កាន់តែធំបន្ថែមទៀត​នៅប្រទេស​ផ្សេងៗ ។
អ្នកស្រីបញ្ជាក់ថា​ ​ក្នុងមួយឆ្នាំៗ​ក្រុមហ៊ុន​របស់អ្នក​ស្រី​បានផលិត​ និងនាំចេញចេកអំបូង​លឿង​ទៅកាន់ទីផ្សារ​អន្តរជាតិ​រាប់ម៉ឺន​តោន ហើយក៏មានក្រុមហ៊ុនដៃគូ​នៅបរទេស​ជាច្រើនទៀត​​បញ្ជាទិញ​បន្ថែមដែរ ដូច្នេះ នឹងមានគម្រោង​ពង្រីកការ​ដាំដុះ​ចន្លោះពី ​២០០ហិកតា ទៅ ​៥០០​ហិកតានបន្ថែមទៀត​ ។
ដោយឡែក​ អ្នក​ឧកញ៉ា ស៊ីវ ថា ម្ចាស់ចម្ការ​ទុរេន​នាគខៀវ បឹង​កេត​ ក៏បាន​ថ្លែង​ដែរថា​ ទុរេនកម្ពុជា​ត្រូវ​បានទីផ្សារ​ចិន​បើកភ្លើងខៀវ​ហើយ ដូច្នេះ​នៅពេល​អនាគត​ ទីផ្សារ​ទុរេន​​កម្ពុជានឹង​កាន់​តែ​កើនឡើង​​ ដែលទាមទារ​ឱ្យ​មានកា​រដាំដុះ​បន្ថែម​ដើម្បីបំពេញ​តម្រូវការ​លើទីផ្សារ​ ទាំងក្នុង និង​ក្រៅប្រទេស ហើយវាក៏ជា​ឱកាស​សម្រាប់​វិនិយោគិន​ក៏ដូចជាកសិករ​ក្នុងការពង្រីកការ​ដាំដុះ​បន្ថែមផងដែរ ។​
គួរ​បញ្ជាក់ថា សក្ដានុពល​វិស័យ​កសិកម្ម​នៅក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា ត្រូវបានគេមើលឃើញ​ថាអាច​វិនិយោគ​បានស្ទើរតែគ្រប់​ខេត្តទូទាំង​ប្រទេស​ គ្រាន់តែ​ខេត្ត​នីមួយៗមានសក្ដានុពល​ទៅតាមប្រភេទដំណាំផ្សេងៗគ្នា ដូច្នេះ​ វិនិយោគិន​ដែល​មានទុន​សម្រាប់វិនិយោគ គួរ​ប្រឹក្សា​ជាមួយអ្នកជំនាញ ដើម្បី​បណ្ដាក់ទុនវិនិយោគលើ​ដំណាំណាដែល​មានសក្ដានុពល​នៅតាមតំបន់​ ៕