" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-72624 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ការអភិវឌ្ឍផ្លូវ​សំខាន់​ៗ​នៅតំបន់ជាយក្រុងជួយជំរុញ​សក្ដា​នុពល​វិនិយោគ​និ​ងបង្កើនតម្លៃអចលនទ្រព្យ
ភ្នំពេញ ៖ ការអភិវឌ្ឍ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​នៅតាមតំបន់​ជាយៗ​រាជធានីភ្នំពេញ ដែលតភ្ជាប់ពី​ក្រុង​ភ្នំពេញ​ទៅ​កា​ន់​​តំបន់ជាយក្រុង​និងឆ្ពោះទៅកាន់​បណ្ដាខេត្ត​នានា​នោះ បាននិងកំពុង​ជំរុញឱ្យ​មានកា​រវិនិយោគ​បន្ថែម​ទៀត ជា​ពិសេស​នោះ នឹង​ធ្វើឱ្យ​តម្លៃដីធ្លីនៅតាម​តំបន់ទាំង​នោះ មានសន្ទុះ​ងើបឡើង​មួយកម្រិត​ទៀត។
​បើតាម​អ្នកជំនាញនៃវិស័យ​ដីធ្លី​នៅក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា​បាន​ណែនាំឱ្យ​វិនិយោគិន​ដែលមានទុន​ គួ​រស្វែងរក​ការ​វិនិយោគ នៅតំបន់ជាយៗក្រុ​​ង ពីព្រោះថា​តំបន់ជាយក្រុង​មានឱកាស​ក្នុងកា​រឡើង​ថ្លៃខ្ពស់ជាង​នៅតំបនជិត​ក្រុង ​​ឬ​ក្នុងក្រុង​។​
អ្នក​ស្រី ​អាន សុធីតា ​អគ្គនាយិកា​ក្រុមហ៊ុន PropNex Cambodia បានលើកឡើងថា​​ ការអភិវឌ្ឍ​ហេ​ដ្ឋា​រច​នាសម្ព័ន្ធ នៅតំបន់ជាយៗក្រុង​នឹង​ហុច​សក្ដានុពល​បន្ថែម​ដល់​ការ​អភិវឌ្ឍ​អចលនទ្រព្យ​ជាក់ ស្ដែង​​តំបន់​ប៉ែ​ក​​​ខាងត្បូង​រាជធានីភ្នំពេញ ជុំវិញព្រលានយន្តហោះ​អន្តរជាតិ មានគម្រោង​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធជាច្រើន​ ហើយ​កា​រអភិវឌ្ឍ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធទាំងអស់​នោះ​បាននិងកំពុង​ហុច​សក្ដានុពល​បន្ថែមទៀត​ដល់ការ​អភិវឌ្ឍ​​អច​ល​ន​​ទ្រព្យ។
អ្នកស្រី​បានបន្តថា ការអភិវឌ្ឍ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធទាំងនេះដែរ​ក៏បានជំរុញឱ្យតម្លៃដីធ្លី​នៅតំបន់ទាំង​នោះ​មាន​កំណើ​ន ​​​និងហាង​ឆេង​មួយកម្រិតទៀត​ផងដែរ ជាក់ស្ដែង​ដីធ្លី​នៅតាមបណ្ដោយ​ផ្លូវ​ក្រវ៉ាត់ក្រុង​ទី១ ទី២ និងទី៣​ បា​ន​ហ​ក់ឡើង​ជា​បន្តបន្ទាប់​ទៅតាម​​សន្ទុះ​នៃការ​វិនិយោគនៅតាម​តំបន់​ទាំងនោះ។
លោក ច្រឹក សុខនីម ប្រធានសមាគម​អ្នកវាយតម្លៃ និងភ្នាក់​ងារ​អចលនវត្ថុ​កម្ពុជា ​បានថ្លែងថា ការ​អ​ភិ​វឌ្ឍ​​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​នៅតំបន់​ជាយក្រុង​នឹងទាក់ទាញ​មនុស្ស​ឱ្យ​ទៅរស់នៅ​ទីនោះ​កាន់តែច្រើន ហើ​យ​ក្រុម​ហ៊ុន​​អភិវឌ្ឍន៍​លំនៅឋាន​ក៏​ចូលទៅអភិវឌ្ឍន៍​ដើម្បីបំពេញតម្រូវការ​។
លោកថាបានឱ្យដឹងថា ៖​
“ការអភិវ​ឌ្ឍ​ហេ​ដ្ឋា​រ​ចនា​សម្ព័​ន្ធ ដូចជាការអភិវឌ្ឍ​ផ្លូវ​ក្រវ៉ាត់ក្រុងរបស់រដ្ឋាភិបាលបាន​ជួយ​ជំរុញឱ្យកំណើន​នៃកា​រ​​វិនិ​យោគ​នៅតា​មតំ​ប​​ន់​នោះប​ន្ថែ​ម​ទៀ​ត​​​ ​និងធ្វើឱ្យតម្លៃដីធ្លី​ដែលមិន​សូវ​មានកា​រចាប់អារម្មណ៍​ក្លាយជា​តំបន់ដែលមានការ​ចាប់អារម្មណ៍​ខ្លាំង​ពីសំណាក់​វិនិយោគិន​ជាតិ​ និងអន្តរជាតិ​”
លោកបានបន្តថា ​កត្តា​ទាំងនេះហើយទើប​យើងមើលឃើញថា​ រដ្ឋាភិបាលលោក​បាន​ប្រឹងប្រែង​ក្នុងការអភិវឌ្ឍ​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធមិនថា ​នៅក្នុងក្រុង​ភ្នំពេញនោះទេ តែរដ្ឋាភិបាលលោក​ថែមទាំង​អភិវឌ្ឍន៍​ផ្លូវ​តភ្ជាប់​ពីភ្នំ​​ពេ​ញ​​​ទៅ​​​កាន់​បណ្ដា​ខេត្ត​នានា​ និ​ងពី​បណ្ដា​ខេត្ត​ទៅ​បណ្ដា​​ខេត្ត ​ដើម្បីសម្រួលដល់ការ​ធ្វើដំណើរ ដឹកជញ្ជូ​នទំនិ​ញ​និ​ងក​ម្សា​ន្ត​​របស់ភ្ញៀវទេសចរ​ជាតិ និងបរទេស​ផងដែរ។​
ឯកឧត្តម​ ស៊ុន ចាន់​ថុល​ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​សាធារណការ​ និងដឹកជញ្ជូន​បាន មានប្រសាសន៍​កន្លងមកថា​ រ​ដ្ឋាភិ​បា​​ល​​​បាន​ខិតខំ​សន្សំ​ពីការ​ចំណាយ​ប្រចាំឆ្នាំ​ ដើម្បីទុកអភិវឌ្ឍ​ន៍​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធជាពិសេស​ផ្លូវ​សំខាន់ៗ ​សម្រា​ប់​ប្រើ​ប្រា​ស់​រ​បស់ពលរដ្ឋ ក្នុងនោះដែរ​រដ្ឋាភិបាលក៏បាន​សន្សំថវិកា​សាងសង់ផ្លូវ​នៅតំបន់ដែ​ល​មា​ន​ស​ក្ដា​​នុព​ល​​ ដើម្បីទាក់ទេសចរ និង​ការ​វិនិយោគ​ពីអ្នកវិនិយោគ​ក្នុងស្រុក​និងមកពីខាងក្រៅ៕