ទីផ្សារ​ខុនដូ​តាមបណ្ដោយផ្លូវ​៦០ម៉ែត្រ នៅសភាពទ្រឹង​​ក្នុងឆ្នាំ​២០២៣​នេះ
ភ្នំពេញ ៖ រហូតមកដល់​ចុហឆ្នាំ២០២៣​នេះ ទីផ្សារ​ខុនដូ​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ហាក់មិនទាន់​មានសកម្មភាពកម្រើក​ឡើង​វិញនៅឡើយ សូម្បីតែនៅ​តំបន់​ផ្លូវ​៦០ម៉ែត្រ ​ឬមហា​វិថីសម្ដេច​តេជោ​ ដែលជា​តំបន់មានសក្ដានុពល​លើទីផ្សារ​ខុនដូ រហូតមកដល់ពេលនេះក៏នៅមិនទាន់មានភាពល្អប្រសើរ​នោះដែរ។
លោក ពីន សេរី ប្រធានផ្នែកទីផ្សារនៃក្រុមហ៊ុន​ អចលនទ្រព្យ ERA Cambodia បានមានប្រសាសន៍ឱ្យដឹងថា កាលពីមុនវិបត្តិ​កូវីដ​-១៩ ពោល​គឺនៅឆ្នាំ២០១៩ ទីផ្សារ​ខុនដូទាំង​តម្រូវ​ការ និងការផ្គត់ផ្គង់​មានសកម្មភាព​ឡើ​ង​​ខ្ពស់ ឬអាច​និយាយបានថា​ដល់​ចំណុច​កំពូល ហើយរហូតដល់​ដើមឆ្នាំ២០២០ គ្រាដែល​ពិភពលោក​ចាប់​ផ្ដើម​ទទួ​ល​​រងផលប៉ះពាល់ពីវិបត្តិកូវីដ១៩ ក៏ទីផ្សារ​ខុនដូ​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​នៅតែ​បន្តមានភាពរលូនដដែល។ ប៉ុន្តែ ដល់​ឆ្នាំ២០២១ និង​ឆ្នាំ២០២២ ទីផ្សារ​ខុនដូ​នៅកម្ពុជាចាប់ផ្ដើមមានការប្រែប្រួល​ និងមានបញ្ហា ដោយ​តម្រូវការ ​និង​ការ​អភិវឌ្ឍ​ចាប់ផ្ដើម​ធ្លាក់​ចុះ​ជា​បន្តបន្ទាប់ ។
«រហូតដល់ឆ្នាំ២០២៣​នេះ ទីផ្សា​រខុនដូ​នៅតំបន់​ផ្លូវ​៦០ ក៏ដូចជា​ប្រទេស​កម្ពុជា​ទាំង​មូល​នៅ​តែ​មិន​ទាន់មានភាពប្រសើរឡើងនៅឡើយទេ ប៉ុន្តែ​យ៉ាងណាក្ដី​នៅ​អំឡុង​ខែ​វិច្ឆិកា និងខែធ្នូ ចុងឆ្នាំនេះ ឃើញ​មាន​​ភ្ញៀវ​​ចាប់ផ្ដើម​ស្វែងរក​ខុនដូ​នៅកម្ពុជា​ឡើង​វិញ​បន្តិច ដូច្នេះ​នៅឆ្នាំ២០២៤​ខាងមុខនេះ យើង​រំពឹង​ថាទីផ្សារ​ខុនដូ​អាច​នឹងមាន​ភាព​ប្រ​សើរ​ឡើ​ងវិញ»។
បើតាមកត់សម្គាល់​របស់អ្នកជំនាញ​អចលនទ្រព្យ​នៅក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​បាន​បង្ហាញឱ្យ​ឃើញថា ក្នុងរយៈ​ពេល​ប៉ុន្មានឆ្នាំ​ចុងក្រោយ​នេះ ការវិនិយោគ​លើ​គម្រោង​ខុនដូនៅក្នុង​ប្រ​ទេស​​កម្ពុជា​មាន​ចំនួន​តិច​តួច​នៅឡើយ​ ខណៈដែលគម្រោង​មួយចំនួន​ធំ​បានផ្អាកដំណើរការ​សាងសង់ ។ យ៉ាងណាក៏ដោយ នៅក្នុងឆ្នាំ២០២៣​ គម្រោង​ដែល​ផ្អាក​ការ​សាងសង់ខ្លះ​ក៏ចាប់ផ្ដើមដំណើរការ​ឡើង​វិញ ដែល​ធ្វើឱ្យ​វិស័យ​សំណង់​ហាក់​​មានកំណើនជាង​ឆ្នាំមុនៗ​ ។
តាមរបាយការណ៍របស់ក្រុមហ៊ុន​អចលនទ្រព្យ​អន្តរជាតិ CBRE Cambodia បានបង្ហាញថា ក្នុង​ត្រីមាស​ទី​៣​នៃឆ្នាំ២០២៣​ នេះ ការផ្គត់ផ្គង់​ទីផ្សារ​ខុនដូ​ក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ​មាន​ចំនួន​​សរុប ៥ម៉ឺន ​៣ពាន់​យូនីត មានកំណើន​ ៤ភាគរយ​ធៀបនឹង​ត្រីមាស​ទី​២ក្នុងឆ្នាំដដែល ។​
នៅក្នុងរបាយការណ៍​ដដែលបានព្យាករណ៍ថា នៅដំណាច់ឆ្នាំ​២០២៣​ គម្រោង​អភិវឌ្ឍន៍ខុនដូចំនួន​៣បន្ថែមទៀត​នឹង​បញ្ចប់ ដែល​នឹង​មានចំនួន​ ៣ពាន់​យូនីត​បន្ថែមទៀត​ដាក់បញ្ចូល​ក្នុង​ទីផ្សា​​រ​ខុនដូនៅភ្នំពេញ ដែលធ្វើឱ្យ​ចំនួន​ខុនដូក្នុងទីផ្សា​រកើនឡើងដល់​ ៥ម៉ឺន ​៦​ពាន់យូនីត ។ ក្នុង​ចំណោម​ខុនដូ​ដែលមាន​នៅក្នុងទីផ្សារ​នា​ពេលប​ច្ចុប្ប​ន្ន​ ៦០​ភាគរយ នៃ​ចំនួន​សរុប​គឺជា​ប្រភេទ​​ខុនដូ​តម្លៃមធ្យម​ ៕