វឌ្ឍនភាពនៃគម្រោង​សាងសង់ផ្លូវជាតិលេខ​៤៨​ទៅកាន់ខេត្តកោះកុង​សម្រេចបាន៣៥ភាគរយ
ភ្នំពេញ ៖ ផ្លូវជាតិមួយខ្សែ​តភ្ជាប់ពីផ្លូវជាតិលេខ​៤ទៅកាន់ទីរួម​ខេត្តកោះកុង​ គឺផ្លូវ​ជាតិលេខ​៤៨​គិត​ត្រឹមថ្ងៃទី​៣១ សីហា ឆ្នាំ២០២៣​ សម្រេចបាន​ ៣៥ភាគរយ​​ ។ នេះបើតាម​សេចក្ដីប្រកាស​ព័ត៌មាន​របស់​ក្រសួង​សា​ធា​រ​ណ​ការ​​ និងដឹកជញ្ជូន​ ។
នៅក្នុង​សេចក្ដី​ប្រកាសព័ត៌មាន​ដដែលនេះឱ្យដឹងថា អន្តរក្រសួងរួមមានក្រសួង​សាធារណការ​ និងដឹកជញ្ជូន និងក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច​ និងហិរញ្ញវត្ថុ​ បានចុះត្រួតពិនិត្យគុណភា​ព​ និងវ​ឌ្ឍន​ភា​ព​ការ​សាង​សង់ផ្លូវជាតិលេខ ៤៨ ជា​ប្រចាំ​ ក្នុងគោលបំណងធ្វើការតាមដានការសាងសង់ ដើម្បីធានាថា ក្រុមហ៊ុនអនុវត្តបានត្រឹ​មត្រូវ​តា​មប​ទ​ដ្ឋា​​ន​ប​ច្ចេកទេសដែលបានកំណត់ សំដៅឱ្យ​ខ្សែ​ផ្លូវ​មាន​គុណ​ភាព អាចប្រើប្រាស់បានយូរអង្វែង។
សេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មាន​នេះថា តួលេខនៃវឌ្ឍនភាព​នេះបង្ហាញឱ្យឃើញថា គម្រោងកំពុងមានវឌ្ឍនភាពល្អ​ប្រសើរ​បើទោះជាមានភាពយឺតយ៉ាវជាងផែនការបន្តិចក៏ដោយ ។ ភាពយឺ​ត​យ៉ា​វ​នេះ​ប​ណ្តា​ល​ម​កពី​ក​ត្តា​​ភូ​មិសា​​ស្រ្ត​ កត្តាអាកាសធាតុ បញ្ហាកូវីដ១៩ និងការប្រែប្រួលបន្ថែមទំហំការងារមួយចំនួន។
ជាការឆ្លើយតបទៅលើភាពយឺតយ៉ាវ ក្រុមហ៊ុនអនុវត្តការសាងសង់បានស្នើសុំពន្យាពេលចំនួន ១០ខែ ដោ​យ​គ្រោ​ងបញ្ចប់នៅខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥ខាងមុខ ។
ឯកឧត្តម សូរ វ៉ិចទ័រ រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសាធារណការ​ និងដឹកជញ្ជូន ក៏បានក្រើនរំលឹកដល់ក្រុម​ហ៊ុន​សា​ង​ស​ង់​ និងក្រុមហ៊ុនទីប្រឹក្សាបច្ចេកទេស ត្រូវអនុវត្តកា​រងារសា​ងសង់​គម្រោង​ឱ្យ​បាន​ចប់​រួចរាល់តាមផែ​នកា​រ​ដែ​លបានស្នើសុំ។ ឯកឧត្តមរដ្ឋលេខាធិការ  ក៏បាន​ចុះ​សិក្សា​ពិ​​និត្យ​ល​ទ្ធ​ភា​ព​ក្នុ​ង​​​កា​រលើ​ក​ក​ម្រិត​​គុណ​ភា​​ពកំ​ណាត់ផ្លូវជាតិលេខ ៤៨ ដែលនៅសល់ប្រវែង ៧,៨គីឡូម៉ែត្រ ចាប់ពីគល់ស្ពានកោះកុង ​រហូត​ដ​ល់​ច្រ​ក​​ទ្វា​រ​ព្រំដែនអន្តរជាតិ ចាំយាម-ក្លងយ៉ៃ និងគម្រោងស្ថាបនាស្ពានកោះកុងថ្មី អមស្ពានចាស់ ដែ​លមា​ន​ប្រ​វែ​ង​ប្រមា​ណ​ ​១​៩០០មផងដែរ ​។​
គួរ​រ​ម្លឹក​ថា ផ្លូវជាតិ​ថ្មីមួយខ្សែ​ទៀត​ដែល​តភ្ជាប់​ពីតំបន់ព្រំដែន​ប៉ែក​ពាយព្យ​នៃប្រទេស​ទៅកាន់ខេត្ត​កោះកុង​ គឺផ្លូវជាតិលេខ​១០​ ក៏បាន និងកំពុង​សាងសង់ជិតរាល់រាល់ និងត្រៀមដាក់ដំណើរការ​នៅពេលរួចរា​ល់​នេះ​ផង​ដែរ ដែលផ្លូវពីរខ្សែនេះ ( ផ្លូវលេខ​៤៨ និងផ្លូវ​លេខ​១០ ) នឹង​ជំរុញ​សក្ដានុពលល​ខេត្តកោះកុង​កាន់​តែ​មាន​ភាព​ទាក់ទាញក្នុងការ​វិនិយោគបន្ថែមទៀតស្រប​នឹង​បច្ចុប្បន្ន​នេះ អ្នក​វិនិយោគក្នុងស្រុកជាច្រើនក៏បានត្រៀម​ដី​ត្រៀមទីតាំងដើម្បីអភិវឌ្ឍន៍គម្រោង​របស់ខ្លួន​នាពេល​ខាងមុខនេះផងដែរ ។
បើតាមអ្នកជំនាញ​អចលនទ្រព្យ​ប្រចាំខេត្ត​កោះកុង​បានបញ្ជាក់​ផងដែរថា អ្នកវិនិយោគ​ដីធ្លីដែលចង់វិនិយោគ​ក្នុ​ងខេត្ត​កោះកុង ពេលនេះគឺជា​ឱកាស​ល្អសម្រាប់ពួកគេ ដោយសារតែ​ពេល​នេះ​តម្លៃ​ដី​ធ្លីនៅមានកម្រិត និងអាច​ចំណេញនៅពេលអនាគត​ ជាពិសេស​ពេលផ្លូវទាំងពីរខ្សែ​សាងសង់រួច ហើយបើចាំ​ដ​ល់ផ្លូ​វ​ធ្វើ​រួច​រា​ល់​​ចាំ​ចាប់ផ្ដើម​វិនិយោគ​វាអាចជាការ​យឺត​យ៉ាវ​បន្តិចហើយ​៕