ឆ្នាំ ២០២៥ ក្រសួង​ដែនដី បានដោះស្រាយបញ្ចប់​​វិវាទដីធ្លីជាស្ថាពរ​សរុប​បានចំនួន១ ១០០ករណី
ភ្នំពេញ ៖ ក្រសួ​ងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្មនិងសំណង់ ក្នុងអាណត្តិទី​៧​​នេះ បានផ្ដោតលើ​ការ​បញ្ចប់ការ​វាស់វែងដី ចុះបញ្ជី ចេញបណ្ណកម្មសិទ្ធិ និង​បញ្ចប់វិវាទដីធ្លី នៅទូទាំង​ប្រទេស ក៏ដូចជាការ​ងារ​ជាសំខាន់ៗជាច្រើនទៀត ។​សម្រាប់​វិវាទដីធ្លី ក្នុងឆ្នាំ២០២៥នេះ ក្រុមការងារ​បានដោះស្រាយ​វិវាទដីធ្លី​បានរហូតដល់​១ ១២៥ករណី និង​បន្ត​ដោះស្រាយវិវាទដែលនៅសេស​សល់​បន្តទៀត ។​
យោងតាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្មនិងសំណង់​ បានឱ្យដឹងថា ដើម្បីឱ្យ​ការ​ដោះស្រាយ​ទទួលបានជោគជ័យ ក្រសួងបានដាក់ចេញនូវ​យុទ្ធសាស្ត្រ​ចំនួន​៣ រួមមានការ​ដោះស្រាយវិវាទក្រៅប្រព័ន្ធតុលាការ ការដោះស្រាយ​វិវាទតាមរយៈអង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល និង​ការ​ដោះស្រាយ​ជា​គោល​នយោបាយ​ ។
​នៅក្នុង​ការ​ដោះស្រាយ​នេះដែរ ក្រសួងក៏បានអនុវត្ត​យន្តការ​ចំនួន​៣ ដើម្បីដោះស្រាយ​ប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព​ដែល​យន្តការ​ទាំង​នោះរួមមាន ​ គណៈកម្មកា​រសុរិយោដី ក្រុមការងារ​ដោះស្រាយ​វិវាទក្រសួង និង​ អាជ្ញាធរជាតិដោះស្រាយទំនាស់ដីធ្លី ​។ ក្នុងឆ្នាំ ២០២៥ គណៈកម្មការ​សុរិយោដី បានទទួល​ពាក្យ​បណ្ដឹង​ចំនួន ១៨៩​ករណី ហើយបានដោះស្រាយបញ្ចប់ចំនួន​១៨១​ករណី ។
សម្រាប់ក្រុមការងារ​ដោះស្រាយ​វិវាទក្រសួង​ ក្នុងឆ្នាំ ២០២៥​បានទទួលពាក្យ​បណ្ដឹង​ចំនួន​៣៧​ករណី ប៉ុន្តែបានដោះស្រាយបញ្ចប់​រហូតដល់ ៦៧៦ករណី ពោលគឺ​ករណី​វិវាទដែលនៅ សេសសល់​កាលពីឆ្នាំចាស់​បានដោះស្រាយ​ក្នុងឆ្នាំ ២០២៥នេះ ។ បើគិត​ចាប់ពីឆ្នាំ ២០១៦ ដល់​ឆ្នាំ ២០២៥ ក្រុមការងារ​ដោះស្រាយវិវាទក្រសួង​​បានទទួល​ករណី​វិវាទចំនួន ៤ ២៤៥​ករណី និង​បានដោះស្រាយ​បញ្ចប់​សរុប​ចំនួន ៤ ១៦៨​ករណី និង​កំពុង​ដោះស្រាយ​បន្ត​ចំនួន ៧៧ករណី ។​
ដោយឡែក​អាជ្ញាធរ​ជាតិដោះស្រាយទំនាស់​ដីធ្លី ក្នុងឆ្នាំ ២០២៥ បានដោះស្រាយបញ្ចប់​វិវាទចំនួន​២៣​ករណី ហើយបើគិតចាប់តាំងពី​ពេលមុនៗរហូតដល់​​ឆ្នាំ ២០២៥ អាជ្ញាធរ​ជាតិដោះស្រាយវិវាទ​ដីធ្លី បានទទួលពាក្យបណ្ដឹង​ចំនួន ២ ០១២ករណី និងបានដោះស្រាយ​ចំនួន ២ ០០៧​ករណី និង​សល់​៥ករណីទៀត​កំពុង​ដោះស្រាយ​ជា​បន្ត​បន្ទាប់ ។
បើតាម​របាយការណ៍ក្រសួង​បានបញ្ជាក់ថា នៅក្នុងឆ្នាំ ២០២៥នេះ យន្តការ​ដោះស្រាយវិវាទដីធ្លីទាំង​៣ បានទទួលបានពាក្យ​បណ្ដឹង​ចំនួន ២២៦​ករណី និង​បានដោះស្រាយ​បញ្ចប់​ចំនួន ១ ១២៥​ករណី ។ បើគិតចាប់តាំងពីដើម​ដល់ឆ្នាំ២០២៥​ យន្តការ​ដោះស្រាយ​វិវាទដីធ្លីទាំង​៣​នេះ បានទទួលពាក្យ​បណ្ដឹង​សរុប​ចំនួន ១៦ ៣៦៤ករណី ដោះស្រាយ​បញ្ចប់​នីតិវិធី​ចំនួន ១៦ ២៨២ករណី និងកំពុងដោះស្រាយ​ចំនួន៨២​ករណី ។​
ឯកឧត្តម​សាយ សំអាល់ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងជារដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម​និងសំណង់ បានមានប្រសាសន៍ថា​ ក្នុងអាណត្តិថ្មី​នេះ ក្រសួង​រៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម​និងសំណង់ បានដោះស្រាយ​វិវាទដីធ្លី​បានរាប់ម៉ឺនករណី ដែលជាការ​ងារ​ដ៏ល្អប្រសើរសម្រាប់​មន្ត្រីដែលបាន​ដោះស្រាយវិវាទ​ទាំងនេះ ។
ការ​បញ្ចប់​វិវាទដីធ្លីនេះដែរ ក៏ធ្វើឡើងទន្ទឹមគ្នា​នឹង​ការ​បញ្ចប់ការវាស់វែងដីធ្លី​នៅទូទាំង​ប្រទេស គឺក្នុងគោលបំណង​ឱ្យពលរដ្ឋ​រស់នៅ​មានសុខសុភមង្គល​ មិនឱ្យមានវិវាទកើតឡើងបន្ត​ទៅ​ទៀត​ក្នុងសង្គមខ្មែរ ។ យើងមិនចង់ឱ្យពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​បើកភ្នែក​ឡើង​ត្រូវ​មានរឿង​ក្ដៅក្រហាយ​ដោយសារទំនាស់ព្រំដី​ជាប់គ្នា​ ​។ យើង​ចង់ទុកពេលឱ្យពលរដ្ឋ​យក​ពេលវេលា​ឈ្លោះគ្នា​ទៅធ្វើការ​ងារ​ផ្សេងដែលមានប្រយោជន៍សម្រាប់​គ្រួសារ សង្គមជាតិ និងប្រទេស​ទាំង​មូល​ ។​
គួរ​បញ្ជាក់ថា ដើម្បីពន្លឿន​ការ​ដោះស្រាយវិវាទដីធ្លី បង្កើតបរិយាកាស​គ្មានវិវាទ បញ្ចប់ភាពចម្រូង​ចម្រាស់​ក្នុងសង្គម លុប​បំបាត់​វិវាទដីធ្លីដែលមានចរិត​នយោបាយ យន្ត​ការ​ទាំង​៣ បានសហការ​ជាមួយអាជ្ញាធរ​មានសមត្ថកិច្ច រកដំណោះស្រាយ​ចំពោះករណីវិវាទដែលនៅសេសសល់​ដើម្បី​បិទបញ្ចប់​ពង្រឹងសុវត្ថិភាពការ​កាន់​កាប់ដី បង្កើតភាពសុខដុម​រមនាសង្គម បង្កភាពអនុគ្រោះដល់ដំណើរការ​អភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ច សង្គម​កិច្ច​នៅតាមមូលដ្ឋាន និងឈានទៅបង្កើនល្បឿននៃការកាត់បន្ថយភាពក្រីក្រ ៕