" class="wp-singular post-template-default single single-post postid-74309 single-format-standard wp-custom-logo wp-embed-responsive wp-theme-vodi wp-child-theme-vodi-child masvideos-no-js non-logged-in group-blog sidebar-right light">
ខេត្តកំពង់ស្ពឺ​ កំពុងទទួល​បាន​ផល​ប្រយោជន៍​ខ្ពស់ពីការ​រើ​រោងចក្រ​ចេញពី​រាជធានីភ្នំពេញ
ភ្នំពេញ ៖ ​ផែនកា​ររុះ​រើ​រោងចក្រ​ ឬក៏ផ្លាស់​ប្តូរទីតាំង​រោងចក្រ​ឧស្សាហកម្ម​ចេញពី​រាជធានីភ្នំពេញ​បាន និងកំពុង​បន្ត​សកម្មភាពជា​បន្តបន្ទាប់ទៅកាន់តំបន់ដែល​នៅជាប់នឹង​រាជធានីភ្នំពេញ​ ដែលក្នុងនោះ សម្រាប់តែខេត្តកំពង់​ស្ពឺ កំពុងតែ​ទទួល​បានផលប្រយោជន៍​យ៉ាងច្រើនពីការ​ផ្លា​ស់​ប្តូ​រទីតាំង​​រោងចក្រទាំងនោះ។
យោងតាម​សេចក្ដីប្រកាស​ព័ត៌មាន​ពីក្រុមប្រឹក្សា​អភិវឌ្ឍន៍​កម្ពុជា​នាពេល​កន្លងមក​បានបង្ហាញថា ​គម្រោ​ង​វិ​និ​យោ​គ​​រោងចក្រថ្មីៗជាច្រើន​ដែល​រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា​បានចេញវិញ្ញា​បនបត្រ​ចុះបញ្ជីឱ្យ​វិនិយោគជា​ផ្លូវ​ការ ភាគច្រើន​បានរកទីតាំង​របស់ខ្លួននៅក្នុងទឹកដីខេត្តកំពង់ស្ពឺ ដែលធ្វើឱ្យ​ខេត្តមួយ​នេះទទួលបានគម្រោង​រោងចក្រ​ថ្មីៗជាច្រើន​ក្នុង​ចំណោមបណ្ដាខេត្ត​ទូទាំង​ប្រទេស ។​
លោក បូ សេងហូរ ​​ប្រធានសាខា​នៃក្រុមហ៊ុន​អចលនទ្រព្យ Century 21 Zillion Holding បានមានប្រសាសន៍​ឱ្យដឹងថា ​តំបន់មួយចំនួន​នៅក្នុងខេត្ត​កំពង់ស្ពឺ កំពុង​ទទួលបាន​គម្រោង​វិនិយោគ​ជា​បន្តបន្ទាប់​​ដោយភាគច្រើន​ជា​គម្រោង​រោងចក្រ​ឧស្សាហកម្ម ក្នុងនោះមានដូចជា​តំបន់នៅតាមបណ្ដោយផ្លូវ​៥១​ ផ្លូវ​៤១ ផ្លូវ​៤៤ និងផ្លូវលេខ៤២​ជាដើម​ ។​
“មានតំបន់មួយនោះ​យើងបានទទួល​ព័ត៌មាន​ពី​មន្ត្រី​សាលា​ខេត្ត​មកថា នឹងមានក្រុម​ហ៊ុន​បរទេស​ធំមួយ​គ្រោងនឹង​វិនិយោគ​ជា​តំបន់ឧស្សាហកម្ម​ធំជាងគេ​ក្នុង​ខេត្ត​កំពង់ស្ពឺ តែ​មន្ត្រីសាលា​ខេត្ត​មិនចង់ឱ្យ​បែក​ខ្ចា​យព័ត៌មានទេ​​ ព្រោះខ្លាច​ធ្វើឱ្យ​ដីធ្លីហក់ឡើង​ខ្ពស់ ។ ដូច្នេះ កំពង់ស្ពឺ​នឹង​ក្លាយទៅជា​ខេត្ត​ដែល​ទាក់ទាញ​ទៅ​លើ​​ឧស្សាហកម្មដ៏មានសក្ដានុពល”
លោក​បន្ថែម​ ៖
“ក្រៅពីតំបន់ទាំង​នេះ នៅមាន​តំបន់ជាច្រើនទៀត​ដែល​ទទួលបានគម្រោង​វិនិយោគ​លើ​រោងចក្រ​ ទាំង​រោងចក្រ​ដែល​ទើប​បង្កើត​ថ្មី និងរោងចក្រ​ដែលរើ​ចេញពីភ្នំពេញផងដែរ ហើយក៏បានធ្វើឱ្យតម្លៃដីធ្លី​នៅ​តំ​ប​ន់​ទាំងនោះ​បានឡើង​ថ្លៃ ​ជាពិសេស​គឺម្ចាស់ដីគាត់ដំឡើងថ្លៃដោយខ្លួនឯង​តែម្ដង​ដោយ​ឃើញ​មានការ​វិ​និយោគ​ច្រើន​”
លោក ​វ៉ា វីរៈ អ្នកជំនាញ​អន្តរជាតិ​បាន​មានប្រសាសន៍​ថា តំបន់ដែលមានភាពទាក់ទាញលើការវិនិយោគ​ ឬតំបន់​​ដែល​​វិនិយោគិនគួរតែ​សិក្សា​ពីសក្ដានុពល​​វិនិយោគ​នោះគឺតំបន់ប៉ែក​ខាងលិច​ទន្លេ​ ដូចជា​ទៅកាន់ខេត្តកំពង់​ស្ពឺ ផ្នែកខ្លះនៃខេត្ត​កណ្ដាល និងផ្នែកខ្លះនៃខេត្តតាកែវ​ជាដើម ពីព្រោះតំបន់នោះ​ជា​តំបន់ទំនាប​មានភាពងាយស្រួលក្នុងការដឹកជញ្ជូន និងតភ្ជាប់ទៅកាន់​កំពង់ផែអន្តរជាតិ ។
លោក ប៉ូ អ៊ាវគង់​ អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន​Advance បានមានប្រសាសន៍ផងដែរថា នៅពេលភ្នំពេញ​កា​ន់​តែ​​រីក​ចម្រើ​ន​​ រោងចក្រ​មិនអាចឈរ​ជើង​បានយូរ​បន្តទៀតទេ ដូច្នេះ​នឹង​ត្រូវ​ផ្លាស់ប្តូរ​ទៅកាន់តំបន់​ជាយក្រុ​ង ដោយយក​តំបន់កណ្ដាលក្រុង ​ឬជិត​ក្រុងនោះទៅអភិវឌ្ឍន៍​វិស័យ​ដែល​អាច​រកចំណូល​បានខ្ពស់ ​ដូចជា​សង់ជា​អគារពាណិជ្ជកម្មកម្រិត​ខ្ពស់ជាដើម ៕