កា​ររៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម​ និងសំណង់ នឹងផ្តល់ប្រយោជន៍យ៉ាងច្រើនដល់សង្គម និងសេដ្ឋកិច្ចជាតិ
ភ្នំពេញ ៖ រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ក្នុងអាណត្តិទី៧នៃរដ្ឋសភា​ បានផ្ដោតការ​យកចិត្តទុកដាក់យ៉ាងខ្លាំងទៅលើការ​រៀបចំដែនដី និ​ងនគរូប​នីយកម្ម​ នៅទូទាំងប្រទេស​ ដោយចាប់ផ្ដើម​រៀបចំនៅតំបន់​ដែលអាទិភាពមុន​គេ ដូចជា​ តំបន់​អង្គរ តំបន់ជុំវិញបឹងទន្លេសាប និងតំបន់បុរាណដ្ឋានជាដើម ខណៈដែលក្រោយពេលរៀបចំរួចរាល់ នឹង​ផ្ដល់​អត្ថ​ប្រយោជន៍យ៉ាងច្រើនទៅដល់វិស័យ​សំខាន់ៗ​មួយចំនួន ដែល​ក្នុងនោះរួមមានទាំងការវិនិយោគវិស័យសំណង់ វិស័យសេដ្ឋកិច្ច សង្គម បរិស្ថាន សន្តិសុខ​ស្បៀង ធនធានវប្បធម៌ប្រវត្តិសាស្ត្រ និង​នយោបាយ​/អភិបាលកិច្ច ។
ទាក់ទង​នឹង​វិស័យសេដ្ឋកិច្ច ការ​រៀបចំ​ដែនដី​ នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់​ នឹងផ្ដល់អត្ថ​ប្រយោជន៍ដល់រាជរដ្ឋាភិបាលតាមរយៈការជួយ​តម្រង់ទិស​ ការ​វិភាជន៍ថវិកាសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍឱ្យ​ចំគោល​ដៅអាទិភាព និង​មានប្រសិទ្ធភាព​ថវិកា ព្រមទាំង​កាត់បន្ថយការអភិវឌ្ឍដោយមិនចីរភាព ។ អ្វីដែលសំខាន់ ការ​រៀបចំ​នេះផងដែរ ក៏នឹង​ផ្ដល់ផលវិជ្ជមានឱ្យអ្នកវិនិយោគ ដោយធានា​បានទីតាំង​សម​ស្រប​ មានសក្ដានុពល​មានធនធានគ្រប់គ្រាន់ ក៏ដូចជា​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ដើម្បីធានា​ភាពជោគជ័យ​នៃការ​វិនិយោគ ។
ដោយឡែក សម្រាប់វិស័យសង្គម​​ នឹង​ផ្ដល់​នូវ​កា​ររៀបចំ​រចនាសម្ព័ន្ធ និងសេវាសាធារណៈដែលគាំទ្រ​ដល់ជីវភាពរស់នៅ និងភ្ញៀវទេសចរ​ ។ វាក៏ជួយ​បង្កើនការ​យល់ដឹងរបស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ឱ្យ​មានភាពជា​ម្ចាស់ក្នុងការ​ចូលរួមប្រើប្រាស់​ធនធានធម្មជាតិប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព​ និងចីរភាព ។​
ការរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម​ និងសំណង់ ក៏នឹង​ផ្ដល់​អត្ថ​ប្រយោជន៍ដល់​បរិស្ថាន ដោយបានកាត់បន្ថយ​ផលប៉ះពាល់​ពីការអភិវឌ្ឍទៅលើដែនដី ការកើនឡើង​កម្ដៅក្នុងទីក្រុង និងការ​ជួយ​បន្សាំទៅនឹង​ការ​ប្រែប្រួល​អាកាសធាតុ ។ ក្រៅពីនេះ វាក៏បានផ្ដល់​អត្ថ​ប្រយោជន៍ដល់​វិស័យសន្តិសុខស្បៀង ដោយ​ចូលរួមចំណែក​កំណត់ទីតាំង​ដែលមានសក្ដានុពល​សម្រាប់គ្រប់គ្រង​ប្រភេទដំណាំសំខាន់ៗ ដូចជា ស្រូវ ពោត ដំឡូង ដំណាំចម្ការចម្រុះស្របទៅតាម​ស្រទាប់ដីដែលផ្ដល់ផលិតភាពខ្ពស់ ។
យោងតាម​របាយការណ៍របស់ក្រសួ​ងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម​ និងសំណង់ បានបង្ហាញ​ពីការ​ចូលរួម​ចំណែក​ដែល​ជាអត្ថប្រយោជន៍​ទទួលបានពីកា​ររៀបចំ​ដែនដី នគរូបនីយកម្ម​ និងសំណង់ លើ​បូរណភាពទឹកដី ដោយនឹង​ចូលរួមជាយុទ្ធសាស្ត្រសម្រាប់​បម្រើដល់វិស័យការពារ​ជាតិ តាមរយៈ​ការ​រៀបចំ​លំនៅឋាន​ និងការ​បែងចែកដីសម្រាប់គ្រួសារ​កងកម្លាំង​ប្រដាប់អាវុធ​តាមបណ្ដោយព្រំដែន ។ ក្រៅពីនេះ ​ក៏នឹ​ងផ្ដល់ជា​ប្រយោជន៍ដល់ធនធានវប្បធម៌ប្រវត្តិសាស្ត្រ ​ចូលរួមអភិវឌ្ឍន៍​ អភិរក្ស សមស្រប​ទៅតាម​គុណតម្លៃ​ពិសេស​ផ្សេងៗ​គ្នា​តាមរយៈការ​រៀបចំផែនការ​​ប្រើប្រាស់ដីធ្លី ។​
អត្ថប្រយោជន៍​ពិសេស​មួយទៀតដែលទទួលបានពីការ​រៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់​ លើ​វិស័យនយោបាយ និងអភិបាលកិច្ច ដោយកាត់បន្ថយ​ និងទប់ស្កាត់ការ​ចូលទន្ទ្រាន​កាន់​កាប់​ដីរបស់រដ្ឋ និ​ងកាត់​បន្ថយការ​ទិតៀន​មកលើរាជរដ្ឋាភិបាល​ចំពោះសកម្មភាព​សាងសង់​រំលោភលើដីសាធារណរបស់រដ្ឋផងដែរ៕​