ប្រធាន GRA ៖ ការទិញ-លក់លើទីផ្សារអចលនទ្រព្យចាប់ផ្តើមកម្រើកឡើងវិញបន្តិច
ភ្នំពេញ ៖ ក្រោយការចាក់វ៉ាក់សាំងយ៉ាងទូលាយនៅទូទាំងប្រទេសសរុបប្រមាណជាង៧០ភាគរយនៃផែនការ ក៏ដូចជាការបើកឲ្យធ្វើចរាចរណ៍នៅទូទាំងប្រទេស ជាពិសេសនៅតាមបណ្តាខេត្តក្រុងគោលដៅវិនិយោគ គេសង្កេតឃើញថា ប្រភេទអាជីវកម្មមួយចំនួនចាប់ផ្តើមមានសកម្មភាពផុសផុលឡើងវិញ ហើយក្នុងនោះទីផ្សារអចលនទ្រព្យក៏ចាប់កម្រើកឡើងវិញគួរឲ្យកត់សម្គាល់ផងដែរ។
លោកឧកញ៉ា សំ សុខនឿន ប្រធានសមាគមអចលនទ្រព្យសកល (GRA) បានមានប្រសាសន៍ថា ចាប់តាំងពីមានការបើកដំណើរការឱ្យធ្វើចរាចរណ៍ឡើងវិញរហូតមកដល់ពេលនេះ សកម្មភាពទិញលក់នៅក្នុងវិស័យអចលនទ្រព្យមានសកម្មភាពឡើងវិញហើយ ប៉ុន្តែស្ថិតនៅក្នុងសភាពយឺតបន្តិចបើធៀបទៅនឹងកាលពីពាក់កណ្តាលឆមាសទី១ក្នុងឆ្នាំ២០២១។
លោកឧកញ៉ាបានបញ្ជាក់ថា ស្ថានភាពទិញលក់នៅមានភាពយឺតយ៉ាវ ប៉ុន្តែវានៅតែមានសកម្មភាព ជាពិសេសទីផ្សារលំនៅដ្ឋាន និងប្រភេទគម្រោងដីឡូតិ៍។ ភាពយឺតយ៉ាវទាំងនេះ គឺដោយសារតែជំងឺកូវីដ ១៩ ដែលជះឥទ្ធិពលដល់ការប្រកបអាជីវកម្មនានា ក៏ដូចជាបង្កភាពភ័យខ្លាចដល់មនុស្សទូទៅ ហើយកាត់បន្ថយការធ្វើដំណើរ ការជួបជុំដោយផ្ទាល់ ដែលទាំងអស់នេះ សុទ្ធតែជាចំណុចសំខាន់ៗដែលជះផលអវិជ្ជមានដល់ទីផ្សារអចលនទ្រព្យ។
«បច្ចុប្បន្ននេះ យើងមើលឃើញថា ប្រជាពលរដ្ឋអាចធ្វើដំណើរនៅក្នុងទីក្រុងបាន និងអាចធ្វើដំណើរឆ្លងកាន់ខេត្តក៏បានទៀតនោះ បានធ្វើឱ្យការទិញលក់នៅក្នុងវិស័យអចលទ្រព្យមានសន្ទុះងើបឡើងវិញ បើធៀបទៅនឹងពេលកន្លងទៅ ប៉ុន្តែវានៅមានកម្រិតនៅឡើយ។ ដើម្បីឱ្យមានការទិញលក់ក្នុងវិស័យអចលនទ្រព្យកាន់តែមានសន្ទុះលឿនទៅមុខឡើងវិញ លុះត្រាតែប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរ នាំគ្នាទៅចាក់វ៉ាក់សាំងឱ្យបានគ្រប់គ្នាតាមការកំណត់របស់រាជរដ្ឋាភិបាល និងទាមទារពេលវេលាបន្ថែមទៀត ដើម្បីមនុស្សចាប់ផ្តើមមានទំនុកចិត្តក្នុងការចេញដើរក្រៅប្រកបមុខជំនួញឡើងវិញ ជាពិសេសអាចទទួលបានចំណូលពីការប្រកបមុខរបរឡើងវិញផងដែរ»
ជាមួយគ្នានេះ លោកឧកញ៉ាក៏បានលើកឡើផងដែរងថា នៅពេលដែលពិភពលោកបានទប់ស្កាត់ជោគជ័យនោះ សេដ្ឋកិច្ចនឹងវិលមករកប្រក្រតីភាពឡើងវិញ ហើយកម្ពុជាក៏នឹងកាន់តែមានភាពល្អប្រសើរបន្ទាប់ពីវិនិយោគិនបរទេសវិលមកកម្ពុជាវិញ ជាពិសេសអ្នកវិនិយោគចិនដែលមានគម្រោងជាច្រើននៅកម្ពុជា ស្របពេលដែលប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលក៏មានយុទ្ធសាស្ត្រក្នុងការស្តារសេដ្ឋកិច្ចឡើងវិញ៕