ក្រសួង​រៀបចំដែន​ដី​ នគរូបនីយកម្ម​ និ​ងសំណង់​ ជំរុញ​ការចុះបញ្ជីដីធ្លីឱ្យចប់​សព្វ​គ្រប់​នៅ​មុន​ឆ្នាំ ២០៣០​
ភ្នំពេញ ៖ ចក្ខុវិស័យរបស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​បានកំណត់​​យក​ឆ្នាំ២០៣០ ជា​ឆ្នាំដែល​កម្ពុជា​នឹងក្លាយជា​ប្រ​ទេ​សដែ​ល​​មាន​ប្រាក់​ចំណូល​មធ្យមកម្រិ​តខ្ពស់ក្នុងនោះ​រាជរដ្ឋាភិបាលក៏មាន​ចក្ខុវិស័យ​រៀបចំ​រចនាសម្ព័ន្ធ និងការរស់​នៅ​របស់ប្រជាន​ជនឱ្យកាន់តែប្រសើរ ដោយក្នុងនោះដែរ ក្រសួង​រៀបចំដែនដី នគរូប​នីយកម្ម​ និងសំណង់​បាន​ប្ដេជ្ញាក្នុងការ​ជំរុញការ​ចុះបញ្ជី​ដីធ្លីឱ្យរួចរាល់​ទាំងស្រុង​នៅមុខ​ឆ្នាំ២០៣០ ។​
បើតាម​ឯកឧត្តម​ សាយ សំអាល ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ​និងជារដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​រៀបចំដែនដី នគរូប​នីយកម្ម​ និងសំ​ណង់​​​ បា​នថ្លែង​នៅក្នុងពិធីដាក់ឱ្យ​ប្រើ​ប្រាស់​ជាផ្លូវការ​សេវាសាធារណៈ តាមប្រព័ន្ធអនឡាញ​របស់​ក្រសួង​រៀប​ចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម​ និងសំណង់​ កាលពីថ្ងៃទី០៩ មេសា ២០២៤ ថា​ គិត​មកដល់បច្ចុប្បន្ននេះ ក្រសួ​ង​បាន​ចុះបញ្ជី​ក្បាល​ដី​បានចំនួនជាង​៧​លាន​ក្បាលដីហើយ ដោយនៅសល់ប្រមាណ៥លាន​ក្បាលដីទៀត​ត្រូវ​ចុះ​បញ្ជីឱ្យ​អស់​ទាំង​៥លានក្បាលដីតែម្ដង ។​
ឯកឧត្តម​បានបន្តថា ក្នុងរយៈ​ពេល​៦ខែ​ចុងក្រោយនេះ​ ក្រុមការងារ​ និងមន្ត្រីនិងក្រសួង​រៀបចំ​ដែ​ន​ដី​ នគ​​រូ​ប​នី​យ​ក​ម្ម​​ និ​​ងសំ​ណ​ង់​ បានវាស់បាន​ជាង​១លាន​ក្បាលដីបន្ថែមទៀត ហើយ​នៅខួបលើកទី៤០​នៃការ​ចេញបណ្ណដំបូង​របស់​កម្ពុជា​ ពោលនៅឆ្នាំ២០២៩ ក្រសួង​រៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់​ នឹ​ងបញ្ចប់ការ​វាស់វែង ​និង​ចុះប​ញ្ជីដីធ្លីនៅទូទាំងប្រទេស​កម្ពុជា​ ហើយ​ដើម្បីពន្លឿនដល់​ការ​ចុះបញ្ជីដីធ្លី ឱ្យបានឆាប់​រហ័ស ក្រ​សួ​ង​រៀប​ចំដែនដីនគរូប​នីយកម្ម​និងសំណង់​បាន​ដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់​សេវា​សាធារណៈ តាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ដោយ​កិច្ច​​សន្យា​ពីខាង​សមាគមធនាគារ​នៅកម្ពុជា និងសមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា ។​
ឯកឧត្តមបាន​បន្ថែមថា ការ​វាស់វែង និងចុះបញ្ជីដីធ្លីនេះ គឺ​បានផ្ដល់​ប្រយោជន៍​ជាច្រើនដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ និងរដ្ឋាភិ​បាល ក្នុងនោះរួមមាន​ ផ្ដល់​បណ្ណ​កម្មសិទ្ធិ​ដល់​ម្ចាស់​ដីស្រប​ច្បាប់ ទី២ បញ្ចប់​នូវ​ទំនាស់​ឬវិវាទដីធ្លី ដែលតែ​ង​តែ​​​កើតឡើង​ជាញយៗ​ និងមួយទៀតនោះ ម្ចាស់ដីធ្លីឬអចលនទ្រព្យដែលត្រូវ​ការ​ទុនសម្រាប់រកស៊ីអាច​យក​បណ្ណ​​កម្មសិទ្ធិ​នោះទៅ​ដាក់​​នៅធនាគារ​ ហើយយកលុយមកពង្រីកអាជីវកម្ម​របស់ខ្លួន ។
ឧកញ៉ា​ ចេង ខេង អគ្គនាយក​ក្រុមហ៊ុន​អចលនទ្រព្យ​ ស៊ី ភី អិល បានថ្លែងឱ្យដឹងថា​ ការ​ធ្វើទំនើប​កម្ម​របស់​ក្រ​សួង​រៀបចំដែនដីនគរូប​នីយកម្ម​និងសំណង់ ជាពិសេស​សេវា​សាធារណៈ តាមប្រព័ន្ធអនឡាញ​នេះ គឺ​ពិត​ជា​បានផ្ដល់​សារ​សំខាន់​ដល់​ក្រុមហ៊ុនភ្នាក់ងារអចលនទ្រព្យ​ខ្លាំងណាស់ ពី​ព្រោះថា​អ្នកប្រកប​របរ​ ខាង​ភ្នាក់​ងារអចលនទ្រព្យ ពិតជា​ត្រូវ​ការ​ព័ត៌មាន​លម្អិត និងជាក់ស្ដែង​​ ដើម្បីឱ្យដឹងច្បាស់ថា ទ្រព្យនោះជាទ្រព្យ​ពិត​ប្រា​កដ​របស់អ្នកណាម្នាក់៕